Mrazík (1964)

Po stopadesáté repríze už Mrazíka spíš nesnáším. Ale jako dítě jsem ho měl rád a každý rok jsem se na něj těšil. V CZ je Mrazík kultovní záležitostí, ale docela by mě zajímalo proč? Nejspíš díky skvělému dabingu a mnoha zlidovělým hláškám. Jelikož je ta kultovnost a znalost různých hlášek všudypřítomná, jistě se udrží i pro příští generace. Kdybych to viděl prvně jako dospělý a nebyl ovlivněn jakoukouli špetkou nostalgie neveřím, že bych Mrazíka kladně ohodnotil. Kvalita snímku je dost špatná, Nasťa mě příjde celkem protivná a ukníkaná, Marfuša je ještě daleko horší. Ivan se neustále chvásta atp. Vlastně aní nevím jestli to autoři mysleli jako vážně míněnou pohádku nebo spíš jako parodii. Jako parodie to není zlé, jako pohádka ovšem nic moc. Dávám --- == 50 % == --- .

Aaltra (2004)

Opravdu velké zklamání. Dle zdejších komentářů jsem čekal road movie plnou černého humoru. Ale dočkal jsem se nečeho trošku jiného. Hlavní hrdinové jsou dva nesympatičtí, protivní hajzli co jen terorizujou svoje okolí. A aby toho nebylo málo, tak skoro nevylezou ze záběru. Téměř jsem se nenasmál, vtipných bylo jen pár scén. Roztřesená černobílá a statická kamera á la Dogma 95 jen podtrhuje smutnou realitu těchto dvou protivů a částečně odebírá i ten poslední komediální potenciál. Být v žánrově jiném filmu možná bych se tetelil blahem, ale sem mi to prostě nesedlo. Závěr to trošku vylepšil, ale na víc jak --- == 45 % == --- to nestačí.

Nevinná (2008)

Nesouhlasím s tím, že americký remake je lepší, jak zde mnozí píšou. Je především jiný. "Pour Elle" je přirozenější, uvěřitelnější a má větší tah na branku a jako bonus krásnou D. Kruger. V detailech je bohužel méně dotažený, což je hodně ovlivněno kratší délkou. Naproti tomu "Next Three Days" nabízí větší dávku napětí a je znatelně propracovanější. A především narozdíl od "Pour Elle" neprozrazuje jak to vlastně bylo již v začátku, ale udržuje vás v napětí až do konce. Sraží ho však typický americký patos a několik zcela zbytečných scén. Přestože se remake celkem věrně drží originálu, ve vzájemném srovnání mu pomáha porce napětí navíc daná neprozrazením pointy. Oběma filmům dávám stejné hodnocení --- == 80% == --- . Přesto mi je milejší ta evropská přirozenost "Pour Elle" než americká pompéznost a patos "Next Three Days".

Kokuhaku (2010)

Po vizuální stránce naprostý skvost, navíc doprovázený nádherou hudbou. Musím se přiznat, že jsem od tohoto filmu moc nečekal, ale o to více mě pozitivně šokoval. I ten námět je perfektní, jen by si možná zasloužil trošku více propracovat. Narozdíl od většiny ostatních filmů na téma pomsty, kde jde především o likvidaci fyzickou. Kokuhaku nabízí pomstu opravdu promyšlenou, pomalou a krutou. Psychická bolest dokáže být daleko horší než jakékoli fyzické utrpení a toho si byla slečna Moriguchi vědoma. Film ve své podstatě není nijak hutný a jen pro vyvolené intelektuály. Naopak, jde o pomstu z pohledu více zůčastněných. Kde každý z nich formou monologu vydává své svědectví a vše je pro jistotu ještě zpomaleno. Divák tak vše pochopí a nemusí nijak namáhat své mozkové buňky. Po skvělém úvodu je film ve střední fázi možná až moc roztahaný a ztrácí dech, závěr je pak velmi silný, možná až přehnaný (výbuch po zpátku). Pro neznalého evropského diváka může být nepřijemná jakási naivní logika se kterou je film poslepován a také neustálá snaha o emoční vyhrocení jednotlivých scén. Ale to je asijská kinematografie a jejich způsob myšlení. Přesto film není nijak dojímavý, spíš jen chladně klouže po povrchu. Pomalé tempo mi vůbec nevadilo, naopak. Ani ty slabší části mě nijak neurážejí. Aspoň jsem se mohl soustředit na to uchvacující vizuálno á la Max Payne. Díky té obrazové nádheře mi to ani nepřišlo tak depresivní a po skončení jsme byl spíš pozitivně naladěn. Dávám --- == 90% == --- .

Agora (2009)

Skvělý film, který poukazuje na zneužívání náboženství k fanatizování a manipulování lidí za jediným cílem. Získat moc. Není totiž nic horšího, než když si prostoduchý dav, často vedený někým bažícím po osobním prospěchu, vykládá a překrucuje jakékoli náboženství tak, jak se mu to hodí. A obhajuje tak násilí vůči druhým. Film částěčně nastavuje zrcadlo dnešnímu Islámu, ale v dnešní době k tomu dochází i ve vyspělých zemích (Severní Irsko), kde jsou i ty náboženské rozdíly minimální. A toto chování je vždy taženo intelektuálně slabší a nevzdělanou většinou, kterou lze snadno manipulovat a zneužít a snadno u nich využít těch nejnižších lidských pudů. V počátcích křesťanství hráli ženy minimálně stejnou roli jako muži, ale z mocenských důvodů byli z historie takřka vymazány. A tak jsou mezi apošoly jen muži, jak v jedné ze scén vykřikuje biskup Cyril, když brojí proti Hypatii. V dobách temného středověku byl Islám méně "barbarský" než tehdejší křesťanství, protože převažoval ve vzdělanějších koutech světa. Dnes je tomu naopak. A tak tomu bude vždy, hloupého a chudého je vždy snažší zmanipulovat. A náboženství je jednou z těch nejsnažších cest, protože je všudypřítomné. Film samotný je skvěle natočen, satelitní a letecké záběry jsou naprosto úchvatné, hudba je výborná, stejně jako Rachel Weisz. Což neznaméná, že nemohl být natočem lépe, k dokonalosti mu něco málo chybělo. Možná díváka až příliš vede za ručičku k tomu co by si měl na konci myslet. A mohl být také historicky věrnější. Oceňuji ale, že někdo dokázal natočit historický velkofilm s takovým morálním přesahem. A neudivuje mě, že to nebylo v Hollywoodu. Především za morální hloubku tohoto díla dávám --- == 85% == --- . PS: Zajímavé komentáře: Galadriel, Subjektiv.

Den, kdy unesli papeže (1995) (TV film)

Vtipná "divadelní" komedie s viditelně amaterským zpracováním. Ale ona je i ta zadní projekce tak vtipná, že to nevadí. Na Vydrův průjezd New Yorkem na Harleyi se nedá zapomenout. Dávám --- == 75 % == --- .

O chytrém Honzovi (1985) (TV film)

Jednoznačně nejlepší česká pohádka. U žádné jiné sem se, od začátku do konce, tak nebavil. Skvělý scénář i herecké obsazení v čele s P. Nárožným. A ty kulisy, to opravdu nemělo chybu. Nejlepší na tom je, že se pohádka vůbec nebere vážně. Spíš je to hodně ulítlá parodie na pohádky. Už jen ty jména některých postav jsou nezapomenutelná a některé hlášky jsou takřka legendární viz. komentář - keoma26. Možná mi trošku vadí některé písničky, ale to už bych chtěl asi moc. Dávám --- == 80% == --- .

Hrabě Monte Cristo (2002)

Monte Christo pro 21. století po americku, aneb jak lze zprasit literární klasiku. Jde o suveréně nejhorší filmové zpracování Dumasovi předlohy. Tam kde to bylo možné, narval scénarista nějakou přitroublou šermovačku nebo rvačku, jen aby to bylo akční. Z rafinované a pomalé společenské likvidace nepřátel v podstatě nic nezbylo. Z předlohy to má snad jen název a jména některých představitelů. Takovou slátaninu už nikdy více. Dávám --- == 30 % == ---.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Pro menší děti spíš uřvaný horor než pohádka, ale i tak nejlepší Troška. Raději než "nejlepší" bych měl použít výraz "nejméně špatný". Dávám --- == 50% == --- .

Boj o patent (2008)

Film o boji jednotlivce proti nadnárodní korporaci a vlastně proti celému americkému automobilovému průmyslu. Film o muži, který obětoval 12 let života, práci profesora na universitě, rodinné štestí a mnoho dalšího kvůli víře v něco, v dnešní době tak nicotného, jako je spravedlnost. Samotný film má průměrné zpracování a celkem dost hluchých míst, z opravdu šedého průměru ho vytahuje námět a asi i ten závěrečný pocit zadostiučinění. Dávám --- == 73 % == --- . PS: Tímto slibuji, že se ode dneška budu dívat na cyklovač stěračů úplně jinak než doteď :-).