Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

skvelý western! skvelí, navzájom sa dopĺňajúci herci(tento film bol pre mňa jednou z prvých možností zhliadnuť duo N+R no už sa neviem dočkať na ďalšie filmy, na ktorých obaja participovali) u ktorých sa dá 100 percentne hovoriť o dokonalej chémii pred kamerou, skvelá réžia opierajúca sa o skvelý scenár a dokonale vybrúsené dialógy hlavne medzi Butchom a Sundancom(neviem kedy som sa tak dobre naposledy z chuti zasmial na takto kvalitnom filme, ktorý v sebe skrýva neuveriteľne veľa "hlášok" ktoré by ste čakali skôr vo výbornej komédii, no ony dokonale zapadnú do tohto nevšedného westernu a práve vďaka nim má toto dielo svoju neopakovateľnú atmosféru). záverečná scéna je klasikou samou o sebe, Hill-klobúk dole...TOP WESTERN. ten kto ich neobľubuje (nie sú ani mojou šálkou kávy) nech si okamžite pozrie Butcha Cassidyho a Sundance Kida a hneď prestane hádzať všetky do jedného vreca

Transformers (2007)

skutočný akčný "náter" ako sa patrí. Bay tu opäť ponúka to čo sa širokým masám páči a zaberá na nich a má to stále skvelú úroveň. Bay sa tu dokonale ukojil pri všetkých vizuálnych efektoch ku ktorým pridáva perfektný zvuk a hudbu, v kombinácii s LeBeoufom neskutočne sexi Megan Fox, nejakou tou intergalaktickou strieľačkou a záchranou sveta ako čerešničkou na torte sú Transformers perfektnou zábavou ktorú vrele odporúčam

Sloní muž (1980)

iný Lynch ako ho poznáme, a popravde mi viac sedí keď nad jeho filmami krútim hlavou a stratím sa v nich ako v labyrinte. tu Lynch hraje skôr na city so silným príbehom, no film hoci má silnú emocionálnu stránku nie je to úplne to najlepšie čo som kedy videl, a občasná grotesknosť mi v ňom prekážala. no aj napriek tomu nepochybne silný film a výborný John Hurt

Memento (2000)

to najlepšie, čo v rámci tohto žánru vzniklo, vynikajúci scenár a Nolanova réžia. skutočná zamotaná lahôdka

Tahle země není pro starý (2007)

Film z ktorého vám ostane v pamäti hlavne nezabudnuteľných chladnokrvný zabijak v podaní Javiera Bardema. Pri sledovaní filmu si priam až želáte aby sa opäť dostal do záberu a vy by ste mohli čumieť na jeho „krásne“ chladnú brutalitu. Ale film nerobí jedna jeho postava(poväčšine) a inak tento film nemá až tak čo ponúknuť a ako celok vo vás nezostane tak hlboko zapísaný ako by ste očakávali podľa priateľov na imdb...nadpriemerný film no klasika v žiadnom prípade. Porovnaniu s mnou milovaným Atonementom sa vyhnúť nemôžem a tam kde Wright ponuka krásny súlad hudby, obrazu a kamery ma Coenovci nechávajú absolútne chladným. Ethan a Joel vedia pripraviť oveľa väčšie divadlo no tu sa aj napriek kvalitnej práci nemôžu chvastať novou prelomovou snímkou

Truman Show (1998)

Jim Carrey v jednej z úloh v ktorej dokazuje, že nie je len gumeným xichtom a namiesto lezenia rôznym živočíchom z ich rektálny otvorov predvádza skutočné herectvo. Veľmi zaujímavá(hlavne pre našu súčasnú dobu) a podnetná idea pretavená do veľmi dobrého filmu ktorá ma núti k tomu aby som sa išiel pozrieť na horizont či tam skutočne je...

Tanec s vlky (1990)

prvá polovica snáď možno zvádza k pochybnostiam o tom, či sa film bude schopný “rozbaliť” ,a či všetka tá chvála na jeho adresu nie je len kvôli všetkým tým oscarovým hodom ktoré si tento film užil až takmer do rozbolenia brucha, no druhá polovica odhalila všetky krásy tohto diela. V prvom rade musím pochváliť Costnera zato, že dokázal ustáť tento film a nenechal sa oskalpovať dĺžkou minutáže ani samotným príbehom, oscar plne zaslúžený, škoda že takýchto diel nezrežíroval Kevin viac…no ešte viac sú v správnych rukách oscary za hudbu zvuk a kameru, 2 najdôležitejšie vnemy sú tu dokonale nasycované len tou najlepšou “audiovizualnou potravou”. Krásna príroda prérií amerického stredozápadu zachycovaná vo veľkom množstve výbornou kamerou, dopĺňaná skvele zladenými hudobnými motívmi vás sama vťahovala hlbšie a hlbšie do príbehu o “bielom a červenom” mužovi ktrí sa stretli na naučili sa spolu žiť, do príbehu o problémoch v komunikácii a o predsudkoch v rôznych formách…krásny film, na ktorý sa určite oplatí nájsť čas

Juno (2007)

v priebehu filmu som rozmýšľal koľko hiezdičiek by som tomuto dielu dal...ale proste prečo nie rovno 5?! film ktorý ma fakt bavil, svojou pokojnou atmosférou, pozvoľným tempom ktoré naservíroval režisér skutočne veľmi znamenite som sa nechal unášať a proste to na mňa zabralo a chytil som sa do návnady menom Juno. popravde zapínal som si tento film so zmiešanými pocitmi, nevedel som čo môžem od neho čakať, no odchádzam nadmieru spokojný. Skutočne skvelá mladá Ellen Page zahrala svoju hrdinku majstrovsky a dokonale v sebe skĺbila všetky vlastnosti a postoje svojej postavy(hoci tie asi nekorešpondujú s tým čo zažívajú tehotné 16-ky, no prílišná ukričanosť a histerčenie by bolo z tomto filme len kontraproduktívne ),a priam sa jej nedá neveriť, že ona sama nie je tehotná. u mňa veľmi vítaným prvkom v tomto filme bol J. Simmons, ktorý ku svojim menší, rolám v mnou obľúbených filmoch(Thnak you for smoking,Snatch) pridal opäť ďalšiu v ktorej mi veľmi sedel. teraz už chápem a plne súhlasím so všetkými oscarovými nomináciami (snáď sa aj tomuto filmu niečo ujde hoci to bude mať ťažké), no svojho osobného "oscara" by som dal aj za vyber hudby ktorá takisto výborne dotvárala tento film. možno jedinou výčitkou je Michael Cera ktrý mi pripadá počas celého filmu ako neprebudený a celkovo mi do tohto filmu ako celku nezapadá ani náhodou...no aj napriek tejto chybičke krásy môžem len dodať, že sa teším na oscarovú noc a na nové filmy od Ellen Page a Jasona Reitmana

Pokání (2007)

už len pre film aký je tento sa oplatí sedieť pred obrazovkou a kaziť si oči b-čkovými sračkami....keď človek potom narazí na niečo také tak je to neopísateľná radosť. film pri sledovaní ktorého by som mal 90% minutáže zimomriavky na celom tele som ešte nevidel...azda najsilnejšia prvá tretina filmu akú som v živote videl, a keď sa zdá že toto tempo nemože Wright ustáť vybalí na vás stále niečo silné a zaklincuje to záverom filmu. BRAVO! majstrovská réžia, spôsob vyrozprávania príbehu, a úžasné, niekedy až priam kamerové orgie(nie len v úvodných minútach kde vás opantáva zábermi krásnych exteriérov ale hlavne majstrovská scéna bez jediného strihu na pláži kde si prajete aby ani neskončila) a krásna hudba...herecké výkony sú rovnako skvostné...krásnej Keire sedia historické úlohy nesmierne, no hlavne malá "Briony" bola úchvatná...proste všetko v tomto filme vyšlo ako malo a tu nevidím jedinú vec, jedinú scénu, jediný pocit vyjadrený v pohľadoch hercov ktorý by som Atonementu neveril a ktorý by som vystrihol...pre mňa najlepší film aký bol natočený v novom miléniu