• Thriller

Zakázaná touha (1998)

Film Zakázaná túžba je zaujímavý predovšetkým svojim kvalitným obsadením. William Hurt, Madeleine Stowe a Kenneth Branagh sú skutočne vynikajúci herci. Bez ich prítomnosti by film prišiel o väčšinu dôvodov, prečo by ste ho mali vidieť. Azda najlepší výkon zo všetkých zúčastnených podáva William Hurt v úlohe Arthura Baretta. Príbeh samotný tiež nie je nezaujímavý. Scenár nemá veľa slabých miest, no na druhej strane skutočne silnými scénami tiež neoplýva. Vďaka réžii má film príjemnú atmosféru a pozvoľné tempo. Nebude vás nudiť, ale na druhej strane vás ani ničím neprekvapí. A pravdupovediac veľmi rýchlo vám vyšumí z hlavy. Tri * najmä kvôli hercom.

Replikant (2001)

Réžiu má Ringo Lam, a mohla to byť aspoň slušná hongkongská akcia (koniec koncov, s Van dammom natočil aj Maximálne riziko, čo je podľa mňa jeden z jeho najlepších filmov). Nie je. Čo je horšie, akcie je pramálo ak tam je, je nezáživná. To zrnko invencie, čo som tam zazrel, na celý film rozhodne nestačí. A čo je úplne najhoršie, scenár núti Jeana Clauda HRAŤ. A on sa snaží, čo mu sily stačia, ale na toto jednoducho nemá. Čo zostáva, je len obyčajné béčko, na ktoré zabudnete skôr, než sa kazeta vo vašom videu pretočí späť.

Cizinec (2003) odpad!

Prostučký dej je o agentovi, ktorý má previesť balíček, a o ten má samozrejme záujem aj niekto iný. Seagal sa so svojim tučným telom niekoľkokrát presunie medzi niekoľkými európskymi mestami, a zlikviduje zopár protivníkom (naozaj len zopár) veľmi nudným spôsobom a to je všetko. 92 minútový film vyvoláva dojem, že je dlhší než Titanic a Perl Harbour dokopy.

Generál (1998)

Vydarený film s vynikajúcim hereckým výkonom Brendana Gleesona v úlohe zlodeja Martina Cahilla. Cahill inšpiroval napr. aj film Rafinovaný zlodej s Kevinom Spaceym, a objavuje sa aj ako vedľajšia postava vo Veronica Guerin.

Pravda zabíjí (1999)

Clint Eastwood natočil veľmi kvalitnú kriminálnu drámu, a ako obyčajne i teraz sa obklopil veľmi kvalitnými hercami - James Woods, ale najma v nezvycajne nekomedialnej úlohe, skvelý Denis Leary ako slabošský suchar a výborný je i Isaiah Washington, ktorý však mohol trochu ubrať na "svatosti" svojho odsudenca. A sám Clint - postava Stevea Everetta - mu padne ako uliata. Ani viac ako dvojhodinová stopáž pre mňa nebola problémom, a dokonca ked som videl film druhý- a tretíkrát, užil som si ho ešte viac. Takže spokojné štyri *

Zloděj životů (2004)

Remeselný thriller, ktorý je veľmi predvídateľný, a ktorému chýba napätie.

Soumrak nad Manhattanem (1996)

Veľmi zaujímavá dráma s kvalitným hereckým obsadením o "sivých plochách" práva a spravodlivosti, po ktorých sa učí pohybovať mladý idealistický právnik Andy Garcia.

Skleněné peklo (1974)

Skvelí herci v skvelom filme. Kedysi som to nahral na kazetu a videl som to aspoň pätnásťkrát a nikdy som sa nenudil.

Hranice zlomu (2003)

Režisér M. Campbell odignoroval politické pozadie príbehu a sústredil sa na milostný príbeh hlavných predstaviteľov. Možno sa len domnievať, že práve tu vyvstal problém, pre ktorý odstúpil (alebo bol odstúpený) od projektu Oliver stone (čo je škoda). Prvá tretina filmu bola veľmi dobrá, druhá bola fajn, ale tretia, "čečenská kapitola" je tak nemastná-neslaná, že ak si nedáte pozor, tak to bude jediný pocit, ktorý si z filmu odnesiete, čo by bola škoda už kvôli príjemným hereckým výkonom hlavných hereckých predstaviteľov - Clivea Owena, ktorý je chlapom s veľkou charizmou a civilnej Angeline Jolie, u ktorej nie je ťažké určiť, čo ju na scenári zaujalo, keďže je známa svojim angažovaním sa v humanitárnej práci. Za zmienku stojí ešte sympatický Noah Emmerich, zvyšok tvoria iba v obrysoch načrtnuté postavy - manžel (takže rozhodnutie hlavnej hrdiky zostať s ním vyznieva nedôveryhodne), agent CIA, alebo ostatní členovia humanitárnej skupiny, čo je vcelku smutné, pretože práve im je film venovaný. Spomínam si na prve dve-tri epizódy práve prebiehajúcej desiatej série Pohotovosti, v ktorej doktori Kovac a Carter pracujú v Afrike ako dobrovoľníci v rámci Lekárov bez hraníc. Za menej peňazí sa televíznym tvorcom podarilo byť vierohodnejšími ako tomuto filmu. A ten mal rozhodne na viac(Škoda ťa Oliver) .

Zločin je extrémní sport (2002)

Nuž, je to ďalší z "heist" filmov, ktorého najväčšou slabinou je(ako to už tradične býva) deravý scenár. Ale čakal som rozhodne niečo horšie, ako som dostal. Podľa imdb.com mal film rozpočet 15 mil. $., a za tie peniaze mi to príde ako dosť veľa muziky. Ide to rýchlo, žiadne naťahovačky, fajn akčné scény, Stephen Dorff je dostatočne sympatický, N. Henstridge dostatočne sexi a záporák Bruce Payne je dostatočne záporný (Mám pocit, že v živote nehral kladnú postavu, takže už má aj dosť nacvičené), akurát Steven Berkoff s elvisovskou parochňou mi pripadal trochu otravný.