Centrales nucléaires, démantèlement impossible ? (2013) (TV film)

Zajímavý dokument, který otevírá debatu co s vyřazenými jadernými elektrárnami. O tomto tématu jsem nikde neslyšel a je dost šokující neschopnost normálního řešení. Nicméně, trochu francouzské filmaře podezírám z ekopodjatosti. Chyběly mi totiž vyjádření protistran. Zajímalo by mě, jak je tato problematika řešena u nás a jak by se k tomu vyjádřila Dana Drábová.

Terminator Genisys (2015)

Kvůli prvním 20 minutám je vhodně si dát opáčko prvních dvou Cameronovek. Svou atmosférou se přibližují ke staré klasice a umožňují novou, zábavnou perspektivu v pohledu na známé události z prvních dvou dílů. V tu chvilku jsem si říkal, že to je konečně ono. Bohužel se to pak sesunulo do lacinějších vod s cílem jen být efektní a vtipný. Budování příběhu se zkomplikovalo překombinováním časových paradoxů a nutných vysvětlovacích berliček. Ty podle mě nebyly nutné, protože jestli vám vadí nelinearita času, tady je postavená na hlavu a těžko se to může snášet. Doporučuji tedy tohle přehlédnout a bavit se vydařenými Termofighty, krásnou Emilií Clarke a rozhodně nepřekonatelným Arniem, který se při natáčení určitě musel taky bavit. Pokračování tedy není to pravé co by si T2 už konečně zasloužil, ale musím uznat, že mě to bavilo. Budu milostivý, 70%.

Rezistence (2015)

Možná by si to zasloužilo víc, ale některé věci prostě odpustit nejdou. Ze skvělého nakopáváku Divergence se stala žalostně uplakaná bolístka potoku slz. Celý film se řeší citové sebemrskající melodrama odehrávající se pouze v hlavě krátce střižené blondýny. Nejvyšší cenu za trpělivost by měl dostat bouchač s číslem místo jména za to, že všechny ty žvásty celou dobu vydržel a raději dobrovolně neskočil proti zdi. Neohroženost těchto dvou byla až příliš okatá a vysvobozující náhody byly místy silně přepísklé. Nevím jestli bude další pokračování, ale tvůrcům bych doporučil raději ubrat, pokud z toho nechtějí vytvořit komiks. Možná, ale nejsem ta správná cílovka a taky trochu cynik. Jo a závěrem takové rýpnutí. Napadlo někoho, když se tam disponuje takovou pokročilou technikou, proč tam neexistuje cokoli co by mohlo létat a podívat se co ja za tou blbou zdí?

Ex Machina (2014)

Konverzační sci-fi o tom, kdy končí programování a začíná vědomí, kdy končí logický kalkul a začínají pocity a kde končí práva stroje k nerozeznání od člověka. Jistě, podobné nekončící dialogy tu už bylo v bezpočtu jiných dílech s podobným postupem nebo logickými závěry. V tomto ohledu se tu nic objevného nekoná. Je to spíš takový remake do moderní podoby vize blízké budoucnosti z pohledu současné kybernetiky. Scifi hitech look to má parádní až moderně klaustrofobický. Já ale nezískal sympatie k nikomu z účastněných, takže zůstalo emočně ploché. V minimalistyckých scifi o dialozích zůstává stále králem Man from Earth.

Jurský svět (2015)

Už neuveřitelně nenucený a plynulý začátek, který se nezdržoval žádnýma zbytečnostma a rovnýma nohama nás katapultoval do úžasňáckého dinolandu dal jasně najevo, že se nebude jednat o žádné šméčko. Celý film byl plný odkazů ke svému stvořiteli a celkově jej posouval jak technicky, tak v rozmanitosti nápadů. U filmu, který měl šokovat svou pointou a postupně gradovat k jejímu odhalení snad až do jeho půlky, jeho pokračovaní musí jít odlišnou cestou. Takže tady se s prvním saurem potkáme od pěti minut až do konce a stejně se jich nejde nabažit. Na odpočinkovou zábavu se vtipem, napětím, nápadem a několika nezapomenutelnými momenty můžu jen doporučit.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Ikdyž F&F bylo vždycky o tom jak vypadat více cool kůl než všechny možné důvody proč se dívat na film, tak v nejnovějším pokračování určitě překonal všechny rekordy. Tomu jak více nesmyslně postavit na hlavu jakoukoliv situaci a udělat ze mě ještě většího blbce je tu podřízeno všechno. Vím, že se u tohoto druhu filmu má vypínat mozek, ale vše má svou hranici. Opravdu je (podle návštěvnosti) toto ten správný směr jak oslovit mladou generaci? Kdyby to bylo převážně nevážně, beru, ale vůbec bych se nedivil kdyby tu byl létající růžový slon a z prdele by střílel romulanskými disruktory. Vin by to jen suše komentoval "Shake it baby" a hodil by po něm míchačku. S úctou k Paulovi a úžasné dvouminutové rozlučce jsem shovívavý.

Maggie (2015)

Nominuji na ocenění za nejdepresivnější rodinné drama a zároveň za nejlepší herecký výkon Arnieho za jeho kariéru.

Teorie všeho (2014)

Ikdyž tomu hodnocení neodpovídá, byl pro mě tento film zklamáním. Očakával jsem, že životní cesta toho génia dnešní doby bude vykreslená ve stejném poměru s tím co v životě dokázal a s jakým handicapem musel celou dobu bojovat. Miska vah se ale jednoznačně soustředila pouze na jeho život a když budu ještě přísnější, spíše na příkoří jeho neuvěřitelně obětavé ženy, která toho musela v životě hodně zkousnout. Nicméně úžasné herecké duo s velmi citlivě podaným příběhem a skvělým hudebním podkresem z toho vytvořili nezapomenutelnou podívanou.

Noční běžec (2015)

Neformální pokračování prvního Liamova Taken jak by si dozajista zasloužilo. Režisér použil klasickou dějovou linku a do novotvarů se moc nepouštěl. Ikdyž kromě zajímavých nájezdů na scénu nepřibylo nic nového, tmavá atmosféra New Yorku a úžasní dva herci ve výslužbě dokázali film společně táhnout až do předvídatelného konce.

Sword of Vengeance (2015)

Méně je někdy bohužel méně a to nezachrání ani těchto padesát odstínů hnědi s lordem Carlosem, kde saský vítr je krutý a nikdo se s nikým nemaže. Tak za 1. Chybí tu jakkákoliv zápletka. Dejme tomu. 2. V podstatě se tu nemluví, ale nevadí. 3. Téměř celý film je jedna zpomalovačka. To už trochu vadí, když se prd děje. 4. Vše o co tu kráčí je pouze a nic jiného než řezničina. Nevadí. 5. Choreografie bojů je zoufalá. To je velmi, velmi špatné, když o ničem jiném se to netočí. A do 6tice je tu špatný střih. A to je zoufalé.