• Krátkometrážní

Zimní prázdniny (2023)

Novodobá vánoční klasika, kterou si stejně jako Wonku budu pouštět každý rok.

Howlův kráčející hrad (2004)

To půlku života nesnažíte jeden film a když ho pak vidíte znova, zjistíte, že je vlastně moc fajn.

Hodina dějepichu (2022) (pořad)

Na základce ani na gymplu jsem se o historii nedověděl tolik jako z Hodiny dějepichu. Studna umí jednoduše a zábavně přiblížit složité historické události a Terezka to báječně komentuje... a taky je hrozně hezká.

MovieZone Live! (2010) (pořad)

Kdyby kluci neposílili mojí lásku ke kinematografii, možná bych dnes místo filmové vědy studoval něco lukrativnějšího :) Pět jezevců z pěti.

Lupin III: Cagliostrův hrad (1979)

Mijazakiho filmový debut může hrdě stát vedle jeho nejslavnějších ghibliovek. Od malička mám slabost pro tyhle dobrodružné příběhy plné akce, humoru a romantiky, které se dneska už vlastně netočí a tak mi vždycky zaplesá srdíčko, když podobný zapadlý klenot najdu. Navíc vyšel v době, kdy nevadilo, že všichni v dětském filmu kouří. Jednoduše láska na první pohled.

Ať vejde ten pravý (2008)

Je to takový milý dětský příběh o první lásce, kde se občas vysává krev sousedům, kteří jsou vlezlí a trhají hlavy dětem, co někoho šikanují (tudíž vždycky zaslouženě). Velkým plusem je navíc nádherná kamera van Hoytemy, jenž tady ukazuje, že ty skills měl prostě odjakživa.

Faraway Downs (2023) (seriál)

Už u Austrálie mi přišlo, že se Luhrmann trochu snaží přiblížit Návratu krále. Zdála se mi totiž hrozně dlouhá, s přílišným množstvím konců (což teda u Jacksona nevadilo). Díky rozdělení na jednotlivé kapitoly tohle přestává být problém a vůbec to nepůsobí dojmem, že by byl film rozstříhán na náhodných místech. Faraway Downs je audiovizuálně nejméně agresivní Luhrmannovka, kde se ždímají emoce ještě trochu více než je u něj zvykem. Výsledkem je tak jeho asi nejslabjší dílo, které je ovšem pořád příjemné sledovat.

Chudáčci (2023)

Lanthimos svůj styl konečně zpřístupnil běžnému publiku a svojí pohádkou o postupné emancipaci Frankesteinovy nevěsty předkládá svůj zdaleka nejlepší film. Neustoupil ovšem od svých poznávacích trademarků jako jsou podivné postavy pronášející zdánlivě nesmyslné věty, snímání okolí rybím okem a výrazná nelibozvučná hudba. Příběh situuje do jakési alternativní viktoriánské doby, vizuálně připomínající estetiku filmů Tima Burtona, Jeana-Pierra Jeuneta nebo Terryho Gilliama. Ovšem možná ještě větší pečlivost Yorgos věnoval postavám. Emma Stone, ztvárňující Bellu, je tu ve všech polohách jednoduše geniální a svůj herecký rejstřík posouvá zase o úroveň výš (tolik sexuálních scén jako zde neměla za celou kariéru). Mark Ruffalo si svého slizouna nehorázně užívá a znetvořený Willem Dafoe (který se vlastně nijak neliší od běžného Willema Dafoa) prostě nemůže zklamat. Film se vyjadřuje k mnoha sociálním problémům, ale vedle toho dokáže být neuvěřitelně zábavný. Doufám, že pobere co nejvíce cen a akademici jak je zvykem neupřednostní před tímhle unikátním dílem životopis (ano, dívám se na tebe, Oppenheimere). Silných devět z deseti.

Sázka na nejistotu (2015)

Vždycky když se dívám na film, který se zabývá ekonomikou, cítím se jako Homer Simpson při sledování Twin Peaks: „Brilliant...I have absolutely no idea what's going on.“

Princ z Persie: Písky času (2010)

Aladdin meets Pirates of the Caribbean. Sympatická dobrodružná podívaná, co velmi příjemně šlape a nenudí. Řadí se tak k těm pár filmovým videohrám, které předloze nedělají ostudu.