Kód Enigmy (2014)

ne, ne, ne... Bujdu se opakovat ,ale co se dá dělat. Takto, prosím pěkně, filmové umělecké dílo nevypadá. Takto vypadá velmi průměrné spotřební zboží. Těšil jsem se na good old England, na dobrou britskou angličtinu a Cumberbatche a byl kvůli tomu ochoten zkousnout i nějaké to hollywoodské klišé, ale co je moc, to je moc. Tohle je klišé na klišé (očekávatelné variace na téma asociální genius v. nechápavá společnost), polopatismus, banální úroveň vyprávění atd. atd. - Prostě tým vyhledá vhodný komerční námět, scenárista to na zakázku sesmolí, nakoupí se herecké hvězdy, natočí se to, odškrtne a jde se na další "produkt". Ztráta času.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Za mě bondovský průměr. Zápletka - fakt přitažená za vlasy, sorry. Padouch - bez charismatu. Jeho poskoci - slabí. Zlatý Jaws nebo Nick Nack. Mr. Gupta, to mělo být jako co? A v tomto filmu byly zřejmě bondovky obohaceny o nový, bohužel nepříliš radostný rozměr: product placement. Mluvím o onom mnichovském výrobci kárek. Co má co Bond jezdit v BMW, šmarja? Patrně s ohledem na beznadějně tupé diváky je pak ještě pro jistotu posazen na motorku BMW (ne že by nebyla pěkná, o tom žádná). Mezi klady řadím Brosnana, zbytečně velkej hezoun, ale typově v pohodě, na rozdíl např. od Craiga. A pár slušných akcí.

Paralelní světy (2001)

Zajímavej chlapík, tenhlecten Petr Václav. Že on toho asi v Česku moc nenatočil? Že on se v současnym českym lehce zahnívajícím filmovým rybníku ani moc neangažuje? Že on žije jinde? - Není divu, vždyť on dělá skutečný filmový umění, a o to dnes v Česku zájem není, tady jede Renč, Troška, Poledňáková, Nellis, Hřebejk a jak se všichni ti žabaři jmenujou. - Jednu hvězdu dávám Paralelním světům za odvahu. Ten film ale bohužel trochu trpí tím, čím se vyznačují jeho hrdinové, jistou zacykleností, přílišnou zahleděností do sebe, občas tomu chybí švih. U Cesty ven je vidět, že už je dílem podstatně zralejšího filmaře a tímhle neduhem netrpí. Ocenění si zaslouží surreálné snové výjevy a až bergmanovská tvrdost v zobrazení vztahů a krizí postav: poctivost je první podmínka autentickýho umění a tohle je jeden z mála současných/nedávných českých filmů, kterej se jí vyznačuje. Je skvělé vidět český film, který si projednou nelže do kapsy.

Divočina (2014)

Do dějin filmu se to nezapíše, ale je to celkem sympatický počin v duchu amerických "nezávislých" filmů. Z principu mi vadí filmový adaptace reálných událostí, z uměleckýho hlediska dává smysl jen adaptování beletrie (Buňuel např.), když už. Adaptace tohohle typu nebudou nikdy první filmová liga, maximálně kvalitní spotřební zboží, nenalhávejme si, že je to jinak. Wild se s odřenejma ušima dá, hlavně kvůli tý přírodě a aby člověk pochopil, jak to chodí na amerických vandrech - s těma balíkama to maj celkem vychytaný. Jinak je to x-tá variace na motiv cesty-hledání sebe sama-vyrovnání se s krizí, ale protože tenhle motiv je nosnej jako prase, tak když se to úplně nezvrtá, obvykle se na to dívat dá. Nejvíc mi vadily třežkotážní klišé z minulosti hrdinky drogy-piglování-chlast a prognosované budoucnosti: bude mít familii. To nikdo nedokáže vymyslet nic jinýho, oh hell? Jo a na začátku jsem si říkal, že snad i naivní Američan(ka) by si vyzkoušel funkčnost základních složek vercajku, třeba vařič, než vyrazí na tříměsíční vandr. Nebo esi unese bágl. Oh my God.. Palec nahoru za Simona s Garfunkelem, Springsteena (Sing with me, Bruce!) etc., v tomhle má Hornby dobrej vkus.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Zdařilé. Dobrá zápletka, dobrý záporák, vynikající Nick Nack, dobré Bond girls, velmi slušný Moore (kdo ho zná jako onoho typického páprdu z pozdějších bondovek, žasne), dobrá lokalita, vynikající závěrečná střílečka a la Orson Welles. Stopáž jen mírně přepálená, režie nadprůměrná.

Skyfall (2012)

Vynikající filmařina, hlavně režie. Přes dílčí výhrady bych řekl: nejlepší bondovka. Mendes pozvedl bondovský spotřební zboží ke skutečnýmu filmovýmu umění. Je mi jasný, že tradicionalisté budou prskat, protože se zde ocitáme skutečně mimo mantinely klasických bondovek, nicméně se tak děje smysluplným a mimořádně tvůrčím způsobem. Je to důstojné vykročení do nové éry, kdy je možno přiznat slabost, přihlásit se k traumatu, kdy by sexismus starého Bonda působil směšně, kdy je vše jaksi temnější. - Vynikající Bardem (připomíná trochu Jokera z Temnýho rytíře, vůbec má celý ten film nolanovský šmrnc), vynikající lokality (to Skotsko!), vynikající odkazy na celou tu bondovskou "mytologii". Děj není překombinovaný, nikde nepadá řetěz, tempo drží, má to hlavu a patu, stopáž nepůsobí přepáleně, kamera artově vymazlená, střih tak akorát "akční"... Je radost dívat se na takhle zmáknutý řemeslo. Negativa: v první řadě Craig. Marná sláva, je to mlátička z posilovny, bez většího charismatu, bez hravosti a hédonismu, který dělá Bonda Bondem. Tohle je idol gayů, ne bondovský womanizer. Fyzičku má dobrou, o tom žádná, ale o tomhle snad Bond není. Dál: není tam nouze o za vlasy přitažený situace, jak míň důležitý (např. skok na ten výtah), tak důležitější (celý ten útěk a skrývání se s M je z logistickýho hlediska trochu kuriozní, padouchův útěk, ta hackeřina...). Nicméně celkově bravurní.

Chobotnička (1983)

Konečně po čase bondovka, kde se podařilo udržet tempo a uprostřed nedochází k obligátnímu spadnutí řemene. Jinak je to přeplácaný, stopáž je na hraně, ta kýčovitá Indie.. no nevím, to zrovna není můj cup of tea, ale dejme tomu, jsou tam dobrý nápady. Dávám čtyři hvězdy s odřenejma ušima.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

První třetina není tak špatná, taková dekonstrukce Bonda. Pak to jde bohužel dolů, zápletka nemastná neslaná, herecké výkony, na to kolik je tam hvězd, žádný zázrak - kromě B. Carrery -, obsazení některých klasických postav typu Q, Moneypenny hraničí se skandálem. Max von Sydow, kdysi dvorní herec Bergmana, přešaltoval na hollywoodské spotřební zboží, budiž, to je jeho věc, ale tady nepředvádí nic. Líbila se mi občas zajímavá kamera. Hudba... Byla tam nějaká? Celkově nic moc, ale úplný průšvih to taky není.

Jen pro tvé oči (1981)

Hodně slabej (anglickej) čajíček. V podstatě za sebe poskládaný scény bez větší souvislosti, slabá zápletka, nepřesvědčivý Moore, jemuž to bylo celý asi celkem ukradený, nemluvě o tom, že člověk má u něj pocit, že si sotva zaváže tkaničky u bot, natož aby prováděl ty akční kousky. Slabý záporák - kdo to vlastně byl? - slabé obsazením, např. ta bruslařka, to mělo být co? Klady: pár slušných scén, např. ta první, ta ve vraku lodi v moři, závěr ve sklaním chrámu a Thatcherovka na úplném konci. A jako vždy notoricky mizerný český dabing v čele s Brabcem.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Zdařilá bondovka. Originální zápletka, dobré obsazení (May Day, Zorin, ale i náckovský šlechtitel, američtí cops, fešná děvčata etc.), vychytané akce (lyžovačka v intru, hasičák, vzducholoď, lom), dobré lokality (ledovec, na začátku, Fancie, Frisko), luxusní závěr. Moore obstojný. Negativa: střední třetina se táhne a jsou to spíš dva filmy v jednom - v prvním jde o koně a odehrává se ve Francii, v druhém o Silicon Valley: souvislost pramalá.