• Krátkometrážní

Vejška (2014)

To je poprvý a naposled, co něco dělám! - literally me.

Hořící Mississippi (1988)

Alan Parker mistrovsky zrežíroval tuhle sondu na jižanskej venkov. A k dokonalosti mu k tomu vypomohlo hlavní herecký duo. I když mám Dafoa hrozně rád a je tu fakt dobrej, tak v porovnání s Hackmanam hraje jenom druhý housle. Ten tady hraje sympaťáka se srdcem na pravým místě, který se ovšem v případě nutnosti promění na takovýho motherfuckera, proti kterýmu byste stát nikdy nechtěli. Ve filmu je několik velice nepříjemných scén, u kterých se budete spolu s hlavními hrdiny ptát, kde se v lidech bere ta nenávist. Hlavně u scény s věšením mi vřela krev v žilách. Hrozně bych chtěl věřit tomu, že jsme se od šedesátých let někam posunuli a k těmhle věcem už dneska nedochází, ale obávám se, že lidi se nemění a nenávist jen tak nemizí.

Saltburn (2023)

Tiktokizace Pana Ripleyho? Hell yeah! The future is now, old man.

Život brouka (1998)

Hned v začátcích jede Pixar podle svojí šablony o jedinci, který nezapadá a musí najít svoje místo ve světě. Ničím výjimečný příběh a z dnešního pohledu už opravdu nehezkou animaci naštěstí zachraňují vtipné gagy a sympatičtí hrdinové. Kdybych neměl takovou averzi k hmyzu asi bych hodnotil o něco líp.

Fabulace Jana Špačka (2021) (pořad)

Odhalil tajnou závislost Marka Hilšera, zničil podcast Kecy a politika a našel Mikýřova biologického otce. Honza možná není terapeut ani odborník, ale slovo empatie má pět písmen. Pořadu samozřejmě vládne rubrika Dvě rychlé otázky.

Napoleon (2023)

Ridley dekonstruuje slavnou personu. Jeho (potažmo Phoenixův) Napoleon tak není charismatickým vůdcem, ale spíše vnitřně nejistým outsiderem s incelovskými sklony. Pro film je signifikantní nepříliš čitelný vztah s jeho první manželkou Josefínou, která zde figuruje jako častý katalyzátor Napoleonova chování. Je příjemné, že Phoenix po delší době předvádí na svoje poměry umírněnější výkon, jenž se vůbec nepodobá tomu, co předváděl ve svých posledních filmech. Všechny tři bitvy, které film ukáže (především osudové Waterloo), jsou správně velkolepé, kruté a dokáží prodat onu špínu boje. Největším problémem je, že i přes ne zrovna krátkou stopáž, působí velká část filmu příliš uspěchaně a spousta postav se zde jen objeví, aby zase zmizela a už se neukázala. Tyto nedostatky snad napraví teasovaná režisérská verze. To co prozatím vyšlo, má totiž náběh na film roku. Historičtí fanatici možná zapláčou, ale já jsem nadšen.

Tetris (2023)

Docela příjemné retro, které díky sympatickému protagonistovi, osmibitovým přechodům a osmdesátkovým bangerům ze začátku příjemně šlape, bohužel trochu dojíždí na repetitivní scény, nepřekvapivé zvraty a nataženou stopáž. Sice asi nejslabší životopis od MARVA s Taronem v hlavní roli, ale pořád fajn.

Zabiják (2023)

Taky mám rád The Smiths.

Pluto (2023) (seriál)

Nemám slov...Strhující, komplexní, humanistická nádhera, která je i přes množství postav snadno čitelná. Tvůrci s ohromnou lehkostí dokáží v divákovi vzbudit emoce, aniž by se snížili k nějakému citovému vydírání. Seriál s každým dílem nabývá na intenzitě a samotný závěr jsem sledoval úplně bez dechu. Díky oldschoolově působící animaci a velkolepé hudbě je Pluto velice filmovým zážitkem a řadí se tak k jednomu z nejlepších anime, se kterými jsem měl tu čest.

Stvořitel (2023)

Velikášský nestřídmý snímek přesvědčený o své vlastní důležitosti. Gareth Edwards se patrně shlédl v Zacku Snyderovi. Líbivé wallpapery doprovází chatrný scénář, nezajímavé postavy a kýčovité scény. Washington je co se týče charismatu pravým opakem svého otce a jsem si jistý, že BlacKkKlansman zůstane jeho jedinou dobrou rolí. Pokud snímek skutečně stál pouze 80 mega je to obdivuhodné, ale ať už radši Edwards nikdy nic sám nepíše. A btw nevěřím tomu, že hudbu zde skládal Hans Zimmer...