Jméno (2012)

Skvělá konverzační komedie plná vybroušených dialogů. Stačí jeden hloupý a zbytečně protahovaný vtip a výsledkem je večer plný upřímnosti. Takové upřímnosti, kterou by si skupinka dlouholetých přátel raději odpustila. Zpracování sice působí jako kdyby uteklo z divadelních prken, ale to rozhodně není na škodu. Jít o záznám divadelní hry, dal bych i 5 hvězd. Takhle to bude za --- == 80% == --- , pár slabších míst se totiž našlo.

Dlouhá míle (1989) (seriál)

O úroveň výš než tehdejší tuzemská seriálová tvorba. To ale neznamená, že by to byl nějaký Meisterstück. V době premiéry, jako malý kluk, jsem to opravdu hltal. Když jsem po letech viděl asi dva díly, mělo to spoustu much a obsahovalo dost pitomostí. Takže s odstupem let dávám --- == 55% == --- .

Atlas mraků (2012)

Film na svou délku velmi rychle uteče. Po vizuální stránce jde o vyjímečný počin. Jednotlivé přiběhy skáčí z jednoho do druhého s velkou samozřejmostí a nijak to neruší. Horší je to už s jejich obsahovou kvalitou. Všechny příběhy totiž kloužou po povrchu a chybí jim hloubka. S blížícím se závěrem jsem očekával něco, co film nakopne a udělá z něj nezapomenutelný zažitek. Ale nic takového nepřišlo. Film tak vyšel do ztracena a promrhal svůj velký potenciál. Celým filmem také prosakuje zbytečný odér typického amerického patosu a "politické" korektnosti. I přes 2,5h délku, není dost času vykreslit všechny příběhy tak, jak by si zasloužily. Některé z nich by si to ale zasloužily více, než ty zbývající. Především 5. příběh Sonmi, který v podstatě degradoval do zběsilé akční jízdy. A to i přes skrytý potenciál hodný samostaného filmového zpracování. Jestli bych měl označit film jedním slovem, bude to: "rozporuplnost". Najednu stranu má hluboké téma, na druhou je dějově plochý. Na jednu stranu nevysvětluje, co by vysvětlit měl, na druhou stranu vodí diváka místy až zbytečně za ručičku. Na jednu stranu rychle uteče i přes nadstandartní stopáž, na druhou je v podstatě prázdný a nic si z něj neodnesete. I když to může působit, že v podstatě jen kritizuji, film jisté kouzlo má a proto dávám --- == 70 % == --- .

Hexenšus (2013) (TV film)

Toto mělo zůstat na divadle. Na živo to může být vtipné, ale zvláště v tomto TV podání, to místy hodně zadrhává. Nemalý podíl na tom má konverze do české prostředí a místy toporné herecké výkony některých představitelů. Udělat z divadelní grotesky koukatelný televizní film je složitý úkol a ČT bych radil, ať se do toho příště raději nepouští. Dávám --- == 45 % == --- .

Soumrak mrtvých (2004)

V podstatě je to hrozná blbost. Ale díky tomu, že se vůbec nebere vážně a je plná černého anglického humoru jsem se bavil. Přitom jsem si skoro jist, že kdyby něco takového natočili američané, do konce bych to nevydržel. Ustřední banda, v čele se Simonem Peggem, byla do svých rolí vybrána velmi dobře a vtipně zpracovaní zombie vše o kousek vylepšují. Film trošku sráží absence vlastních nápadu a nedotažený závěr. Dávám --- == 70 % == --- .

Oddělen (2011)

Silně depresivní film nastavující zrcadlo dnešnímu školství. Jeho artové podání, jakkoli je povedené, sráží pocit syrovosti a reality a navozuje jistý dojem umělosti. Celé je to možná až moc černobílé a tím zahnané do extrému. Ale pocit totálního vyhoření a bezmocnosti učitelů navozuje dobře. Tento film ale není jen reflexí dnešního školství. Díky své vrstevnaté struktuře cílí i na ostatní problémy naší západní společnosti, které vychází z mravní krize a krize hodnot v níž se naše civilizace nachází. Již před cca 80 lety to trefně pojmenoval T. Baťa "mravní bídou" a dnes to platí mnohem více než tehdy. Společnost, které chybí autority a jakákoli morálka. Společnost, která chce dát stejná práva a privilegia všem, ale nevyžaduje nic nazpět. Společnost, která ztrácí kontakt se svými kulturními kořeny a historií, ze které vzešla. Společnost, kde jsou jediným meřítkem všeho peníze, kde všichni chtějí brát a nikdo dávat. Taková společnost je slabá a odsouzena k záhubě. A právě školství, kde se utváří budoucnost naší civilizace je nejlepším odrazem toho všeho. I přes jisté nedostatky ve formě a podání je ústřední myšlenka natolik silná, že musím dát --- == 80% == --- .

Láska s vůní čokolády (2010)

Dlouho jsem se u nějaké komedie tak nepobavil. Některé scény jsou vyloženě k popukání. Hlavní představitelé byly vybrání naprosto dokonale a do svých rolí se skvěle hodí. Příběh je sice jednoduchý, ale strašně hřejivý a milý, navíc díky kratší stopáži nezačne ani trochu nudit. Nic na plat, francouzi komedie stále umí a málodko jim v tomto žánru může konkurovat. Někteří tu tento film srovnávají s http://www.csfd.cz/film/4085-cokolada/, ale ty filmy se nedají srovnávat. Jediná paralela je v té čokoládě. A jako u skutečné čokolády je ta francouzská a belgická mnohem lepší než americká. Dávám --- == 80% == --- .

Velvyslanec (2011)

Přestože jde o téma, kde by humor neměl být nijak přítomen, je ho tento nekorektní dokument celkem plný. Postava bezohledného zbohatlíka kterou Brügger ztvárňuje je opravdu nepřehlédnutelná a Brügger si zaslouží úctu, že se do něčeho tak nebezpečného pustil. Naštestí to za pomoci mnoha "obálek štestí" přežil a nám bylo umožněno toto vskutku bizardní, ale velmi poučné dílo zhlédnout. Dávám --- == 80 % == --- .

Skalní v ofsajde (1960)

Celkem koukatelná slovenská veselohra o partě skalních fanoušků, kteří se složitě snaží dosta k lístkům na zápas s brazilskou reprezentací. A ani ve chvilí kdy mají lístky v ruce, nemají zápas jistý a tak musejí překonávat další nesnáze. Jen ten recept na zaručenou horečku poslouží spíš k vyvrhnutí obsahu žaludku, než k cestě do nemocnice v mdlobách. Úroveň filmu není špatná, zvlášť na to, že slováci na komedie nikdy machři nebyli. Ale po čase děj trošku padá do stereotipu a ztrácí šmrnc. Film tak táhne především výkon F. Dibarbory. S ohledem na dobu vzniku dávám --- == 55 % == --- .

Moon (2009)

Příjemná záležitost s pomalu ubíhajícím dějem a zápletkou známou už tak po jedné třetině filmu. Ale ani jedno z toho není nijak na škodu. Námět je totiž velmi dobrý a po prozrazení pointy je aspoň dost času na to zžít se s postavou hlavního hrdiny (nebo spíš hrdinů). Sam Rockwell podal excelentní výkon a hudba co film provází mu zdatně sekunduje. Jen ty efekty jak z dob Vetřelce I dávají okatě najevo velikost rozpočtu. Ale přesto jde o jedno z nejlepších sci-fi, co jsem za hodně dlouho dobu viděl. Dávám --- == 77% == --- .