Dogani (2011)

Skvělý film, který ukazuje, že svinstva jako zneužívání malých dětí se dějí všude. A i to, že korupce, klientelismus a různí kamarádíčci fungují i v daleko vyspělejší a civilizovanější zemi než je ta naše. Ale teda to, že lze sexuální zneužítí dětí nad 13 let vyřešit mimosoudním vyrovnáním s rodiči, to je fakt úchylný. Film není silný jen námětem, který v podstatě zastíní vše okolo, ale i skvělými hereckými výkony především dětských představitelů. Navíc je to i pěkně natočené. Takže přestože je to neskutečný hnus, je v tom i spousta citu, lidskosti, empatie a lásky k dětem (na té správné straně barikády). I když se na to nekouká moc dobře, nemužů jinak než dát --- == 89 %== --- . PS: Je to druhý film po sobě, který mi neskutečně zvedl žluč. Prvním byl http://www.csfd.cz/film/275487-sm-rechter/. Tam pro změnu špatně fungující systém trestá za "zneužítí", které není zneužitím, ale snahou o štastnou manželku a fungující rodinu.

SM-rechter (2009)

Skvělé televizní drama a inkvizice dvacátého století v akci. Kdo by si pomyslel, kam až to může dojít, když muž miluje svou ženu natolik, že pro ni udělá cokoli. Zpracování je sice průměrné, ale emocemi nabitý příběh vše vynahradí. Dávám --- == 80 % == --- .

Uvězněni na Hořkém jezeře (2011) (TV film)

Dokument sám o sobě nijak úchvatný není. Zajímavá je především událost která ho inspirovalo. Šestidenní válka uvězní 14 lodí z různých zemí na osm let uprostřed Suezkého průplavu. Dokument popisuje trable posádek, kterým museli za tuto dobu čelit a přátelství, které mezi nimi v této težké situaci vzniklo. Aspoň, že posádky se mohli po půl roce střídat. Ani se nedivím, že po těch letech dokázali odplout pouze dvě lodě po vlastní ose. Dávám --- == 65 % ==--- .

Most (2011) (seriál)

Kvalitních kriminálních seriálů je, zvlášť mimo produkci vybraných amerických kabelovek, minimum. A těch opravdu kvalitních z evropy je jako šafránu. A toto je jedna z čestných vyjímek. Jistá inspirace http://www.csfd.cz/film/2671-sedm/ je znát, ale scénář je jinak velmi kvalitně udělaný. S tím, jak má v příběhu každá postava své místo, přichází jak pozitiva tak jedno negativum (pachatele je možno odhalit o něco dřív než si tvůrci představovali). Ústřední dvojice je naprosto skvělá, pochmurná "severská" atmosféra jakbysmet. Sociální moralizující přesah zde nijak nerozčiluje, protože zapadá do děje a nijak nevyčnívá. Příjemným zpestřením jsou některé úlety Sagy v sociální interakci s okolím. Ovšem jako brunetce to Sofii Helin slušelo daleko víc. Vizuální ztvárnění seriálu též nemá chybu. Zvlášt pro ty co znají Malmö i Kodaň mají zaběry na obě města a Öresundsbron svoje kouzlo. Dávám ---== 88% ==--- .

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012) odpad!

Viděl jsem to v podstatě omylem v autobuse, ale i když nebylo co dělat, radši jsem tomu moc pozornost nevěnoval. Pochybuji, že bych někdy viděl větší debilitu, která se navíc bere smrtelně vážně. A už vůbec nechápu jak se z toho mohl stát takový fenomén dnešních pubertaček. Mě to přijde jako taková parodie na romantické, fantasy a upíří filmy v jednom. A to trhání hlav bylo neskutečné. Ale přiznávám, že jsem se občas zasmál ( i když to záměrem tvůrců rozhodně nebylo). Dávám --- == 5 % == --- a doufám, že tuto filmovou lobotomii už nikdy neuvidím.

1942 (2012)

Jelikož jsem měl nízká očekávání hodnotím asi výše než by bylo záhodno. Film totiž nemá nijak vyjímečnou hodnotu ve svém zpracování, hereckých výkonech nebo scénáři. Jeho kouzlo tkví především v tom, že poukazuje na zapomenutou (dobře utajenou) historickou událost, která byla z hlediska celé druhé světové války a i počtu obětí z řad civilistu velmi významná. A pro Čínu je to zjevně takový kostlivec ve skříni, proto je dobré že o tom film vznikl. Skvělé jsou zde popsané politické hrátky a zákulisní machinace s životně důležitými zásobami. Pro neznalé našince musím vypíchnout, že film čínu ukazuje jaká doopravdy je a byla. Tudíž více "samostatných" provincií, které jsou politicky, ekonomicky i mocensky dosti vzdálené. Dávám --- == 77 % == --- .

Hon na Šakala (1997)

Nenápadný "televizní" film a příjemné překvapení. Scénář sice není úplně dokonalý (s reálným Carlosem nemá mnoho společného) a najdou se slabší místa, přesto má film spád a nenudí. Ale ten výcvik nebo razie KGB jsou celkem přitažený za uši. Perfektní je především přerod osobnosti Annibala Ramireze, který se přiblíží Carlosovi více než by chtěl. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, jelikož je to ale spíš TV film a i větší akční blbosti tu mají lepší hodnocení dávám --- == 70 % == --- .

Neviditelné světy (2010) (seriál)

V rámci dokumentárních sérii s Richardem Hammondem ten nejlepší počin. Klasickým Top Gearovským populárně-vědeckým způsobem ukazuje divákům to co lidské oko nezachytí. A právě toto jedinečné téma dělá tyto dokumenty tak zajímavými. Jinak je to stejně jako další Hammondovské dokumenty zaměřeno na dnešní teenagery a proto to místy působi nablbe a často zbytečně opakuje. Dávám --- == 80 % == --- .

Crash testy Richarda Hammonda (2011) (seriál)

O něco horší než http://www.csfd.cz/film/295327-technicke-souvislosti/ . Ale ústřední myšlenka a vzezření serie je podobné. Jde o silně technicko-populární pořad, který se snaží přiblížit cílovému publiku (především typickým teenagerům, kteří by o něco takového jinak neprojevili zájem) zajímavé stroje se kterými se běžně nesetkáte. Dávám --- == 70 % == --- . PS: Ten název je celkem zavádějící.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Film jsem viděl po několika letech. Měl jsem ho zafixovaný jako velké zklamání a promarněnou příležitost. Teď mi to až tak hrozné nepřišlo. Ve filmu je spousta skvělých nápadů a odkazů na původní seriál. Děj možná občas trochu přestřelí. Neskutečně ho však sráží zcela zbytečný a laciný situační humor založený na tom, že Homer do něčeho narazí, někam spadne, něco na něj spadne atp.. Což je v podstatě to samé co mi vadí v posledních sériích seriálu. V prvních sériích simpsonovi fungovali jako skvělá sociální satira a tyto laciné zbytečnosti nepotřebovali. Ale chápu, že autoři chtěli film i seriál přiblížit širšímu publiku včetně dětí. Dávám --- == 68 % == --- .