Operace Eichmann (2018)

Niečo tomu chýbalo. Aj pri účasti skvelých hercov som mala z celého diania akýsi vlažný pocit. Pritom ide o tak závažnú tému, ku ktorej sa treba neustále vracať. Musím uznať, že posledná tretina filmu patrila k najsilnejším, ale celkový dojem to pre mňa nezachránilo.

Boj o moc (2018) (seriál)

Tento seriál v druhej sérii dozrel a zdvihol latku ešte poriadny kus vyššie. Takýto jav sa nestáva často. Musím povedať, že ma naozaj veľmi bavila hudba: Za to, ako sa jej tvorca vyhral s leitmotívom a skĺbil jeho charakter s tým, čo sa dialo v scenári, za to klobúk hlboko dolu. Herecky ma najviac oslovila trojica potomkov, ktorí boli stále "v hre": Shiv, Roman a predovšetkým famózny Ken. Taktiež ostatné, aj drobnejšie herecké postavy boli perfektne stvárnené. Vlastne takto dobre herecky stvárnený seriál som nevidela ani nepamätám. Musela byť radosť prevteliť sa do svojich rolí, keď máte tak výborne napísaný scenár. Vtedy je naozaj čo hrať a všetci ukázali, že zapadajú do tejto mozaiky ľudských charakterov úplne perfektne. Je zvláštne, že hoci príbeh hovorí v podstate o morálnych troskách, z nejakého záhadného dôvodu som im aj fandila, hoci prirodzene nie všetkým. Na záver už len dodám, že Zlaté Glóbusy sa tento rok ocitli v tých správnych rukách.

Mlčení (2016)

Tento film vnímajú kresťania dvojakým spôsobom: niektorí sa stavajú veľmi kriticky, iní s porozumením. Je zvláštne, že hoci film neskrýva hrdinstvo tisícov pokrstených či kňazov, ktorí zomreli za svoju vieru, oveľa viac poukazuje na zradu dvoch kňazov než na vernosť tých tisícich. Musíme si však uvedomiť, že táto "zrada" bola dokonale pripravená ani nie samotným fyzickým mučením, ale rafinovanou psychickou manipuláciou vedúcou ku zvrátenej logike zmýšľania týchto mužov. Vinu pociťovali tak či tak: ak sa nevzdajú viery, budú zodpovední za utrpenie druhých. Ak sa vzdajú, ponesú si túto zradu v sebe. Je veľmi ľahké súdiť ich z pohodlného kresla v obývačke. Film otvára tiež otázku o zmysluplnosti misií. Je to príliš náročná téma, aby sme ju rozoberali na tomto mieste. Nám kresťanom sám Ježiš povedal: Choďte do celého sveta.. Význam týchto Jeho slov skúma ľudstvo celé stáročia. Je tu však jedna vec, ktorej nerozumiem a nedáva mi zmysel: Ako môže niekto, kto vidí obrovskú krutosť a prejde si skutočným osobným peklom, napokon túto krutosť prijať za svoju a obhajovať ju. Alebo je jeho myseľ dokonale rozpoltená a podobne ako inkvizítor vníma svoje vonkajšie správanie iba ako "formalitu"?

Zachraňte vojína Ryana (1998)

V podstate jediné, čo by som kompletne vymenila, by bol pre mňa takmer nestráviteľne sentimentálny soundtrack, čo vytvoril John Williams. Steven Spielberg má pre sentiment špeciálnu slabosť. Nevyhol sa mu prakticky v žiadnom zásadnom diele. Tak sa na jednej ploche ocitnú dramatické až naturalistické zábery z pláže a popri nich scény, ktoré majú evidentne dojať celú kinosálu. Toto je presne Spielberg, je to jeho neoddeliteľná súčasť. Každopádne však v tomto prípade ide o epos, ktorý si zaslúži náš rešpekt. A hoci veľa ľudí glorifikuje úvodných 25 min, myslím, že to najlepšie príde v záverečnej tretine filmu.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

V tomto prípade asi dosť nadhodnocujem.. a nehanbím sa priznať, že hlavným dôvodom je Armie Hammer :)) Nie je to úplne ono, trochu by to chcelo povoliť uzdu na každú stranu: takto sa nám dostalo troška akcie, troška humoru a vrchovatý kopec štýlovosti.

Vychováni vlky - The Beginning (2020) (epizoda) odpad!

Ešte nikdy som nemala taký pocit márnosti z dopozerania seriálu ako teraz. Tak, ako sľubne to začalo, tak katastrofálne to skončilo. Ďalšiu sériu neprosím..

Jistě, pane ministře - Výzva (1982) (epizoda)

Moja absolútna TOP-ka nie len čo sa týka tohto geniálneho seriálu, ale seriálovej epizódy ako takej. Ani neviem spočítať, koľkokrát som túto časť videla. Možno 100x. Nikdy ma neomrzí. Toľko dôvtipu pohromade, to sa skrátka len tak nevidí. "BBC neustoupí nátlaku vlády." Standing ovation všetkým zúčastneným. :))

Boj o moc - Série 1 (2018) (série)

Naozaj zvláštny seriál. Už od úvodného sugestívneho hudobného motívu po nevšedný a veľmi vydarený casting. Neviem v ňom nájsť jediný nepoškvrnený charakter, ktorému by som bezvýhradne fandila (snáď okrem krásne naivného Grega :)) a napriek tomu ma osudy týchto "anti-hrdinov" zaujímajú. Musím sa naozaj hlboko skloniť pred excelentnými hereckými výkonmi, ktoré sú neskutočne civilné a pritom jedinečne vykresľujúce. Uvidím, či zmením názor po druhej sérii, ale prvá je výborná.

Případ Collini (2019)

Strašne by som chcela dať tomuto filmu viac, lebo mu vlastne veľmi fandím. Ale tak závažná téma by si zaslúžila oveľa lepšie spracovanie. Škoda!