• Fantasy

Genera+ion (2021) (seriál) odpad!

Roztomilé.

Papírová města (2015)

Poměrně zajímavá pointa filmu rozhodně neutáhne všechno. I když se to místy zdá báječné, až skoro idylické a zalévající člověka pozitivní atmosférou, nakonec si uvědomíte, že to je strašlivě povrchní. Z těch pocitů ve vás už nějakých deset minut před koncem nezůstalo nic, myšlenka odchází a vy jste zklamaní z toho, že film si hraje na "velké procitnutí" ale je plný vzduchu, po dokoukání bublina splaskne a všechno jakoby zmizí. Hlavní protagonista je pro mě osobně naprosto nesympatický, stejně jako protagonistka - stěžejní kouzlo v sobě nosí herci vedlejších postav, což ostatně platí i pro jejich role. Místy to vizuálem (střih, kamera, světlo, barvy, obrazy) a tažnou ideou připomíná "End of the F*cking World", ale co si budem, ten je dokonale doladěný, tady to spíš víc hapruje. Celé je to prostě takové "nic" na špejli.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Velmi povedené! Sice se to drží toho zažitého schéma české komedie - problémy mužů/žen, jejich popasování se s genderovou rolí ve společnosti a z toho plynoucími problémy, ale má to něco navíc. Trochu zamrzí už opravdu ohraný princip "tři čtvrtě filmu sranda, pak smrt", který na nás podle mě čeká snad v každé české komedii a je to už únavné. Ale má to náboj, nápad, je to vtipné, je to skvěle zahrané, charaktery postav mají hloubku a působí opravdově, ať si Fila říká, co chce. Za mě rozhodně moc dobrý film.

Pláž (2000)

Je to rozhodně k zamyšlení, má to zajímavě "prázdné tempo" vyvolané především střihem a hudbou, umí to v určitých chvílích napnout strunu a rozbušit srdíčko. Ale struna nezadrnká, srdíčko se nerozezvoní. Ač jsou herci peckoví, Leo k sežrání a Tilda boží, nenesou na bedrech dost silný děj, aby se předvedli. Je to takové velmi dobře designované drama o ničem.

Black Widow (2021)

Tak rozhodně to není zklamání - čekal jsem to horší. Příběh je děs, události a některý činy nedávají smysl, ale na to už jsme u tohohle studia celkem zvyklí, časová osa pro mě trochu smutná (já se těšil na to, co bylo před Avengers). Strašně to zvedá lehký komediální duch, který se liší od ostatních marvelovek svou přirozeností a bezprostředností. Odlehčené scény jsou fajn, akce je taky celkem fajn. Trochu moc záběrů na zadek Scarlett Johansson, ale co čekat od filmu namířeného na publikum ve věku prudkých hormonálních bouří. Mohlo to být horší, nebylo to špatné.

Válka o planetu opic (2017)

Líbí se mi ten přerod z akcí nabité války k psychologickému dramatu. Určitě to funguje dobře. Kazí to místy nevyvážené tempo, trochu drhnoucí humor, mezery ve smysluplnosti příběhu. Je to lepší, než jsem čekal, ale wow efekt to nemělo. Největším plusem je ona psychologická polemika.

Vymazaný kluk (2018)

Většina objemu je unylá a nudná, nevyužívá napětí a vyhrocené atmosféry, aby byla alespoň emocionálně hluboká a tím zajímavá. Časová dotace je nevyvážená - některé momenty jsou zbytečně dlouhé, až nesnesitelné, jiné příliš rychlé, dojde i k několika prostorovým nesrovnalostem během střihu, ty jsou pro plynulost již tak rozviklané kontinuity příběhu jako tečka do čela. Film zaujme až napětím ve finální fázi, kdy dochází k náhlému zvratu, a to především za pomoci postavy skvěle obsazené matky. Nevyužité téma, zahozený potenciál - ten příběh mohl být skvělý, ale je z něj jenom nuda a kýč.

Mulan (2020)

Nudný scénář, který nepřináší žádnou hlubší hodnotu a nenese dostatečně silný nebo aspoň trochu zajímavý příběh vyprávěný dialogy nebo introspekcí, je patrně jen jeden z menších zádrhelů filmu. Ty větší každého dospělého diváka odradí už v prvních minutách, jsou jimi například chyby jako přemisťování postav, nesouvislost výpravy, chronologická nesmyslnost. Po estetické stránce se to snaží kloubit tradici a novotu, ale neúspěšně, až to nakonec vždy působí poměrně nepatřičně či kýčovitě, krkolomně, zkrátka nevkusně a nepodařeně. Hlavní postava je nedostatečně rozvinutá, vedlejší by si zasloužily více prostoru. Jedním slovem zklamání, těšil jsem se na to.

Hanebný pancharti (2009)

Líbí se mi ten styl vyvracející zaběhlá filmová klišé. Žádná postava není nesmrtelná, de facto jsou hlavní postavy smrtelné až moc. Vyprávění v první půlce trochu vázne, ale to je ok, protože vytváří podloží pro celkem nabitou druhou půlku. Zaslouží si to být mezi nejlepšími filmy, ale asi to znova dlouho vidět nemusím.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Sice je v tom strašně cítit celkem klišoidní a kýčovitá zrovnopravňující agitka, ale i tak je to dost dobré. Je to zajímavé, zábavné, vtipné, napínavé, překvapivé. Má to všechno, co dobrý příběh pro děcka má mít. Jen bychom k tomu měli dětem dodávat komentář, že ne všichni mohou být čímkoliv, takhle svět nefunguje, a až to jednou zjistí, mohl by to být nepříjemný náraz. 85%