• Krátkometrážní

All That Jazz (1979)

Takhle odchází umělec. Jeden z nejsilnějších konců v historii filmu. Prostě nádhera.

Babylon (2022)

Po dlouhé době film, jehož délka mi nepřišla neopodstatněná, ale potřebná. Dost možná nejlepší film Damiena Chazella, jenž se stává jedním z nejjistějších režisérů dnešní doby. Naprostá lahůdka a povinnost vidět v kině... What happens on the screen means something -- maybe not for you up in your ivory tower, but down on the ground where real people live, it means something.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Achjo...a to jsem se tak těšil. Trailery vypadaly nádherně a navíc prý jde o Del Torovu srdcovou látku, proto jsem doufal, že se můj dříve velice oblíbený režisér po slabé Uličce přízraků vrátí v plné síle a ukáže svůj cit nejen pro vizualitu, ale i pro vyprávění příběhu. Stejně jako ve Faunově labyrintu zde spojil nadpřirozený svět s tématikou války, ale tam, kde labyrint fungoval, tady Pinocchio selhává. Jeho největším problémem je, jako by nevěděl pro koho má být vlastně určen. Pro děti je moc temný, pomalý a málo vtipný, ale zároveň není tak zajímavý nebo ambiciózní, aby zaujal dospělé. Vlastně mě nenapadá nikdo, kdo by ho měl vidět. Filmu se na druhou stranu musí nechat, že stop-motion animace je krásná a písničky také nejsou k zahození. Taky se povedlo hlasové obsazení, především mě pak bavil Ewan McGregor coby cvrček. Ale od Guillerma bych přece jenom chtěl něco trochu víc.

Sandman (2022) (seriál)

Tak je to konečně tady, adaptace nádherné komiksové série Neila Gaimana se po spoustě letech snahy o zfilmování dostala na obrazovky a my si ji můžeme prožít (nebo spíš prosnít) v dalším médiu. Musím říct, že již od oznámení jsem ze seriálu měl poměrně velké obavy. Přece jen jak zadaptovat něco tak kultovního jako je Sandman, jeden z nejuznávanějších, nejkvalitnějších a nejoblíbenějších komiksů vůbec? Po shlédnutí prvního dílu jsem byl velmi mile překvapen a s každým dalším dílem jsem byl spokojenější. Mělo to správně snovou a tajemnou atmosféru, nádherný vizuál a povětšinou charismatické herce. Hlavně Tom Sturridge se ukázal jako ideální volba pro ztvárnění Morfea, nejenže vypadá úplně jako on, ale má přesně takový hlas, jaký jsem při čtení předlohy slyšel v hlavě. Až do šesté epizody jsem v rámci možností nemohl být spokojenější. Bohužel když se začala adaptovat kniha Domeček pro panenky, najednou jakoby to jiskru toho, co Sandmana dělá tak výjimečným, tedy lehké, ale zároveň geniálně poutavé vyprávění, ztratilo, což zamrzí o to víc, že původní Domeček je jeden z nejlepších dílů série. Také jsem měl malinký problém s blackwashingem Rose Walkerové a její rodiny, jenž se mi zdál trochu zbytečný a samoúčelný. Podle mého názoru to na rozdíl od Smrti – která byla obsazena dokonale – nebylo ku prospěchu věci, ale spíše naopak. Na druhou stranu, srážet kvůli tomu hodnocení s tím, že se jedná o „neomarxistickou agitku“, k čemuž tady dochází, je neuvěřitelná kravina.

Umučení Krista (2004)

Krásná kamera a hudba, jak je u Gibsona zvykem. V tomhle případě je to ale jediná zajímavá věc. Herci jsou tu vlastně loutky bez života. Celý film je tak přestylizovaný, že na mě neměl žádný emoční dopad.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Nejlepší český film od Kober a užovek. Kozub se Štáfkem hlaškují ostošest, Magnusek hraje geniálně a Martina Babišová je rozkošná. Fehu rulez a jeho další projekty budu muset bedlivě sledovat.

Rodina na baterky (2021)

Nádherný animák o důležitosti rodiny, který narozdíl od posledních pixarovek má koule. Podobně jako Spider-verse má super animaci, kombinující 2D a 3D a stejně tak je v něm tuna odkazů na jiné filmy, zajímavé postavy a silné scény (jak neuvěřitelně vtipné, tak neuvěřitelně dojemné). Především je ale hrozně zábavné ho sledovat a prožít s Mitchellovými jejich dobrodružství, díky kterému se stmelí a jen tak mimochodem zachrání svět. Zamrzí snad jen maličko delší stopáž, než by byla nutná. I přesto se pořád jedná o nejlepší animák za dlouhou dobu. Na příštích Oscarech mu budu držet palce.

Epilog (1992)

Režisér Loly se nezapře. I na takhle malém prostoru Tykwer předvádí svůj vyprávěcí a vizuální talent.

Geekec (2017) (pořad)

Taková light verze MovieZone live. Což je pořád dost fajn.

Sunshine (2007)

Intenzivní audiovizuální laskomina, která mi sedla snad ještě víc než trainspotting. Na konci jsem ani nedýchal...Danny Boyle je machr!