The Guest (2014)

Husté, stejně jako ten divný týpek, co pro něj není nic problém a s každým je výborný kamarád. To mě vydrželo až do té doby, kdy je už jasné proč je ten cool chlapík tak hustý. Mračno nejistoty a toho napínavého nevědění je pryč a vše se zvrátí v něco méně hustého. Závěr tomu bohužel dává už značnou průjmovitost, jinak bych šel výše.

Výchozí bod (2014)

Velmi pohodový film neustále polemizující o tom kde končí věda a začíná "něco" jiného. I když byla v dialozích neustále snaha oba světy rozdělit a analitického Tomáše přesvědčit, že jeho pravda nemusí být ta jediná (zkuste to u věřícího a nepochodíte) tak si myslím, že se tu oba světy pěkně doplňovaly ani se vzájemně nevyvracely. Jinak řečeno. V roce 1899 řekl údajně Charless H. Duell z U.S. patentového úřadu "Všechno, co mohlo být objeveno, už objeveno bylo". Dnes to zní úsměvně, ale stejně bychom mohli znít i pro naše potomky, kdybychom stejným způsobem zavírali oči nad tím co nechápeme nebo ještě neznáme.

Spása (2014)

První co musím vyzvednout jsou perfektní výběr a výkon herců. Nenašel jsem obsazení, které by bezvadně nesedlo do vlastní role. Každopádně dominanta toho to filmu je jednoznačně jeho jednoduchost. Mimo toho, že se zde toho moc nenamluví (někdo to zvládá bravurně pouze očima) zápletka je primitivní. V podstatě šlo o kombinaci pomsty a nasrání toho nepravého padoucha. Myslím, ale že nic z toho neubírá na konečném pocitu z toho, že to byl DOBRÝ film.

Síla života (2014)

Syrový western se dvěma výbornými herci. Je to názorná ukázka, že divoký západ nebyl místo kde bylo snadné žít a za každým rohem čekalo úžasné dobrodružství, ale špinavá a odporná prérie a pohled jak to asi tehdá ve skutečnosti vypadalo bez vymyšlených kudrlinek. Z tohoto úhlu to byla zajímavá sonda do tehdejšího života, ale dějová linka, psychologie postav nebo důvody jejich jednání se o mě pouze otřely.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Další typická žánrovka pro Liama. Sice se zde šetřilo municí a více si připomněl své detektivní schopnosti než hmaty a chvaty sebeobrany, ale za to každý výstřel se dal hezky vychutnat a kdo se připletl před jeho devítimilimetrovku utrpěl zranění neslučitelná ze životem. Tyto role mu hold seknou jak dobře ušitý kabát.

Ona (2013)

To co odlišovalo tuhle romanci od ostaních byla jakási předpověď vztahů člověka a umělé inteligence pro nepříliš vzdálenou budoucnost. Zajímavé až podmanivé to bylo v tom, že je to až příliš reálné. Náznaky něčeho podobného už jdou sledovat v dnešní době a je jen otázka času kdy lidé budou moralizovat osoby, které budou mít vztah s umělým mozkem. tady jsou už nad to lidi většinou povznesení a téměř všichni to berou jako denní reálii. Další v čem byl film zajímavý bylo sledování prostředí ve kterém jsou přirozeně pro potřebu člověka integrované chytré technologie. V podstatě až na výborně zpracovaný futuristický vizuál jednalo "pouze" o konverzační film se skvěle napsanými dialogy. A ještě jedna věc. Pokud z nějakého důvodu nemáte možnost vidět obraz, úplně postačí pouze audio.

Predestination (2014)

Celou půlku filmu jsem přemýšlel jestli si pouštím ten správný film o kterém jsem si přečetl. Příběh měl být o cestování časem v podobě starodobého "pre-krimu". V podstatě je ale celá půlka zpověď divného týpka o svém zpackaném životě. Jenže už od začátku jde cítit, že tu něco nehraje a jelikož vyprávěná bigrafie temného barového společníka je servírována příjemným způsobem, dobře se poslouchá a posléze je její znalost nevyhnutelná. Pak přijde ale prudký zlom a vše dostane konečně pořádný drajv. Kolečka času budou postupně zapadat do velkého soukolí paradoxů a vy si budete užívat tuto složitost a paradoxně vám to vůbec nebude vůbec vadit i když to nebude dávat smysl.

Interstellar (2014)

Emociální sci-fi, která zanechá hluboký dojem. Christopher Nolan tentokráte hraje na citovou strunu, silné momenty a epické vyprávění. To že u toho lidé mají na sobě bílé skafandry a nedosažitelné cíle tomu dodalo jen další punc originality. V hledáčku jsou totiž nejen nové světy, kam lidská noha nevstoupila, objevování nepoznaného ale samozřejmě těžká rozhodnutí, kterým nepomůže lidská slabost ani drtící čas. Motivace je obrovská, protože nejde o nic víc, než holé přežití samotného člověka, rodiny, lidstva. I když vizuální stránka byla úžasná a vše bylo vysvětleno snad až do zbytečných detailů, pozemská časová linka minulosti, která mohla být svým apokalyptickým příběhem zajímavá zůstala plná otazníků.

Lucy (2014)

Tématicky hodně podobné jako Limitless s tím rozdílem, že zde příběh hrál až druhé housle. Všechna energie zde byla vložena do rozvoje potenciálních schopností neomezeného mozku. Překvapivě úžasná je zde hranice možností, která se neustále posunuje a člověk může jen tušit kde a jak to skončí.

Generation Iron (2013)

"Jsme jen hromada svalů s činkami, vymaštěné hlavy, idioti. Jsme ale schopni dělat to co 99,8 % populace na Zemi nedokáže. Shazovat tuk a přitom nabírat svaly." ...Pro mě nebylo důležité jaký druh sportu si v tomto dokumentu vzali pod drobnohled. Není totiž důležité co děláte, ale pokud chcete být nejlepší na světě, musíte to taky dělat nejlépe. Čím více lidí to dělá, tím obtížnější to bude. Je až s údivem sledovat tuto skupinu lidí s jakým přesvědčením, odříkaním, disciplínou a motivací přistupují k práci kterou odvádějí. Každý s vlastní motivací si našel tu svou cestu na vrchol, které se drží. A že je to zvedání činek? No a? Pokud chci být mistr musím tomu obětovat všechno a nemyslím, že by tomu dávali více nebo méně než jiní vrcholoví sportovci. Tito lidé mají mou úctu.... "Všichni si vybírají jen ty nejlepší. Všichni kritizují jen ty nejlepší. Je to tak. Ve všech sportech je to tak. Protože je těžké říct: Je prostě perfektní a nebudeme o něm mluvit."