Thelma a Louise (1991)

Velkolepá jízda o revoltě v původním slova smyslu s jedním z nejsilnějších finále v dějinách světovýho filmu. Ridley Scott at his best. Důkaz, že i mainstreamovej hollywoodskej film může být umělecký majstrštyk. - Dalo by se podle toho vyučovat, jak se dělá film. Základem je scénář podle kvalitní předlohy, tj. takový, kde vládne logika a věci mají přirozenej vývoj. Takovýho scénáře se pak musí chopit režisér, kterej ho ale nepřevede mechanicky do filmovýho média, ale dá mu na základě svý invenčnosti a talentu další rozměr. Scott v tomto ohledu předvádí virtuosní práci. Bezchybný jsou i herecký výkony, kamera, střih, hudba. Výtku bych měl jedinou: některý věci jsou zbytečně na hraně karikatury, např. Thelmin manžel a jeho komunikace s ní - tady jako evropskej divák říkám, že míň by bylo víc. Tahle hollywoodská polopatičnost není uplně ideální, ale s tim je holt třeba počítat. I tak jsou to filmový hody.

David Gilmour - Live in Gdańsk (2008) (koncert)

Občas se narodí výjimečnej instrumentalista, občas někdo s dobrým hlasem, občas dobrý skladatel, ale jen absolutně výjimečně se stane, aby se tohle propojilo v jednom člověku - u Gilmoura se to povedlo. Navíc měl tu kliku, že se zamlada potkal s Watersem, se kterým se skvěle doplňovali (Waters: vizionář, textař, Gilmour: tvůrce hudebních krajin, velkej instrumentalista, skvělej zpěvák). Vytvořili famozní věci. Gilmour jako kytarista: žádnej honibrk, ale velkej architekt, ty sóla jsou neskutečně vystavěný, jsou to velký klenutý oblouky, megastavby, v tomhle směru nemá konkurenci. Navíc měl kliku na dobrej hlas, takže poslouchat ho je lahodný v podstatě za všech okolností, i v těch slabších sólových věcech.

David Gilmour in Concert (2002) (koncert)

Gilmour unplugged - není to tak dobrý jako v plný floydovský palbě, ale furt je to sviňsky dobrý. Doporučuju stáhnout z webu tabulaturu k Shine On a garantuju, že u táboráku s tim těžce zabodujete.

Mamon (2015) (seriál)

Ano, je to lepší než ty sračky, co v tomto žánru produkuje ČT a Nova, což ale věru neznamená, že je to dobrý. Není, je to špatný. 1) Slabý scénář - dialogy prkenné, slaboučké (např. "Myslel jsem, že nedisponuješ takovými prostředky." Kdo takhle proboha mluví? Aha, postavy scenáristy, jenž je mj. autorem veledíla pro změnu z dílny ČT, a sice srágory Doktor Martin. Ale nikdo jiný, fakt.), nepřirozeně spisovná mluva - nejsme na Moravě, v Praglu se prostě takto nemluví. Zápletka s Abrahamem a Izákem nevyužita, je to jen vnějšková ozdoba. Šest dílů je dost na to, aby zápletka byla trochu promakaná, ale kdepak: prostě se vyvedly prachy z privatizovanýho podniku a šlus. Nuda. K tomu ty sebevraždy - nepřesvědčivé, silně přitažené za vlasy. 2) Herci - Hádek dobrý, ostatní průměrní až mizerní (vynikají zejm. ochotnické výkony státní zástupkyně s nabarvenými šedinami a urputně nasazenou ironickou grimasou, jíž se po pět dílů nezbaví ani na vteřinu, a postava snaživé novinářky, jež patrně trpí zaraženými prdy, soudě dle jejího výrazu). 3) režie - velmi průměrné. Lepší než co předvádí poslední dobou Hřebejk a spol., ale to je naprostý dno, takže to moc neznamená. Pro Michálka, který na skutečnou tvorbu asi už dávno rezignoval, jakž takž odvedená komerční zakázka, nic víc. Ovšem pruda největší: směšně "vystajlovaná" Praha coby rejdiště snobů obývajících vily a šmejdících v drahých kárkách, to asi aby si mohli předplatitelé HBO lebedit, že nekoukaj na nějaké chudáky. Výsledkem je ovšem čirá směšnost. A ještě jedna věc je k zblití: neustálé brejlení všech postav do compu, a pak to mobilování. Tahle zblblost se snad ještě nerozšířila tak, aby polovinu času člověk musel poslouchat otravný vyzvánění mobilů. - Režisérovi se podařilo zabránit nechtěný parodičnosti - kromě posledního dílu, - což je u český soudobý tvorby samo o sobě bohužel už jistou hodnotou, ale to je furt trochu málo.

Spectre (2015)

Zklamání. Mendes už se na to měl vykašlat, Skyfall byl výborný, tohle je takové povinné cvičení: utahané, nudné, blbý song, blbá bond girl, blbé (odfláklé, naprosto nevymazlené) akční scény - třikrát se proletíme vrtulníkem, jednou projedeme v kárkách, jedna nic moc rvačka ve vlaku a šmitec. Děj nuda, povinné připomenutí bondovských motivů nuda, všechno nuda.

Evangelium podle Brabence (2014)

Janek je schopný dokumentarista, Brabenec schopný hudebník a sympatický chlapík, ale to ještě nestačí k tomu, aby vznikl dobrý dokumentární film. Takže sledujeme plkání o tom, co zrovna slina na jazyk přinesla (jakože toho moc zajímavýho na jazyk nepřinesla). Film trpí základní neujasněností stran námětu. O čem to mělo být? O žvanění těch dvou? To je trochu málo. Vzdal jsem to asi v půlce, tohle se nepovedlo.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Formálně výtečné (kamera, střih), ta atmosféra tam je, jenže blbý je, že na atmosféře film nepostavíš. Po slibným začátku se začne bohužel pomalu ale jistě dostavovat nuda. Koukal jsem na to nadvakrát a přistihl jsem se, že ani nemám moc náladu to dokoukat. Druhým hlavním problémem je poněkud otravná hlavní hrdinka se sklony k hysterii tvářící se většinu času jak Alenka v říši divů. Jo a taky dycky doufám, že by se třeba emerickej thriller mohl obejít bez totálně klišoidního motivu pomsty za vymlácenou familii - bohužel opět smůla.

Everest (2015)

Dvě hvězdy za dobrý záběry z Nepálu. Zbytek nestojí za řeč: šedá, klišoidní filmařina zhusta zalejvaná smrdutou hollywoodskou dojímavou omáčkou (nechybí těhotná manželka jednoho z horolezců apod.). Jinak dle wiki se točilo v základním táboře, kam se doštrachali i herci, a něco, čemu říkaj "second crew", točila v 2. táboře, t.j. pod úpatím Lhotse, nad ledopádem Khumbu - tam už podle mě bez herců. Vše ostatní, tedy valná část, se točila v ateliérech a v Alpách. - Jakej smysl má točit v ateliérech chabě udělaný drama odehrávající se jakože na Everestu, v době, kdy existuje x autentických a dobrých dokumentů přímo z Everestu? Odpověď: žádnej.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Slabé. Šablonovité, nedrží to pohromadě, nuda. Onanistická stopáž. Nepřekvapuje mě německá koprodukce - Němci točili dobré filmy (poprvé a) naposled ve 20. letech 20. století, Nosferatu a tak, od tý doby je to velká bída. Soderbergha škrtám rovněž.