• Thriller

Nyad (2023)

Nyad je prvotriedne spracovanie klasickej premisy o outsiderovi, v tomto prípade outsiderke, ktorá si napriek všetkému ide za svojim snom. To "napriek všetkému" je veľmi dôležité. Hlavná hrdinka nie je prvoplánovo pozitívna a dvojrozmerná, ale vďaka scenáru a vynikajúcemu hercekému výkonu Annette Benning (za ktorý by si podľa mňa zaslúžila minimálne Oscarovú nomnáciu) je to komplexná postava, ktorej tvrdohlavosť , odhodlanie, a sústredenosť na cieľ prináša so sebou aj negatívne prejavy v jej súkromnom živote.  Napriek tomu, alebo možno práve preto bol pre mňa film tak silným zážitkom. Popri Annette Bening je tu aj rovnako výborná Jodie Foster v úlohe jej najbližšej kamrátky, a tiež Rhys Ifans.  Ak chcete "inšpiratívny príbeh na základe skutočných udalostí", tak Nyad patrí k tomu najlepšiemu za posledné roky.

A máme, co jsme chtěli (2023)

Toto je veľmi dobre napísaný, a všetkými zúčastenými hercami skvele zahraný film, z ktorého som mal radosť. A ku ktorému mám jedinú výhradu - a to, že môže vyvolať dojem, že tie podpisy spolupráce s ŠTB a zrady rodín, priateľov a kolegov boli motivované láskou (hoci aj sebeckou, ale stále láskou). Že za všetko bol zodpovený "zlý systém" bez tváre, a všetci, ktorí podpísali boli dobráci, ktorí nikdy nesledovali nejaké vlastné záujmy. V tomto zmysle je k svojim postavám film naozaj blahosklonný. Je jasné, že to tak nebolo, a toto ani nie je tak výhrada k filmu - ten rozpráva jeden špecifický príbeh jednej rodiny. Akurát mám pocit, že práve špeciálne my Slováci máme veľmi krátku historickú pamäť a máme sklon robiť so seba obete.

Inherent Vice (2014)

Toto je jediný Andersonov film, ktorý mi "nesadol". Bol pridlhý, nedokázal udržať moju pozornosť, a mal som problém orientovať sa v postavách a príbehu. Až natoľko som stratil niť, že netuším ako sa to skončilo, a čo je horšie, bolo mi to viac menej jedno. Paul Thomas Anderson je jeden z najlepších režisérov, ale tento film je výnimka z pravidla (je však možné, že sa niekedy k nemu vrátim, a skúsim to na druhýkrát.)

Bitevní loď (2012)

Podobne ako jedna z úvodných scén, ktorá je kópiu známeho videa na YouTube, je aj celý film druhou odmocninou rôznych blockbusterov posledných rokov, či už aj desaťročí. Myslím, alebo skôr dúfam, že filmové mimozemské invázie po zaslúženom komerčnom prepade Bojovej lode v Hollywoode na istý čas ustanú.

Město (2010)

Žánrový film vybrúsený k dokonalosti. Ben Affleck, v tom najlepšom zmysle, putuje v režisérskych šľapajách Clinta Eastwooda.

Milý Johne (2010)

Je to stále romantická limonáda, ale na druhej strane Lasse Hallstrom dokazuje, že aj do gýčovitého príbehu vie vtesnať život. Najviac ho cítiť v a cez postavu otca hlavného hrdinu v podaní Richarda Jenkinsa.

Útěk do divočiny (2007)

Nech si už o McCandlessovi budete myslieť čokoľvek, Into the Wild je úžasne silný film s výborným Emilom Hirschom.

Dvojí hra (2009)

Režiér výborného Michaelo Claytona mal k dispozícii výborný ústredný tím - Clive Owena a Juliu Robertsovú (medzi ktorými to skvele fungovalo v Closer) a scenár krimi komédie. Dal to dokopy a natočil Dvojitú hru. To, že to celé vyzerá akoby to natočil Steven Soderberg neprekáža. Problémom je, že ide obrovskú "dlhočiznú" nudu - pardon - NUDU, ktorá zabíja aj nemalý šarm a kvalitu hereckých výkonov hlavných predstaviteľov. Bol ten scenár vtipný aspoň na papieri?