Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál) odpad!

Čistá perverze, esteticky i ideově. Jediná hodnota této prasárny je dokumentární - dobře ukazuje, do jakého nihilismu se tento národ propadl. No, a pak teda je pár dílů nechtěně komických, takže se člověk zasměje. 90% těch dílů je ale totální nuda, scenáristická vata, řemeslná mizérie.

Zlaté oko (1995)

Přiznám se, že nevidím mnoho smyslu v podrobnější analýze spotřebního zboží tohoto typu - zajímá mě na tom jen kvalita řemesla, podobné filmy jsou čistě oddechové záležitosti, věnovat se jim podrobněji je ztráta času, sorry. Nuže: s odřenýma ušima to ty čtyři hvězdy dejme tomu dá, byť v té dlouhé pasáži odehrávající se v Rusku těžce padá řetěz. Zbytek - akce, obsazení, scénář - ujde. Na to, že je to z roku 95 je trochu zvláštní ta studenoválečnícká retro linie. A taky nevim, proč Bond jezdí v BMW.

Jeden svět nestačí (1999)

Solidní bondovka. Brosnan jako Bond u mě zcela v pohodě, možná je to trochu zbytečně velkej hezoun, ale i tak o třídu výš než ta mlátička Craig. Děučata fešná (zejm. Marceau: ten šarm a aristokratický grády, toť výsledek staletého pěstění vysoký francouzský kultury/civilizace, např. u amerických hereček tohle člověk nevidí). Zápletka ucházející, oceňuji dějový twist se slečnou Elektrou Královou a postavu magnáta Žukovského, ta je výborná. Bondovky jsou variace na nejprofláklejší akční klišé - hrdina zachraňuje svět/Spojené království - a těch možných variací není nekonečně mnoho: výsledek závisí spíš na zdařilosti a originalitě jednotlivých (akčních) scén a přesvědčivosti a výběru herců. - Oceňuji rovněž kvalitní scenáristické řemeslo - žádná vata, věcné, na to je radost koukat. Skoro všichni čeští scénáristé by se od toho mohli učit, ve srovnání s takovýmhle řemeslem působí jak žáčci-nedouci. Lokalita tentokrát celkem netypická, místo Benátek, Alp, různých těch Havají tu máme temné stepi Mordoru, chci říct bývalého SSSR. Summa sumarum: dobře udělané spotřební zboží, ctitel kvalitního řemesla nemá vcelku na co hudrat.

Casino Royale (2006)

Zhruba do poloviny to ujde, pak ovšem aktéři usedají ke hře v karty a v tuto chvíli padá řetěz: vcelku logicky, neboť natočit pár maníků hrajících karty, aby to mělo grády, jaksi nejde. Čili nuda. Poté se již tempo přes pár dobrých scén nahodit moc nedaří, na vině je mj. přepálená stopáž, překombinovaný děj a cukrování Bonda se sl. účetní jak vystřižené z červené knihovny (co tohle dělá v bondovce?!). Za mě nefunguje ani Eva Green. Nehezká a nesympatická, sorry. Pak tam je x za vlasy přitažených jednotlivostí: 120 nebo kolik melounů by se asi nevešlo do jednoho kufříku, úvodní honička na jeřábu je sice efektní, ale nepříliš logická (těžko by se s ním rval na jeřábu, chtěl-li ho dostat živýho, že ano), po té srdeční příhodě se Bond dal dohromady trochu moc rychle, předpokládáme-li, že není kyborg, cukrování se slečnou účetní by asi nebylo tak veselé, vzhledem k předchozí akci s Le Chiffrem atd. Craig má dobrou fyzičku, v tomhle ohledu klobouk dolů, ale má tohle na Bondovi být to hlavní? Není ani žádný womanizer, což Bond vždycky byl, ale Craigovi tohle prostě nevěřím. Klady: Mikkelsen, plno vydařených scén. Závěr: jak moc se to odchyluje nebo neodchyluje od tradičních bondovek je mi celkem jedno (dnes skutečně nelze bondovky dělat jako před 30ti lety, milí tradicionalisté, to by byla čirá parodie), vadí mi na tom filmu jiný věci. Celkově pro mě jedna z nejslabších bondovek.

Pohádkář (2014) odpad!

Tady už se snad zbláznili uplně všichni - Michálek adaptoval Demla, Topola, a nyní...sepisovatelku slabomyslných snobských harlekýnek Nesvatbovou. Výsledek odpovídá: rozplizlé cosi, zcela bez logiky, motivace, příběhu, čehokoli. Neni to detektivka, neni to "romantika", neni to nic. Vydržel jsem to do chvíle, kdy obšourník Macháček žužlá Geislerovou. Tohle opravdu nemám zapotřebí. A ještě něco: Roman Holý sice neoplývá bůhví jakou inteligencí - viz. jeho někdejší moderování Kinoboxu - ale je to celkem renomovaný hudebník. Jak je možný, že nechápe, že se prací na takovémhle škváru kompromituje? Totéž scenárista Epstein, ten má snad taky vyšší ambice, ne? Ale kšeft je asi svatej.

Quantum of Solace (2008)

Zdařilé. Minimalistický scénář bez vaty, přesvědčivá, uvěřitelná, nepřekombinovaná a dobře vystavěná zápletka, zvládnuté tempo, britská decentnost, jistý chlad, který oceňuji, dobré herecké výkony. Zdařilý záporný hrdina. U Craiga coby Bonda jsem si zprvu říkal, disponuje-li ještě něčím než dobrou fyzičkou, a trochu si to říkám doteď, ale budiž, dá se s tím smířit.

Interstellar (2014)

uf, opět těžká nolanovská nálož, tentokrát ale, obávám se, zaostávající za předchozími majstrštyky. Na sci-fi nejsem (pozemský život ve svých nejběžnějších podobách - toť největší mysterium, co je mi po nějakých galaxiích...), tak jen jeden postřeh: v tom, co Nolan dělá, tj. vizionářské, perfekcionistické hollywoodské megafilmy s obřím rozpočtem, ale i promakanými, chytrými a v rámci možností originálními příběhy, nemá konkurenci. Je to zcela výjimečnej talent patřící do tý nejvyšší ligy (Kubrick, Tarkovskij etc.). Lituju ale, že šel do Hollywoodu, takže mu nezbývá než se přizpůsobit v určitý míře tamním klišé, bez kterých to evidentně prostě nejde. Např. v tomto filmu se obligátně "zachraňuje lidstvo" (proč vlastně? má kvůli sem tam nějakému Beethovenovi nebo Ladislavu Klímovi smysl zachraňovat davy?), tj. jde se po první signální. To je ale průser. Velký umění, Shakespeare, Dostojevský, antičtí dramatici třeba, tohle nedělá. Tohohle aspektu se Nolan nezbaví, bude-li chtít být komerčně úspěšný. Je to velká škoda.

Špion, který mě miloval (1977)

Jedna z nejlepších bondovek: skvělý Zub, skvělé futuristické mořské sídlo, velmi slušný scénář. I Moore tu je celkem snesitelný. Celou věc ale tradičně spolehlivě přizabíjí český dabing (Bonda namluvil Brabec - major Zeman!) - nutno sledovat v "původním znění".

Alois Nebel (2011)

Vizuálně oslnivý, v tomto ohledu klobouk dolů, ale tím to bohužel plus mínus hasne. Dramaturgicky slabé, občas - vlastně docela často - se to těžce vleče (pobyt v blázinci), dějová linka nedotažená, nejasná, motivace postav podivná (Rodenova postava, houmlesácké mechechce v Praze na Hlaváku atd.), prostě klasický bolesti současnýho českýho filmu. Rudiš je slabý autor i scenárista. Přítomnost nakrklýho Krobota ještě film filmem nedělá (sic). Hudba na naše poměry slušná, když si odmyslím závěrečný Neckářův kýč.