Creed (2015)

Pohodový film, který dospěl stejně jako Sly. Ikdyž se tu tolik neboxovalo a ani nevyhrocovala atmosféra k nenávisti soupeře, příběhem, dialogy a Rockyho bilancováním nad životem šlo o to nejlepší završení čtyřiceti let této legendy. Pocitově velmi vyzrálý kus, kterému pomohla i výborná kamera. Všimli jste si, že první zápas v ringu byl bez jediného střihu? Úžasné.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Šest správných řízků na správném místě v blbé zemi dělají svou práci. Pozitivní je, že akce i přes ty nutné Michaelovi výbuchy je uvěřitelná a k sympatickým postavám si cestu najde každý. Nejlepší vojenská řežba za poslední dobu, až se mi nechce věřit, že tento zářez na pažbě má Michael Bay.

Pád Londýna (2016)

V podstatě to není špatné. Musíte jen akceptovat režisérovu hru. A to doslovně. Scénář totiž silně připomíná akční hru. Lineární děj vás postupně dostává do předvídatelných situací až do dramatického konce. Cestou musíte nasbírat maximální počet killů, ale v klidu, zdraví se automaticky doplňuje. Pomocné postavy okolo jsou nahraditelné a chovají se jako kozy na odstřel. Nepřátelská AI je na tom ještě bídněji, žádné krytí, nulová strategie. Cílem je rychlý akční průběh a hráče pobavit. Já si zahrál vcelku dobře, ale jednou mi stačilo. Možná bude pokračování, ale to bych zkusil na vyšší obtížnost.

Kód Enigmy (2014)

Ve filmu Steve Jobs se novinář ptal Jobse, kdo že je ta velká postava na zdi. Steve odpověděl, že Alan Turing. Člověk, který vlastnoručně vyhrál světovou válku a jako přídavek vynalezl počítač. Novinář se tedy ptal dále, proč tedy není součástí kampaně? Steve: "Protože jste se mě musel zeptat, kdo to je". A o tom to přesně je. Nenápadná, ale historicky důležitá postava kterou zná jen hrstka lidí. Člověk díky němuž jsou počítače a Evropa na takové úrovni jak je známe. Génius, který byl obětí své doby. Odpovídající film o tomto podivínovi byl časem nevyhnutelný. V tomto případě pro mě ale není tak důležité hodnocení filmu jako historická důležitost postavy.

Steve Jobs (2015)

Když jsem dočetl obsáhlý článek v Computeru o srovnání Applu a MS od jejich počátků až po současnost , říkal jsem si, že je nejvhodnější doba toto shlédnout. Bohužel základní znalosti Jobsova života nestačí pro kladné hodonocení tohoto díla. Nepřetržitými dialogy je tak nabušený, že pokud musíte číst titulky, téměř neuvidíte zbytek obrazu. Uznávám ale, že jsou pekelně dobře vymyšlené a sestavené. Takže pro vyšší rating bych musel být ovlivněný bílou technikou s nedojezeným ovocem, v nejmenším se alespoň podrobněji zajímat o život tohoto člověka, nejlépe být aktivním členem jeho kultu a mít rád dialogové filmy s dopředu jasným koncem.

Deadpool (2016)

Sprostý a vulgární superhrdina? Asi něco nového. Vlastně hned po těch divných, ale efektních úvodních titulcích je jasné, že všechna vážnost jde stranou a prim bude hrát pouze vtip a hláškování. Úkol je to těžký. Jde vůbec efektně spojit supersprosťáka s univerzem X-manů a nevylámat si na tom zuby? Ano je to možné. Tím, že budu prdět, souložit, pomlouvat jiné hrdiny, sekat hlavy, mluvit s dívákem, nadávat na casting a směrovat kameru co má točit. Je to sice na hraně grotesky, ale neuvěřitelně funkční a zábavné.

Pátá vlna (2016)

Pustil jsem s tím, že nevím do čeho jdu. Po čase mi došlo jaká je to cílovka a že já to určitě nejsem. Bohužel mi z chování postav vstávali vlasy hrůzou, ikdyž je nemám. Věřím ale, že když můj věk vydělím dvěma, tak by můj pohled byl jiný. Ještě škoda odfláknutých prvních vln, které mohly posunout tuto teen romanci do zajímavějších vod.

Spectre (2015)

Dokonalý agent pomyslně zakončuje nekonečnou sérii. Bude to konec Craiga, který postavil 007 do lidštější pozice? Uvidíme. Každopádně Spectre dokonalý nebyl. Nicméně držel vysoce nastavený standard předchozích dílů a pokud se s Craigem v podobě nesmrtelného agenta vidíme naposled, byl to důstojný konec.

Kniha džunglí (2016)

Úžasné zpracování lesního světa dominuje celému filmu. Propracovanost šla tak daleko, že jsem si nebyl jistý zda se jedná o autentický záběr nebo práci grafika. Něco mi ale říká, že se vše točilo před zeleným plátnem. To samozřejmě neplatilo v případě zvířat. Vtipkujicího medvěda v Tatrách totiž určitě nepotkáte. Nicméně vnímáním jejich charakterů a chování, získáváte dojem, že se nejedná pouze o zvířata. Například je zajímavý popis ohně očima tvorů, který mu nerozumí a mají z něj smrtelný strach. Bohužel (ale v tomto případě bohudík) jsem přišel do kina jako nečtenář, takže příběhově jsem ochuzen nebyl. Milovníci zvířat u tohoto filmu budou chrochtat blahem.

Ip Man 3 (2015)

Pouze Donnie je ten pravý IP man! Příběhově první půlka hodně přitažená za vlasy. Jediný rozumný důvod byl, že se tím naskytlo hned několik velmi povedených bojových scén, které v tomto filmu jsou prostě nutnost. Jejich choreografie a zpracování je na výbornou. Zvlášť bych vyzvedl scénu s Thajcem. Ikdyž to pro někoho může být klišoidní, opatrování vlastní ženy citlivým způsobem beru jako příběhově zajímavější část. Prvnímu dílu nemůže samozřejmě nic konkurovat ikdyž scénáristé se snaží vydolovat co se dá, je to slabota. Přesto zase uvítám pokračování s Donniem. Zajímavá by byla časová linka s tréninkem Bruceho, který zde (sice jen okrajově) opět nechyběl. Prosím ale jen už ne žádné vsuvkové díly z mládí či stáří.