Čistá práce (2008)

Dokonalé - a tým myslím všetko - od atmosféry 70-tych rokov, cez soundtrack, hercov(skvelý Statham, ktorý sa do takejto roly hodí viac ako ktokoľvek iný) až po príbeh, ktorý je veľmi zaujímavý, napínavý a neustále naberá na tempe a mohol by som pokračovať... Jednoducho nenachádzam nič, čo by ma vo filme nebavilo, čo by som tam nechcel mať alebo čo by som tam zmenil. The Bank job môžem len odporučiť, na necelé dve hodiny je to však v rámci žánru naozaj ideálna popcornová zábava - nudiť sa nebudete.

Divoši (2007)

Herecké obsadenie sľubovalo silný zážitok, lenže niekedy ani výborní herci nie sú zárukou výborného filmu. The Savages je veľmi rozvláčny film, občas veľmi nudný a hlavne bez žiadneho efektu na diváka. Emócie tento film vo mne vôbec nerozdúchal, napriek tomu, že Wendy a Jon sa naplakali vo filme dosť. Kde sa stala chyba? Ťažko povedať. Možno na mňa film tak nezapôsobil preto, že nemám v rodine nikoho s chorobou, nikoho o koho by sa trebalo starať. Neprežívam krízu stredného veku, do svadby mám ďaleko a nemám žiadne domáce zviera. Proste žiadny z motívov filmu ma nechytil za srdce. Jedinými plusmi filmu sú tak herci a tých pár úsmevných momentov. P.S.:Viete prečo Jon vždy plakal, keď mu jeho poľská priateľka urobila volské oká? Lebo chcel praženicu.:)

Penelope (2006)

"Edward, don't lick Max." Po Starduste ďalšia rozprávka, ktorá sa mi dosť páčila. Penelope sa síce drží viac pri zemi - čo sa týka príbehu aj výpravy, ale aj tak pôsobí veľmi dobre. Moje očakávania boli splnené, zabával som sa, dojímal som sa... Christina Ricci bola pre úlohu Penelope presne tá správna voľba - scény, keď má na nose šál a musí hrať len očami zvládla na výbornú. A ďalšie plus je, že moralizovanie nepôsobilo vo filme trápne(čo sa teda často nevidí).

Horton (2008)

Aj po ďalšom z rady animákov zostáva Nemo neprekonaný. Musím však povedať, že ma Horton celkom pobavil(určite viac ako Ratatouille). Nebolo to však zase nič také, že by som sa od smiechu musel chytať za brucho, ale dalo sa to v pohode prežiť, čomu pomohla aj veľmi sympatická dĺžka, respektíve krátkosť filmu. Potešil ma aj hlas môjho obľúbenca Stevea Carella v roli starostu.

Slídil (2007)

Nevyrovnaný. Taký je tento film. Prvá tretina je výborná, druhá tretina zaostáva a tá posledná je už zlá a blbá. Niektoré zvraty sú výborné(v prvej tretine), niektoré predvídateľné až bieda(detektív...) a niektoré zase nelogické(posledný...). Caine a Law hrajú niekedy dobre a niekedy tak prehrávajú, že sa na to nepozerá dobre. O nejakom stotožnení sa s postavami nemôže byť reč, aj Andrew aj Milo mi boli krajne nesympatickí. Opakujúca sa klavírna hudba na atmosfére nepridávala, práve naopak. Ale také sídlo, aké má Andrew, by som chcel mať. Hodnotenie je niekde medzi dvoma a tromi hviezdami, nakoniec som sa priklonil k trom hviezdam kvôli tomu, že som sa nenudil a film zbehol pomerne rýchlo.

Zodiac (2007)

Po vizuálnej stránke je Zodiac dokonalý. Je vidieť, že Fincher si dal záležať na každom detaile, na každej maličkosti. Zodiaca som si dlho odkladal - strašilo ma najmä tých 160 minút - ale teraz už viem, že som ho odkladať nemal. Film ma nenudil, do príbehu som sa ponáral čím ďalej tým viac a posledná trištvrť hodina ma totálne pohltila. Pri scéne v pivnici(sklepe) som nedýchal a srdce som mal až v krku. Ale všetky vraždy, scéna na diaľnici(!), telefonáty boli vynikajúce. Niekto môže namietať proti dĺžke filmu, množstvu dialógov, ale myslím si, že všetko malo v príbehu miesto a ja by som ho určite neskracoval. Koniec bol presne podľa môjho gusta. To, že Zodiac nebol ani medzi nominovanými na Oscara, je nepochopiteľné.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Blbé akčné scifi, v ktorom hľadať nejaké pozítiva je fakt ťažké. Za niečo stojí len hudba, cool predátor a to, že sem tam zomrie niekto, kto by vo väčšine filmov prežil(dieťa, tehotná žena...). Akcia je neprehľadná, všetko sa odohráva v tme a strih je debilný. Herci sú trápni, jedinú výnimku tvorí Reiko Aylesworth(Michelle v seriáli 24). Je vidno, že sa na rozpočte šetrilo, kde sa dalo - mnohé úmrtia nie sú ani ukázané a sú ponechané na divákovej predstavivosti - musí mu stačiť krv na okne, prípadne ani to a nasleduje tma plus strih na ďalšiu scénu. Ruky preč.

Smrt on-line (2008)

Tento film ja naozaj dosť hlúpy a naivný. Nie je vôbec napínavý, identita vraha je prezradená pomerne skoro a jeho motív je smiešny. Klišé číha na každom kroku a agentka Fbi je hlúpa ako popolník. Jediné, čo stojí za zmienku sú komentáre, ktoré návštevníci zanechávajú na www stránke - niektoré sú naozaj veľmi vtipné("Kill that chick, she fucked up your camera." alebo "This is why i don't date online."). Ale to je aj tak veľmi málo. Tomuto filmu bude dobre na televíznej obrazovke, v kinách však nemal čo hľadať.

Lars a jeho vážná známost (2007)

Po prečítaní námetu som čakal celkom iný film, akého sa mi nakoniec dostalo. Prvých 25 minút má našliapnuté na výbornú komédiu. Potom však film naberá viac na vážnosti, ale stále sa nájdu aj veľmi vtipné momenty. Je to taký príjemný, hrejivý, dojímavý a hlavne ľudský film. Gosling hraje výborne, s jeho postavou súcitite, doslova cítite emócie, ktoré ním lomcujú(scéna na bowlingu je vynikajúca) a zároveň mu držíte palce. Pred tým, než som začal písať komentár, mal som nastavené 4 hviezdy. Ale teraz komentár končím a uvedomil som si, že vlastne nemám filmu čo vytknúť. V niektorých momentoch síce je možno trochu predvídateľný - to však ale nevadí, keď ten film smeruje tam, kam chcete aby smeroval. Neviem, možno som mal na film správnu náladu. Každopádne takýchto zaujímavých a originálnych filmov sa veľa netočí, preto si tých 5 hviez zaslúži.

27 šatů (2008)

Kritizovať pri romantickej komédii predvídateľnosť a klišovitosť, to je ako keby človek kritizoval to, že v animovanom filme sú kreslené postavy. 27 šiat aj napriek tomu, že do žánru neprináša nič nové(čo ani nikto nemohol čakať), neurazí a celkom pobaví. Prvých 50 minút je dokonca výborných a dosť som sa bavil. Potom však film stratil akosi šťavu, humoru ubudlo, pribudlo romantiky a patetických diálogov. Ešte stále to však drží pokope vďaka Katherine Heigl, ktorú som si obľúbil už v Grey's anatomy a Knocked up a aj v tomto filme dokazuje svoj komediálny talent a ako vždy jej to pristane. Niekedy doslova cítim potrebu zhliadnuť takýto typ filmu(po všetkých tých "náročných" filmoch ako No country for old men, There will be blood a podobne) a preto mi 27 šiat prišlo vhod.