Shookum Hills (2021)

Skupinka akademiků si najme Laru Croft, aby je dostala do amerického hornického městečka vymazaného z mapy po požáru uhelných dolů. Od začátku ovšem víme, že místní skrývají něco o monstrech a jde jen o to, kdy se ukážou a v jaké podobě. Chvíli si film hraje na Silent Hill s podzemním požárem a spoustou bílého dýmu, ale brzy rezignuje na tajemnost a začne zmatená honička ve tmě, která vydrží až do konce filmu. Režisér se důsledně vyhýbá podrobnostem, takže oběti jen řvou a mizí ve tmě, monstra vidíme v několika záblescích, v protisvětle a v detailu tlamy. Příběh sám o sobě moc smyslu nedává a neříká nic odkud se monstra vzala. Postavy jsou prakticky anonymní až na několika slovy načrtnutou motivaci, žádné pozadí, žádný vývoj. Jinak řečeno - levná produkce, děravý příběh, ploché postavy. Jeden z horších filmů tohoto typu.

Čarodějnice (2020)

Při vzpomínce na solidní první adaptaci známého románu z roku 1990 jsem si pustil i verzi z roku 2020. Všechno v čem původní film fungoval šlo do kytek. Víc pohádkové aranžmá, méně atmosféry, víc zbytečných trikových scén a už jsem zmiňoval atmosféru? Předloha i předchozí adaptace byly totiž poměrně temné a neměly nic společného s touhle rozjuchanou, veselou, komedií plnou pastelových barev a kladných emocí. Zemeckis se očividně rozhodl rezignovat na svůj rukopis plný napětí a humoru a natočit veselou čistokrevnou pohádku pro opravdu malé děti přeplácanou pohádkovými výjevy ze světa myší. Bohužel to odnesly i herecké výkony kvalitních herců, kdy Octavia Spencer je babička flegmaticky roztomilá až za hranice nejtvrdších drog a Anne Hathaway s totálně přepáleným projevem poletujíce okolo vykřikuje se strašným přízvukem plány na zničení všech dětí. Tenhle film prostě nefunguje v žádném směru a dodíval jsem ho jen s největším vypětím.

Proxima (2019)

Komorní vztahové drama o cestě do vesmíru zní divně, ale kupodivu to funguje. Jsem si jistý, že bez Evy Green v hlavní roli bych o tento film ani nezavadil a faktem je, že bez skvělé herečky v hlavní roli by to byla jen další nudná vztahovka bez přidané hodnoty. Ano, část odehrávající se v ruském Hvězdném městečku je zajímavá i svou dokumentární formou, ale celý film stojí na vynikající Evě Green v hlavní roli. Ve vedlejších rolích rovněž výborná Zélie Boulant a Matt Dillon. Pojetím odpovídá "ženskému filmu" - žena v hlavní roli i na postu režiséra, zdůrazňuje se konflikt kariéry a mateřství, těžká role ženy ve vysoce odborné profesi atd., ale není to prosté omlacování klišé chudák žena v mužském prostředí o hlavu diváka. Hrdinka se umí ozvat a vymezit si prostor, spíš má osobní problém v dilematu postarat se o dítě nebo jít za svým snem. Film je zajímavý i přepínáním jazyků, protože hrdinka je francouzska, její ex němec, často se mluví anglicky a v ruské části filmu rusky.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Oproti první verzi o dvě třídy nahoru, co v první verzi nefungovalo a vypadalo směšně a nedotaženě, tak najednou dostává smysl. Dokonce i digitální bordel je najednou smysluplný a zajímavý, ne jen věčné naběhnu - udeřím - nechám se rozplácnout. Dokonce i trocha humoru pronikla a prosvětlila jinak ponurý šedý snyderův svět. Herecké výkony jsou dobré, postavy dotažené a motivované. Za mě tedy palec nahoru.

Cena života (2020)

Přijde mi, jako by Neill Blomkamp chtěl natočit akční Bčko s predátoří zápletkou. Skupinka mladých lékařů se nejen vydá pomáhat do jihoasijské džungle zamořené pašeráky drog a minami, ale ještě se připlete do nelegálního testu vojenské technologie pořádané CIA. Ano, pitomější zápletku je opravdu těžké vymyslet. Ale kupodivu následuje solidní akční naháněčka mezi nesourodou skupinou amerických naivků, místní ženy s dítětem a exmariňáka hojícího si nezbytná traumata ne jedné straně, třemi vojenskými roboty na lovu lidí, jedním vojenským robotem na lovu robotů a jedním žoldákem na straně druhé. Lidé houfně umírají a roboti se nemažou ani s ženami a dětmi, skupinka se zmenšuje a pozorovatelé CIA si rvou vlasy. Herecké výkony nejsou vyloženě špatné, i když vývoj charakteru se při kličkování mezi kulkami vykresluje špatně. Zajímavě hraje třeba Paul Haapaniemi nebo Ma Rynet. Jedna věc je ovšem vyloženě špatně a to stopáž. Tady by měl někdo zasednout do střižny a povyhazovat aspoň půl hodiny balastu. Ve výsledku to nebylo špatné, jen díky přehnané délce utrpěl spád a napětí.

Čističi vesmíru (2021)

Typicky asijská (Jižní Korea) změť žánrů - scifi, drama, komedie, film pro děti. Úmyslně píšu změť, protože film přeskakuje z jednoho žánru na druhý, takže se chvíli smějete nad dětskou hrdinkou, aby v ten moment do dveří vrazilo komando a postřílelo většinu přítomných. Fanoušky korejské produkce to nepřekvapí, ale ostatní by mohlo. Vzhledem k Netflix produkci je ale film zvláštně bezzubý a infantilní, takže se sice umírá, ale pěkně decentně bez krve a řevu. Korejci předvádí efektní a překvapivě nerušivé CGI, herci dobře odvádí své party, záporák je slizký a psychopatický, ale pořád je to film pro děti a mládež. Škoda.

Vražda v Orient expresu (2017)

Smíšené pocity. Výborná kamera, výborné lokace, výborní herci, nevtíravé CGI, ale zároveň celý film působí jako přepálené divadelní představení. Všichni herci působí, jako by úmyslně přehrávali a deklamovali na jevišti své party, aniž by měli povoleno projevit vlastní způsob herectví. Některé scény jsou tak přehnané, že působí dojmem parodie. Paradoxně nejlépe z toho vychází Michelle Pfeiffer, jejíž postava skutečně herečka je a přehaně pompézní vystupování má jako charakteristickou vlastnost. Poirot Kennetha Branagha je oproti předchozím představitelům naprostý opak - urostlý hezoun s obřím knírem, který se nebojí akčních momentů, ale zároveň je neúprosně čestný, pravdomluvný a citově založený. To není zapojování malých šedých buněk, to je spíš James Bond s Frištejnského mrožím knírem. Celý film sleduje Branaghovo extempore, ale rezignuje na detektivní příběh a skládání stop dohromady. Ve výsledku jsem zklamán, film působí jako exhibice Kennetha Branagha a vše ostatní je upozaděno - příběh i další herci.

Sky Sharks (2020)

Nápad s létajícími žraloky se očividně zrodil z popularity Sharknada a dalších žraločích filmů. Téma dodal Iron Sky a zbytek se zaplácal vším od německého porna po Dead Snow. Abych řekl pravdu, čekal jsem mnohem víc humoru, ale on tam prakticky žádný není. Úsměvné jsou jen přepálené "herecké" výkony a obludné kombinace všeho se vším - což byl patrně taky účel. Hodnocení budou nejspíš od 0 do 5 hvězdiček podle nálady hodnotitele. Herecké výkony nejsou žádné, smysl to nedává, ale je docela zábavné to sledovat. A jsou tam létající žraloci!

Spare Parts (2020)

V první řadě to není sci-fi. Je to jen nenápaditý gore horor o členkách punkové kapely donucených bojovat v aréně o život. Jinak se o filmu v podstatě nedá nic říct - herecké výkony žádné, kdo se těší na nějaké odhalené scény, tak také utře, takže zbývá jen něco krve a usekaných hlav.

Mistr jinu a jangu: Sen o věčnosti (2020)

V první polovině zajímavá mystická detektivka s kouzly, démony, nesmrtelností atd. Za vším ovšem stojí člověk, kterého je třeba vypátrat v úzkém kruhu podezřelých. I když to bude znít divně, v jádru je schéma klasické anglické detektivky s několika podezřelými a uzavřeným domem, ovšem v hávu mystiky a magie. Druhá polovina už je čistý digitální chaos s monumentálními bojovými scénami a spoustou digitální destrukce. Herecké výkony jsou slušné, vyniká Allen Deng jako bojovník Po-Ja a Mark Chao jako adept na mistra Jing-Jangu.