Aliance (2016)

Film je sice ze série nejhorší ale největším překvapením je, že film je sice jenom první část knihy ale vůbec tím netrpí. Do příběhu se toho vejde celkem hodně. A tak se děj nedrhne. Herecky je to docela dobře. Ze starých je zase úplně nejlepší Miles Tiller který je ve své roli prostě úžasný. Z nových tváří je nejlepší asi Jeff Daniels který vypadá jako neviňátko a proto se na svojí roli která není úplný beránek hodí. Sečteno podtrženo: film pár chybek má (pár zbytečných scén a chyby). ale nabízí skvělé herecké výkony, akci a zajímavý a poutavý příběh. Tak zase za rok u filmu Série Divergence:Alegniant.

Grimsby (2016)

Grimsby je další komedie od Sachy Borena Cohena a jako odvykle je v ní vulgární a někdy i nechutný humor. Humor je docela vtipný ale neujdete pár nechutnostem. Obsazení je tu skvělé- Mark Strong si agenta MI6 dává (je zajímavé že Strongův přítel je Daniel Craig) a to není jediné. Příběh je docela pěkný ale neujdeme některým klišé a opět to není moc originální. Je to však zábava a vy se budete smát i když nechcete.

Zoolander No. 2 (2016)

Derek Zoolander a Jeníček se musí vrátit aby se znovu stali slavnými. A mezitím se objevují zvrácené vraždy celebrit které řeší agentka Interpolu Penelopé Cruz. Ano tohle všechno spolu souvisí. A ano říkáte si, že to je hloupost. Jenomže tenhle film do vás pouští jeden vtip za druhým a sám si ze sebe a z herců dělá srandu. A právě tahle drzost udržuje Zoolanderovi 2 kvalitu. Film bych označil jako odpočinkový. Obsazení je jako ve většině Stillerových filmů v pořádku a humor také. Přesto tento film pár chybiček má. Avšak je to velká sranda a pobaví vás to. Penelopé Cruz si svojí roli užívá, což znamená, že je v roli perfektní. Rozhodně lepší než v Grimsbym.

Bohové Egypta (2016)

Egypt několik tisíc let před naším letopočtem. Mezi lidmi žijí bohové kteří měří 3 metry, umí se měnit v náboženská egyptská zvířata (orel,býk) a místo krve krvací (nebo spíš zlatí) zlato. Tento film vznikl od producentů Souboje Titánů (nová verze 2010) a jeho pokračování Hněv Titánů (2012). A jelikož Hněv nevidělal dost peněz tak vymysleli Bohové Egypta. A jací jsou? Film je překvapivě dost dobrý. Nikolaj Coster Waldau s Geraldem Butlerem k sobě jako nepřátelé sedí a bek v podání Brentona Thaiwse je takový ten chlápek kterému překvapivě fandíte i když jste původně nechtěli. Efekty jsou docela ucházející ale občas se objeví efekt který vypadá docela nic moc. Na 3D nechoďte. Žádný efekt tam není (já už to vzdal a chodím normálně na 2D) A co se týče dabingu: Dabing není špatný. Zdeněk Bahdal na Geralda Butlera (Set) a Jakub Saic na Waldaua (Hor) jsou dobří. I Petr Nezkusil na Bratona Thaiwse (Bek). Dobře jsou obsazeni i vedlejší role (Chadwick Boseman- Radek Hoppe nebo Jana Stryková nebo Tereza Beberová- Edie Chung jako bohyně lásky). Ale občas se my stalo že jsem dabingu nerozuměl. Pokračování nevzknikne kvůli špatným tržbám ale jako odpočinkový film by to u vás mohlo obstát. A je tam Romantika.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Upřímně když mi bylo oznámeno, že Walt Disney přestává s klasicky animovanými filmy (viz Sněhurka a sedm trpaslíků až Medvídek Pú z roku 2011) nebyl jsem zcela nadšen už jenom z důvodu, že jsem velký fanoušek původních Disneyho filmů. Avšak když jsem navštívil film na Vlásku nedopadlo to vůbec špatně. Raubíř Ralph byl trošku horší ale i tak kvalitní animák. Ledové Králoství pak patří k mým nejoblíbenějším filmům. Velká šestka z roku 2014 pak byla trošku horší než králoství ale stále dobrý animák. A nejlepší na tom je že na tyto filmy se ve filmu odkazuje. Zootropolis se odehrává v alternativní časové linii ve které se zvířata naučili chodit po dvou a nosit lidské oblečení (i když ve městě existuje klub nudistů kde se různí Hroši a žirafy obnažují). A to se skládá z parádních scén například už vás někdy napadlo že obsluha pošty jsou jako lenochodi? Nejlepší na tomto filmu je že je to vlastně detektivka a to je více, než jisté. máme tu šokující zvraty ze kterých budete velmi šokovaní a samohřejmě pachatel je někdo úplně jiný než jste čekali. Máme tu velmi tvrdého šéfa policie, tlustého komického policistu nebo velmi dobře fungující podsvětí kterému velí Mr. Velký. A ten film je naprostá paráda. Právě ty zvířata tomu dodávají tu komičnost. Třeba ten pan Velký je jeden z nejmenších savců na světě nebo třeba stavka proti predátorům se podobá stávkám proti hippies. A teď k dabingu. Film jsem neviděl v originále ale, myslím, že dabing není špatný. U Disneyho si vždycky dávají na dabing pozor a zrovna mě se Petr Lněnička jako Nick Wilde líbí a líbí se mi i obsazení vedlejších rolí (Lumír Olšovský, Zbyšek Horák, Miroslav Mejzlík či Jiří Panzer) Na Zootoopii si zajdětě doporučuji vám to a užijte si to protože to není obyčejná rozprávka ale něco speciálního. Jak jsme od Disneyho zvyklí.

Decibely lásky (2016)

Hodně dlouho se pracovalo na trojce Discopříběhu, ale jelikož práva stali hrozně moc peněz tak tu máme nový Discopříběh bez Potměšila se jménem Decibely Lásky. Tohohle filmu jsem se strašně bál. A je to stejně nesnesitelné jako první dva Discopříběhy. Vlastně ještě více. PS:Nejlepší je na filmu cameo Karla Gotta, duet s Ivou Janžurovou má aspoň nějaký osobní kouzlo.

Deadpool (2016)

Deadpool byl pro mně první milník roku 2016 v očekávanosti. Deadpool je hrozná pecka. Přiznám se že jsem měl takovou tu husinu že to dopadne špatně. Ale to se nestalo díky jednomu důvodu- Ryan Reynolds. Reynolds se pro tu roli narodil a i kdyby Deadpoola hrál Leonardo DiCaprio (Snad nemám husinu jenom já) Reynoldse by nikdo nepřekonal. Deadpoolův humor je mnoha z dalších dobrých věcí na tomhle filmu (Za Stewartem nebo McCevoyem?) Deadpool je našláplá akční jízda a pokud se vám líbil Šílený Max nebo Kingsmani tohle si užijete ještě trošičku víc. Tak nashle u dvojky s Cablem (Mel Gibson, Dolph Lundgren, Keira Kingsley vlastně kdokoliv) Chici Chica Potitulková scéna je bezva.

Jurský svět (2015)

Pro nostalgika jako já je tento film dokonalý. Stejně tak jako se mi líbil nový Star Trek i nové Star Wars tak se mi líbil nový Jurský Park. Ten zábavní park konečně funguje (Teda alespoň ze začátku) a zápletka s mutantím dinosauřím křížencem není tak hloupá jak se zdála. Pratt si to zase dává, Trevorrow je důstojný zástupce Spielberga a když film končí a vy zase slyšíte tu známou znělku Jurského párku.............. paráda.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

,, Ne!´´ To byla odpověď strůjce světa Star Wars George Lucase na otázku reportérky zda se podle Lucase ještě někdy po roce 2005 a Star Wars: Epizodě III- Pomstě Sithů dočkáme dalšího hraného celovečerního filmu ze světa předaleké galaxie. Ke Star Wars se tak sice postupně dostávali i po premiéře Epizody III noví a noví fanoušci, ti ale tak nějak žili v tom, že se prostě nového Star Wars filmu nedočkají a budou nadále závislí pouze na mnohačetných reprízách všech dosavadních epizod. Víceméně to tedy vypadalo, že skupina fanoušků Star Wars spěje ke svému zániku i přes existenci dalších her, knih, komiksů nebo animovaného seriálu Klonové války. Zvrat nastal v roce 2012 kdy svět obletěla zpráva o tom, že George Lucas prodal svůj svět studiu Disney za částku 4 miliard dolarů. Disney hned oznámil Epizody VII-IX na roky 2015, 2017 a 2019 a s tím i kupu dalších projektů jako spin-offy, nové knihy, hry, komiksy či animované seriály. Hned po odkoupení ovšem Disney zrušil jako kánon víceméně cokoliv mimo filmy a seriál Klonové války, což spoustu lidí okamžitě naštvalo, dávalo to ovšem smysl. Starý kánon/dnes už známé jako legendy nejenom, že často odporovali sami sobě, ale především by Disney neměl téměř volné ruce ohledně toho co se dělat a mohl tak po Epizodě VI navázat různými směry. Režie Epizody VII se navíc chopil J. J. Abrams, úžasný vizionář, který je zodpovědný za Mission: Impossible 3 nebo reboot Star Treku a jeho sequel Star Trek: Do temnoty. Abrams je naprostá ideální volba pro tak obrovský blockbuster jako Star Wars- zvládá pracovat s velkými akčními sekvence, velkými trikovými sekvencemi a zároveň přitom všem budovat dějové dynamo, pracovat s charaktery a především jde pořád o takové dospělé dítko, které si ať už vizuálním či kamerovým podáním vyhrává různými způsoby a proto se jeho režijní rukopis nemá šanci jen tak okoukat. Především je ale Abrams člověk, který na Star Wars vyrůstal a dostal tak doslova šanci vyhrát si s něčím s čím si vyhrával jako malé dítě. I proto bylo pro spoustu tvůrců (krom Abramse třeba Rian Johnson nebo Gareth Edwards) před startem hejtů na účet především Riana Johnsona, kvůli kterému většina tvůrců doslova odmítlo jakékoliv Star Wars v budoucnu režírovat vysloveným splněným dětským snem se kterým nepočítali v době, kdy si řekli, že by se mohli stát režiséry (pro většinu těchto tvůrců přitom jedním z nejzásadnějších filmů byli právě Star Wars). A proto jsem byl rád, když jsem 17. 12. 2015 mohl z půlnoční premiéry odejít s velmi nadšeným pocitem pramenící z toho, že to J. J. Abrams dokázal. Ano, uznávám, že se Síle se probouzí dá snadno vyčíst, že je možná až příliš opatrná a jede především na vlně nostalgie. Jenomže když si následně vzpomenu jak lidé nadávali i u totálního opaku jménem Posledního z Jediů a uvědomím si, že byla Síla se probouzí skutečně prvním z nových filmů při kterém se logicky radši nejdříve šlo opatrnou cestou je to dle mně naprosto pochopitelný krok, který navíc rozhodně automaticky neznamená, že je cesta nostalgie a držení se vyjetých kolejí negativní. Právě naopak je Síla se probouzí úžasná v tom, že je vidět, že se jí ujmul tvůrce, který očividně svět předaleké galaxie obdivuje a miluje stejně jako jeho fanoušci. Pocit totální odvařenosti z návratu do předaleké galaxie je prostě v kapse už při úvodních titulcích. Návrat do světa Star Wars je navíc díky obrovským production values jednoduše vizuálně strhující a potěší, že i od startu sequelové trilogie je vizuální podání opět trochu odlišné oproti původní a prequelové trilogii. Abrams navíc opět zvládá zařadit mistrovské dramaturgické tempo, díky kterému se zvládne vyprávět příběh za pochodu a Síla se probouzí tak splňuje kvótu pro svižnou, obrovskou, zběsilou sci-fi jízdu, která se navíc může opřít o úžasné charaktery a především ten úžasný a strhující svět. Sedmé Star Wars zároveň mohou sloužit jako skvělý pilot do celé předaleké galaxie pro lidi, kteří náhodou Star Wars nikdy neviděli, což jen podtrhuje, že člověk zahlcený nostalgií bude ze Síly se probouzí vyloženě nadšený ještě více, zároveň ale nic nebrání tomu aby byl z tohoto vrcholného sci-fi blockbusteru nadšen i člověk, který náhodou skutečně nikdy žádný z originálních nebo prequelových filmů neviděl. Na znalce předchozích filmů samo sebou bude veškerá expozice do dění nové éry světa Star Wars působit ještě silněji (ideální přirovnání je moment na Jakku, kde se naší hrdinové vydají nastoupit do Millenium Falcon- pro ně a neznalé diváky je to jen jakási stará loď, ale pro znalé diváky je to TEN Millenium Falcon!), přesto ale skutečně může Síla se probouzí naprosto v pohodě fungovat jako samostatné dílo, kde jen neznalý divák poprvé v životě pozná známé postavy jako Han Solo, Chewbacca, Leia nebo C-3PO. Po vzoru originální trilogie se Síla se probouzí vydala spíše cestou co nejvíce praktických efektů než za každou cenu efektů digitálních a takové pasáže na pouštní planetě Jakku se točili na skutečně poušti v Tunisku. Zároveň si Abrams ohlídal casting a i proto jsou Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac nebo především Adam Driver jasné castingové trefy, které naprosto skvěle dokáží ztělesnit nové postavy, které mají na to aby se stali dalšími ikonickými charaktery tohoto úžasného světa. Daisy Ridley je jako Rey sympatická hlavní hrdinka, která se navíc charakterem vůbec nepodobá Anakinovi ani Lukeovi Skywalkerovým a od začátku se tady Abramsovi, Lawrencovi Kasdanovi a Michaelovi Arndtovi daří skutečně prodat funkční ženský charakter a ideálního protagonistu, který by měl vézt celou novou trilogii. To samé bych mohl říct i o Johnu Boyegovi jako Finnovi, na tohoto talentovaného a sympatického herce mám, ale pifku kvůli tomu, že si nedávno začal stěžovat, že ho Lucasfilm obsadil pouze jako minoritu na oko, kterou propagovali jako strašně důležitou a následně jí dle něj odložili na vedlejší kolej. Tohle je samo sebou čistě subjektivní pohled na věc, já ale řeknu rovnou 3 body obhajoby: 1) přijde mi zajímavé, že si John Boyega stěžuje až po vydání celé sequelové trilogie a svůj charakter a její opodstatnění po celou dobu po vydání Epizod VII a VIII bránil. 2) Finn pořád sehrál v Epizodě IX svou roli a rozhodně se z něj nestala zbytečná a epizodní role. 3) Finn není hlavním hrdinou této ságy a dává tak smysl, že byl po vzoru takového Hana Sola v Návratu Jediho odsunut na vedlejší kolej. I tato moje aktuální pifka vůči Boyegovi ale nezmění to, že byl v Epizodě VII skutečně castingovou trefou do černého, který měl navíc štěstí v tom, že ztvárnil dezertéra, což bylo něco ve Star Wars dosud neviděné. Hlavní kladnou trojici trilogie pote zakončuje Oscar Isaac, který vrcholného pilota Odboje, který je kombinací charakterních rysů Lukea Skywalkera a Hana Sola ztárňuje též parádně, zásadnější roli ale dostává až v Epizodě VIII. A pak je tu droid BB-8, který je částečně novou verzí R2-D2 a zároveň jsou tyto dva droidi naprosto odlišní a BB-8 si vás svou roztomilostí donutí koupit jeho výrazně menší verzi domů. Ze všech nových rolí je ale největší castingovou trefou do černého právě Adam Driver- Jeho záporák Kylo Ren je komplexní charakter a navíc neskutečně zajímavý charakter. Spousta lidí naříká, že oproti Darthu Vaderovi, Darthu Maulovi nebo Palpatineovi je Kylo Ren jednoduše pád dolů, jenomže to je pravý účel. Kylo Ren sám chce být nový Darth Vader a bojí se se, že novým Vaderem jednoduše nebude. Očividně nemá ani respekt v Prvním řádu a především závěrečné odhalení jeho identity ještě více prokresluje jeho charakter. Je to psychicky nevyrovnaná postava, která přesto pro naše hrdiny představuje hrozbu. A ve finále je kompletní arch tohoto padoucha po celou dobu sequelové trilogie parádní. Han Solo se vrací a potěší fakt, že je skutečně vidět, že 30 let po konci události Návratu Jediho si Han prošel nějakou charakterní změnou a vývojem. Člověk zvyklý na toho sarkastického a vychloubačného Hana Sola bude zklamaný, já ale celou roli Hana Sola v Síla se probouzí beru jako roli důstojnou a těší mě, že zrovna on, který se v Epizodě IV vysmíval tomu, že by existovalo něco jako síla zde musí hlavním hrdinům vysvětlovat, že Jediové, temná strana a to všechno skutečně existuje. A Chewbacca je sice pořád ten starý Chewbacca, právě to je ale dokonalé. John Williams bez kterého si už Skywalker ságy Star Wars (Michael Giacchino a John Powell u odbočky jménem Star Wars Story a později i Ludwig Göransson u Mandaloriana dokázali, že to v budoucnu přece jen půjde i bez něho) nelze představit se vrátil a vytvořil opět parádní hudební motivy (především Rey Theme a Kylo Ren Theme), které jsou navíc občas přece jen doprovázeny osvědčenými starými motivy. Platí, že je Epizoda VII po řemeslné stránce naprosto dokonalá, zároveň si ale skutečně stojím za to, že i po dějové stránce je Epizoda VII úžasná a dokáže servírovat momenty akčních sekvencí, emocionálních momentů či humorných pasáží velmi svižně. Souboj se světelnými meči sice není tak choreograficky utržený ze řetězu jako duely z prequelové trilogie a vrací se spíše ke stylu uklidněnějších duelů z původní trilogie, přesto je ale tento souboj nejenom parádně vygradován, ale skutečně se tu pokládá základ pro nový konflikt mezi světlou a temnou stranu síly. Epizoda VII si sice logicky nechává otevřená vrátka naprosto stylovým cliffhangerem, přesto si ale stojím za tím, že neurazí ani jako samostatné dobrodružství. Dostáváme se k bodu, který jsem schválně odkládal- Je Epizoda VII remake Epizody IV? Ne, není. Pár vztyčných ploch se sice podobá Nové naději, nevzpomínám si ale, že by někdo vyčítal Skryté hrozbě to, že se několik klíčových dějových prvků podobá těm z Nové naděje (objevení vyvoleného, smrt mentora, zničení vesmírné stanice). Člověk, který tvrdí, že je Rey Luke Skywalker 2. 0, Poe Dameron Han Solo 2.0, Han Solo Ben Kenobi 2.0 nebo Kylo Ren Darth Vader 2. 0 prostě nedokáže odlišit zásadní charakterní odlišnosti, kterými prostě nemůže říct, že je Kylo Ren jako Darth Vader. Ani Starkiller Base není doslovná Hvězda smrti 3. 0 a dostává alespoň upgrade v podobě toho, že může ničit několik planet náraz (mimochodem se podle mně napětí z jejího zničení vybuduje stejně parádně jako se to udělalo u Epizod IV a VI s ničením Hvězd smrti). Vztyčné plochy možná Síla se probouzí některé má, zároveň je ale diametrálně odlišná a ve finále když si srovnám veškeré očividné production vales, nové charaktery, které jsou za mně lépe vystavené než v Epizodách IV a I, jednoduše precizní režisérskou ruku (Abrams na tom už na první pohled prostě režíjně není George Lucas) a především to jak dodnes Epizodu VII beru jako jeden z příkladů ideálního vrcholného blockbusterů dnešní doby si nemůžu pomoct a musím osobně Epizodu VII označit jako svou nejoblíbenější Star Wars epizodu. Rozebírat Epizodu VII by celkově dalo ještě hodně času a člověk by se u toho musel dotknout detailního rozebírání klíčových momentů a jednotlivých detailů, to je ale možná námět spíše pro podcast (hmmm.....) než několik dalších řádků už tak možná tak trochu zbytečně dlouhého textu. Co chtěl prostě básník říct? Síla se probouzí není sračka! Nedělá Star Wars ostudu! Je to pecka! Abrams našel ideální kompromis mezi vzdáváním pocty a zároveň novou cestou! A není to remake Epizody IV! Domhnall Gleeson si ten ,, náckovskej´´ projev neskutečně herecky dal! To už asi hádám stačí.......