Devil (2001)

Působivý film, kde hororová (duchařská) stránka slouží jen jako lepidlo pro mnohem významnější dramatickou část. Vykreslení atmosféry a jednotlivých postav v sirotčinci během občanské války je naprosto perfektní. A pokud tu někdo nahání strach tak především lidé a jejich nechutné chování vůči sobě navzájem. Del Toro zde dokázal vytvořit z jednoduchého, takřka béčkového tématu film, který stojí za zhlédnutí. Dávám --- == 75 % == --- .

Tajemství jejich očí (2009)

Multižánrový mix tvořený především průměrnou detektivkou a průměrnou "lovestory". Do nadprůměru film vytahuje situování do Argentiny 70tých let a to že tato mezižánrová směs celkem funguje. S ohledem na velikost rozpočtu jsou scény z té doby spíše telenovelně interierové, ale nijak mě to neuráželo. To že film nejde víc do hloubky a neosvětluje politickou situaci na pozadí děje, také nepovažuji za chybu (i když bych to ocenil). Film byl primárně určen pro znalé oko argentinského diváka, ne středoevropana, který o minulosti této země mnoho netuší. Stopáž by také mohla být kratší. Závěr je jako logické vyústění děje trochu předvídatelný, ale posunuje film o kousek výše. Dále nemohu neocenit krásne oči http://www.csfd.cz/tvurce/69357-soledad-villamil/ a honičku na fotbale bez jediného střihu. Dávám --- == 75 % == --- .

Spartakus (1960)

Typický americký velkofilm šedesátých let, kde nesmí chybět silná romantická linie. Mnozí zde tento film označují za nejlepší historický film vůbec nebo aspoň za nejlepší historický film z dob Říma. Já ale Spartaka za historický film vůbec nepovažuji, protože způsob jakým zkresluje fakta kolem Spartakova povstání je až trestuhodný. Pozitivem filmu je obrovský počet komparzistů, negativem pak papundeklové kulisy. Co je ovšem do očí bijící, je výprava filmu: Čistě oblečení, uhlazení a oholení povstalci s dokonalým chrupem, jak kdyby se pravě vrátili od bělení zubů u dentálního hygienika. Navíc pod vedením filosofujícího negramotného ombudsmana Spartaka. To je přece naprosto absurdní. Velkofilm ze šedesátých let si tak u mě vysloužil právě --- == 60 % == --- .

Bratři (2004)

Rozhodnutí zda budu žít a nebo zemřu je někdy tak těžké, že si to lze steží představit. Brødre nabízí velice silný emocionální zážitek v civilním podáním a to bez zbytečného moralizování a patosu. Skvělé herecké výkony a působivý hudební doprovod. Film má pár slabších míst a "dogmatická" kamera je spíše na škodu. Přirozenost a lidskost filmu to však vynahradí. Dávám --- == 90% == --- .

Hrátky s čertem (1956)

Budovatelská pohádka, která i přes silný odér doby vzniku nezklame ani při desáté repríze. Ladovy kulisy a divadelní podání se k satirické pohádce skvěle hodí. Film je plný skvělých hlášek a nezapomenutelných postav. Jediněčnost pohádky ale tkví v tom, jak se parodizací pekla a nebe staví k otázce náboženství. Poustevník, Bůh, Martin Kabát i čerti jsou si na "škále moci" velmi blízko, takřka socialisticky rovni. A jediným lékem na všechny problémy je práce, kterou všem "s Božím požehnáním" rozděluje nepracující "manažer" Martin Kabát. Ale to bychom nebyli v socialismu, aby i na něj nedošlo. A tak s úsměvem na tváři přijme svůj úděl: Doživotně ho pracovně zapřáhne služebná Káča. Dávám --- == 80% == --- .

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Pro mě nejpřeceňovanější česká pohádka. Ani jako malý jsem ji neměl rád. Možná je to tím šablonovitým příběhem, možná tím šaškem z Do-re-mi, možná Gottem. Možná tím, že je svým pojetím spíše německá než česká (rozuměj je to taková laciná hraná diesneyovka). Během let a každorčního štědrovečerního reprízování jsem si na popelku vytvoříl silnou vánoční alergii. A jsem si jist, že na to žádné prášky nezaberou. Jelikož ale uznávám jisté objektivní řemeslné kvality dávám --- == 50 % == --- .

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Největší problém pro mě byla absence jakékoli motivace postav. Chování většiny z nich postrádalo jakoukoli logiku. Každou chvíli nějaká zbytečná mtrvola. Místo aby děj aspoň trochu osvětlil důvody jejich jednání, tak raději osvětloval "kužely záře" interiéry Santiniho staveb. Ne, že by na ně nebyl krásný pohled nebo že by práce s kamerou byla špatná. Ale krásné interiéry postačí na reklamu CzechTourism a ne pro film. Spolu s občas nevhodnou hudební složkou, která místy až přehnaně vystupovala, to celé působilo naprosto otřesně. Po většinu filmu jsem měl pocit, že si ze mě režisér a scénárista dělají prdel a naivně čekal, že se něco změní. Ale dostavilo se jen rozčarování. Za krásné pohledy do interiérů kostelů dávám --- == 10 % == --- , jinak by si to koledovalo o odpad .

Černý blesk (2009)

Taková pohádka à la Spider-man na ruský způsob. Jen horší efekty prozrazují znatelně nižší rozpočet. Stejná blbina předznamenává podobné hodnocení. Ale ne úplně. Musím přiznat, že hodnocení dost nadsazuji díky tomu, že děda měl stejnou černou Volhu jako hlavní hrdina. Takže --- == 30% == --- .

První den zbytku tvýho života (2008)

Příjemný film zachycující duležité momenty v životech příslušníku jedné francouzské rodiny. Vše je podáno upřímně a bez patosu. Proto dávám --- == 75 % == ---.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

Svěží vítr mezi českými detektivními seriály, který se snaží inspirovat především atmosférou soudobých skándinávských kriminálek. Bohužel se mu to příliš nedaří a zůstal spíš někde na půli cesty. Propracovanost a vybroušenost severských kriminálek tu prostě chybí. Děj má spoustu nedotažených oslích můstků a občas i logických chyb. Atmosféra zanedbaného českého cirkusu a ztvárnění dvou hlavních rolí se ovšem povedlo. Kuneš jako policajt alkoholik působí uvěřitelně. Bukowskeho postavu scenář lehce kazí, Řezníček ji ale hraje výborně. Přestože toto dílko není zdaleka bezchybné, je to to nejlepší co Česká televize v rámci žánru za dlouhou dobu vypotila. Proto budu shovívavý a dávám --- == 70% == --- .