Zločiny a poklesky (1989)

Dechberoucí majstrštyk. Woody at his best, Woody in nuce. Není tam jediný hlušší místo, vše do sebe zapadá jak díly dobře namazaný mašiny, jsou tam některý z nejlepších Woodyho hlášek, je to nanejvýš temná tragédie i komedie par excellence. Woody neuhýbá, řeže do živýho. Zdrcující divácký zážitek. Mohlo by se to pouštět na Zemi přistavším Marťánům tázajícím se, co že to je, ten pozemský život.

Všichni říkají: Miluji tě (1996)

Woodyho pokus o muzikál na věčné téma, jak najít někoho, koho bych se mohl držet za flígr. Woody běhající po božských Benátkách v trenkách a tričku má něco do sebe, nebo chodící po Paříži s bagetou, ale jinak je to spíš podprůměrný: ty muzikálový čísla nudný - i když je to možná tím, že broadwayský muzikály s tanečky a kostýmy mi holt absolutně nic neříkají, - zbytek dějově málo nosnej. Na frak dostává tentokrát politika, schytávají to republikáni i demokrati, tenhle motiv byl dobrý, plus pár dalších slušných fórů tam dejme tomu taky je, ale tím to hasne. Na Woddyho málo.

Manželé a manželky (1992)

Zralý Woodyho majstrštyk. Řezání do živýho. Formální (kamera, střih) i herecká bravura, scenáristická virtuozita. Zcizující prvky - forma pseudodokumentu - funkční. Silná inspirace Bergmanem, Scénami z manželského života (což je lepší film). Z druhý strany: celý to pachtění, ta snaha, aby každý Pepík našel svou Mařku (every Jack finds his Jill), je přízemní ubohost, vedená převážně slabostí, např. strachem ze samoty, což Woody do jistý míry přiznává, ale z větší to bere vážně. Srandy tam tentokrát moc není, srandovní je jen to, jak si Woody skoro v každém filmu napíše roli, v níž se může sápat po nějaké té fešné hérečce, a přesto, že nemá problém se shazovat, se prezentuje jako neodolatelný milovník. Allen je egomaniak, ale z mnoha důvodů mu to divák rád odpustí.

Cokoliv (2003)

V rámci novější Allenovy tvorby nadprůměr. Postava, kterou si pro sebe napsal - misantropická, staromilecká, skeptická - je zdařilá. Komediální, leč v jádru neveselé zobrazení neporozumění mezi ženou a mužem rovněž zdařilé. Oceňuji i solidní prohlídku Manhattanu, již film poskytuje. DeVito výborný, Biggs nemastný neslaný, ostatní solidní průměr.

Darebáčci (2000)

Přes občasnou scenáristickou palbu nic moc, upřímně řečeno. Nefunguje Woodyho stylizace do primitivního zlodějíčka. Je nepřesvědčivej, tohle mu nesedí. Člověk se maně ptá, proč to celý vzniklo. Napodruhý už jsem to nebyl schopen skouknout celý.

Prokletí žlutozeleného škorpióna (2001)

Woodyho komediální variace na téma "nesnášej se tak, až se nakonec daj dohromady" situovaná do New Yorku 40. let (za to palec nahoru), s kriminální zápletkou a výbornou hudbou. Dialogy mezi Allenem a Huntovou jsou - jak jinak - výborné, nicméně film už zavání jistým rutinérstvím, což platí, obávám se, v nějaký míře plus mínus o všech Allenových filmech cca od 2. poloviny 90. let. Chybí tomu niternost, jíž se vyznačovaly jeho majstrštyky ze 70. a 80. let. I tak to ale ční vysoko nad průměr. Jedna hvězda za skvělou Theronovou.

Brak (2002) odpad!

Existují dobrý amatérský filmy, existují dobrý studentský filmy, existují dobrý ujetý filmy - ale podmínkou je vždy jistej talent tvůrců. Tady není žádný. Absolutně žádný.

Přežijí jen milenci (2013)

Oslnivý, hypnotizující filmový obrazy (např. tančící Swintonová), dokonalá práce s hudbou, pár vtipných momentů, motivy známý z dřívějších mistrových opusů - staromilství, civilizační zánik, sympatie k outsiderství apod., - dějová linie bohužel poněkud nanicovatá. V tomhle ohledu je to někde mezi Hranicemi ovládání a Ghost Dogem, ani ryba ani rak. V tomhle ohledu to za mě nefunguje. Nejblíž je asi Dead Man, ale ten byl lepší. Všechna ta jména evropských romantiků - no nevim, v Emerice to možná zabere, průměrně vzdělanýho našince tím asi moc nedojme, aspoň doufám. Jména Adam a Eva, to už je vyloženě laciný, sorry. Bonus: kdo fušuje do muziky, ocení všechen ten Adamův vercajk, v tomhle ohledu se Jarmusch vyřádil jako ještě nikdy. Summa: na mistrův standard mi to celkově přišlo slabší, nicméně i nadále tvrdim, že Jarmusch je vedle Kaurismäkiho jedinou současnou režisérskou figurou srovnatelnou v mistry evropskýho filmu klasickýho období (50. - 70. léta).

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Komedie to neni, navážno to taky neni, dobrej humor v tom neni, za to je to nudný, s béčkovým odeurem. Co je to? Film netalentovaného Guye Ritchieho. Podobně špatný film je ten jeho Sherlock Holmes. Ta jeho směs rádoby akce a komediálnosti naprosto nefunguje, je-li vaším cílem ještě něco jinýho než dostat migrénu. Nechápu, že s tou Madonnou nezůstal, ta produkuje podobný sračky ve svým oboru, museli si mít jistě hodně co říct.

Čtyři slunce (2012)

Umlousaná, křečovitá ubohost. Jedna hvězda za coëující Geislerku.