Pretty Woman (1990) odpad!

Hollywoodský kýč v nejhorším slova smyslu. Dílo zkázy dokonal příšerný český dabing - naprosto nekoukatelný, přiznávám, že jsem vydržel dohromady asi 20 minut. Nedivím se Gerovi, že se dal na buddhismus, taky bych se na něj dal, muset se ráchat v takové žumpě.

Stud (2011)

Nejdřív slabiny (není jich málo): okázalá artovost. Přepálená stopáž - střihač si dal asi šlofíka. Plno za vlasy přitažených klíčových motivů - za prvé chlap s Fassbenderovou vizáží by svuj sexuální život neřešil u "filmů pro dospělé", nejspíš by ho řešil ve stylu rozmilé příhody v klubu na začátku. Dále: dramaturgická nedotaženost, celé to je jen chabě pospojovaná série scén, chybí příběh. Dějový linie se neprotnou, vyznění do prázdna. O otravnostech typu chodícího svlečenýho Fassbendera ani nemluvě (proč, proboha? chtěl pan režisér potěšit divačky?). Na druhou stranu ten film dle mýho skromnýho soudu něco podstatnýho z dnešní doby postihuje: neschopnost hl. hrdiny sexuálně fungovat v normálním vztahu je dobrý motiv. Ochota žít v dlouhodobým monogamním vztahu se s ekonomickou nezávislostí čím dál většího počtu lidí, hlavně na Západě, vytrácí. Je to totiž břímě těžký jak prase, s někým roky žít. Ovšem samota s sebou obvykle nese citovou frustraci. Alternativou k hl. hrdinovi je tradiční model taťky s manželkou-dvěma dětmi-psem, jenže i ten má svoje mouchy, nebo spíš pořádný masařky (viz např. Scény z manželského života od Bergmana), zeptejte se kteréhokoli z těch taťků. Ideální řešení neexistuje, je to blbý. - Summa: film pracuje s nosným motivem, leč zpracování je silně polovičatý.

Muži v naději (2011) odpad!

Uslintaná ubohost a dokonalý příklad toho, proč současný český film stojí za vyliž. Překvapuje mě, že třeba Muchowovi nevadí se diskreditovat participací na takovéhle extrémní pokleslosti. U Polívky nebo Macháčka se už nevidím ničemu... Celý štáb by udělal lépe, kdyby šel např. třídit řepu.

Sběratel polibků (1997)

Slaboučký hollywoodský produkt, vše střižené podle šablony, občas na hranici nechtěné komičnosti (scény s dámami sedícími v podzemí a na housle preludující neteří, závěrečná likvidace pachatele za pomoci mléka - WTF?), s mizernými postsynchrony. Freeman dobrý, Judd až na občasné hysterické přehrávání taky, ale to naprosto nestačí. Logika pokulhává, eufemisticky řečeno (Freeman se kamsi propadne, střih, a vidíme ho, jak zase vesele hopká. Závěr: Juddová může zdrhnout, avšak dává přednost setrvání na místě a hysterickému řvaní. Atd. atp.). Prostě v tomhle se nikdo s ničím nemaže: přijde se do práce, vyrobí se film-výrobek, a jede se dál. Asi jako když Baťa vyráběl cvičky, jenže ten je aspoň dělal kvalitní, tohle je produkt-šmejd.

Pečovatel (2014)

Výborný noirový thriller, sympaticky evropsky civilní (dovedu si představit, jakou estrádu by z toho udělal Hollywood). Občas naturalistický až drastický, ale jakž takž v rámci únosnosti. Výhradu bych měl k osobě pachatele: těžko si představit, že někde vzhledem ke svý fysis poleze po domech/stromech. Ta jeho akčnost (přepadačky v domech...) není moc uvěřitelná. Dramaturgicky je to ale zvládnutý skvěle, napětí od začátku do konce velmi slušný, řetěz přes dlouhou stopáž nikde nepadá. Atmosféra, herci, kamera - všechno v rámci žánru zvládnuto skvěle. Závěr: velmi příjemný překvapení.

Vyšší moc (2014)

Na poměry velmi slušné. Nejlepší na tom je, jak se to v duchu dobré skandinávské tradice nebojí říznout do živýho (což je mimochodem pro současný český film nedostižná meta - ten zná buď křečovitý humor nebo kýčovité sebedojímání, co se týhle problematiky týče, tertium non datur). Nedostižným vzorem jsou v tomhle ohledu Scény z manželského života, jejichž úrovně tenhle film samozřejmě nedosahuje, Östrund není génius jako Bergman, ale talent má a snaživej je taky. Podstata toho filmu je ale problematická - že se samička sápe po mláďatech víc než sameček je dáno biologicky, to neznamená, že je samička "morálně" nadřazenější. Samice je stejně "egoistická" jako samec, samice do potomstva ale investovala víc sil, hned tak si nové neopatří, čili si tuto formu svého majetku víc hlídá, toť vše. Navíc schéma silná ženská/slabec sobeckej chlap je klišé. Opravdu vážný otázky a dilemata teprve začínají tam, kde tenhle film končí, málo platný. - Vyzdvihnout je třeba herecký výkony (zejm. představitelka hl. role), hudbu (Vivaldi je velkej nářez, je to geniální, byť ta úpravy byla nějaká divná - nebo se mi to zdálo?), sympatický civilní pojetí.

Trainspotting (1996)

Ten film chce být taková jako cool rebelie, ale ve skutečnosti nabízí ke konzumní společnosti alternativu ještě debilnější, pokleslejší. Ty smažky proti konzumní společnosti nerebelují, anóbrž naopak právě naplňují její hedonistický ideál ve stylu: šlehnu si a jsem v pohodě, nic neřešim. Navíc si vytvářejí těžkou závislost, tj. ten film je svou podstatou tvrdě komerční a kdo to nevnímá je s prominutím ve věcech kultury ještě děťátko. Tohle žádná rebelie není, hlavní hrdinové jsou ještě větší hovada než zástupci stádné společnosti. Pan režisér si po téhle pseudeorebelii střihnul - co? - čirou komerčárnu pro náctiletá děvčátka Pláž s diCapriem. Opravdu rebel jak vyšitej, kam se hrabe Buňuel, Rimbaud nebo třeba Jim Morrison. Svou podstatou je ten film úplně blbě. Řemeslně to není špatný, ale je-li někde nablito, formální vlastnosti blitků mě bohužel jaksi neinteresují.

Zmizelá (2014)

Druholigová záležitost. Fincher je druholigový režisér, marná sláva. Jeho filmovýmu jazyku chybí jemnost, je obhroublý, příliš doslovný, bez rafinovanosti, nic pro filmovýho fajnšmekra, i když dav možná osloven bude, a ještě si bude myslet, že má co dočinění s filmovým uměním... Houby. Existují mnohem lepší zpracování manipulace, po psychologický stránce je to slabý. Vleče se to (přetáčel jsem), dějová logika pokulhává. Že by tam byla třeba zajímavá kamera, no tak to vůbec. Dejme tomu Reznorova hudba, no... Jediný plus vidím ve výkonu Afflecka, jemuž jsem toho jeho pitomu z vidlákova věřil, neboť on sám je zcela bez charismatu, matný, nezajímavý, jeho pohled je tupý. No a pak je tam pěkně ukázáno, co dovedou vhodně zvolené šminky, ale to je tak všechno.

Jurský svět (2015)

Nepříjemně béčkový odeur to má.. Tyhle nastavovaný kaše jsou obvykle dobrý jen k tomu, aby člověk docenil hodnotu původních nápadů a tvůrců. To je i případ tohohle filmu. Nebavíme se o filmovým umění, bavíme se o řemeslně kvalitní komerci, v jejímž oboru je Spielberg mistr. Umí vystavět příběh, pracovat s napětím, je to hračička v dobrým slova smyslu, má smysl pro humor. Nic z toho se o Jurským světě říct nedá: s logikou se tvůrci moc nemazali, napětí přese všechnu snahu a technický možnosti taky nic moc, jsou tam za vlasy přitažené koniny (hrdinka úspěšně utíká zvířátku na šteklích, padouch plánuje využití zvířátek coby zbraní /sic/...), stopáž působí kvůli nezvládnutý gradaci přepáleně (zhruba od poloviny se už jen plus mínus utíká a utíká), jsou tam zbytečná klišé (i na pusinku svalnatého chasníka s paničkou na šteklích dojde), nedotažené motivy (rozvod rodičů těch dvou kluků - to byl aspoň jeden z mála zajímavých motivů), celková nuda, otravný product placement (!) atd. atp. Staří mistři řemesla jako Spielberg nebo třeba Hitchcock měli k dispozici jen zlomek technických možností, který jsou k dispozici teď, ale ty filmy jsou řádově lepší, protože jejich talent byl řádově vyšší.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Velký naleštěný nic. Dobrá ukázka toho, že ani chechtáky, ani bůhví jak "atraktivní lokality" (Pražskej hrad coby Kreml, hm) ani obsazení hollywoodských hvězd nestačí k tomu, aby vznikl silnej film - je to svou podstatou šmíra. Není to ani komedie, ani drama, nemá to absolutně žádnej existenciální přesah jako třeba ta bournovská trilogie nebo poslední bondovka, nemá to napětí, přese všechnu snahu je to nuda. Cruise je taky nudnej - prázdnej americkej hezounek. Je to jen nakupení akčních scén, technologických fetišů a product placementu. Zápletka stokrát ohraná - kódy k jaderný zbrani (!). Jediný plus: akční scéna v Dubaji.