Útes smrti (2010)

První třetinu doporučuji přetočit, pak už je to velmi slušné. Naturalistické, věcné, bez zbytečný omáčky - a celkem drsné. Žralok se občas objeví, jako by nic propluje kolem, zmapuje situaci a jde na věc. Znamenité!

Moucha (1986)

Velmi slušná popkulturní záležitost - technicky samozřejmě už místy úsměvná, což ale jinak nejde, nicméně co vždy přetrvá, je kvalitní řemeslo, a to tu je. Je vidět, že to vzal do ruky dobrý režisér: je to dobře odvyprávěné, žádná vata, dobře to graduje. Logika trochu drhne, to je fakt (např. kde a jak si již přeměňující hlavní hrdina opatřuje žrádlo? v supermarketu asi těžko..), ale vychytané detaily uvíznou v paměti. Celkově to s přehledem dá čtyři hvězdy.

Lovci lvů (1996)

Průměrná záležitost, byť neurazí. Přetáčel jsem vatu mezi scény se lvy, s nimiž jsem byl spokojen. Jen jsem litoval, že ty lidské vetřelce, co se jim tam drze nakvartýrovali, neodkrouhli, neměli k tomu daleko. Vznešená šelma versus lidská sebranka.

Krokodýl: Návrat do krvavé laguny (2007)

Má to lehce béčkový odeur, ale to už k tomuhle žánru tak nějak patří. Podstatný je, jak se zpracuje napětí, jak je zobrazená příroda a nějaký ten predátorek. Já byl - v rámci tohoto žánru - celkem spokojen, ani jsem moc nepřetáčel.

Na ostří nože (1997)

Mno... jestli někoho zajímá, jak si Sir Anthony Hopkins hraje na dobrodruha/skauta, budiž, ale pozitiva má ten film asi tak dvě: aljašskou přírodu a pár dobrých záběrů s medvědem. Zbytek je hodně dlouhá, místy zatraceně ukecaná a za vlasy přitažená omáčka. Tak např. to základní - plus mínus šedesátník Hopkins, netrénovaný pracháč, by těžko přežil něco takovýho, navíc relativně v pohodě, byť si rád četl knížky o divočině (sic). Je to psychologicky i věcně naprosto nepřesvědčivý - znalosti hollywoodských producentů o možnostech přežití v divočině zjevně trochu haprujou. Herecký výkony Hopkinse a Baldwina ujdou, ale to je trochu málo.

Grizzly zabiják (2015)

Do dějin filmovýho umění se to nezapíše, ale jako kulisa to celkem poslouží. Příroda dobrá, brtnik taky, omáčku okolo možno ignorovat. Jediný, čeho jsem litoval, že ten medvěd tu přiblblou partičku v závěru neodkrágloval.

Dnes neumírej (2002)

Výborná bondovka, pro mě druhá nejlepší po Skyfall. Skvělý obsazení, výborná akční stránka (Korea, Kuba, Island - všechno, co se tam odehrává, dobře funguje), většina scén uvízne v paměti, neztrácí to dech. Vytknul bych spíš drobnosti: ta "zrada" není úplně dotažená, ten windsurfing u Islandu je na hraně sebeparodie a obešel bych se bez tý šmíry Madonny. Scénář moc originální není, to je fakt, ale ty klady to bohatě vyvažují.

Závrať (1958)

Naprosto neskutečný psychedelický trip. Nejčistší cinefilská radost. Hitch Forever!

Skvělí Ambersonové (1942)

Mno, snobství stranou: je to nuda. Nevím, nakolik to jde na vrub studiu, které to zmršilo, ale výslednému tvaru zoufale chybí silnější příběh a nějaká rozumná dramaturgie. Sledujeme členy familie, jak jdou na ples, jak řeší automobilismus atd. atd., ale to na dobrý film nestačí, přes všechnu Orsonovu formální preciznost a hračičkářství.