One Piece - Season 1 (2023) (série)

Solídne spracovaná adaptácia slávneho anime, ktorá sa môže pýšiť peknými kulisami a kostýmami, sympatickými postavami, z ktorých každá má čo o sebe povedať a vďaka ktorým aj najviac seriál vyniká. Akcia je famózna a má to aj taký uletený humor a keď je potrebná dráma, seriál vie zahrať na správne husle. Tým kvalitným spracovaním je vidieť, že tvorcovia aj celá natáčacia grupa majú k predlohe vzťah. Za mňa 80%.

Fallout - Season 1 (2024) (série)

Seriál Fallout predčil všetky očakávania a na moje prekvapenie je to jeden z najlepších tohtoročných seriálov, ktorý sa nebojí pritlačiť na pílu a ukázať podmanivý vizuál, gore, sex a popri vtipkovaniu nasadiť aj presvedčivú drámu a zaujímavý worldbuilding. Plusom je ešte aj to, že postavy si prechádzajú problémami, ktoré sú náročné a vyvarujú sa nelogickými rozhodnutiami. Lucy je sympatická, naivná a jej cesta naprieč nehostinným pozostatkom sveta nie je sebecké naberanie skúseností, ktoré by z nej urobili nepríjemnú girl boss, na ktorú sme zvyknutí v každom súčasnom seriály či filme, ale záchrana otca. Maximus je za mňa taký antihrdina, pretože veľa rozhodnutí urobí vo svoj kariéristický prospeh alebo k využitiu danej situácie, ale na druhú stranu je to dobrák, ktorého som si veľmi obľúbil. Hviezdou seriálu je na sto percent Walton Goggins a jeho perfektné stvárnenie pištolníka Ghoula, ktorému sa tu venuje veľká pozornosť, aj na jeho príbeh z čias pred vojnou, ktorý celý ten lore aj obohacuje. Nájdu sa aj slabšie články, ale tých je minimum. Plusom je aj to, že ma seriál navnadil do hernej série, ktorú som predtým ešte neokúsil. Za mňa 90%.

Medvěd - Série 1 (2022) (série)

Dobrá zmes drámy a komédie a lá Boiling Point, s príjemnými postavami a obzvlášť so sympatickou Sydney a večne ustráchaným Carmenom, ktorý má v závere emotívny monológ o smrti svojho brata a čo všetko pre neho znamenal. Medzi postavami panuje chémia a aj keď občas niekto povie niečo hnusné, vždy sa nájde nejaká cesta k zmiereniu Miestami je seriál nudný, ale potom vždy príde s niečím, čím zaujme, rozveselí alebo šokuje (peniaze v rajčinovej omáčke). Za mňa 75%.

The Walking Dead: Dead City - Season 1 (2023) (série)

Vzhľadom k tomu, že mal seriál dobre našliapnuté hneď z úvodu, tak ku koncu sa stal trpkým sklamaním. Nápad to bol dobrý, spojiť dvojicu Maggie/Negan, aby sa dostali k vraždiacemu psychopatovi, ktorý kedysi pod Neganom slúžil a aby sa tak Maggie pomocou Negana dostala k jej zajatému synovi. Plus to, že celé sa to odohráva v meste plnom nakazených, ale postupom času to začne byť celkom nuda a celý čas sa len otvárajú staré rany z minulosti, ktoré boli x krát otvorené a doriešené už v jedenástej sérii pôvodného seriálu. Takže keď sa k tomu zas a znova vraciame aj tu, je to otrava. Croat je za mňa najhorší záporák, pretože je veľmi nevyužitý, celý čas iba tliacha prázdne monológy a ani raz ho nevidíme v akcii a keď už sa konečne uvidí s Neganom, nie je žiadne epické stretnutie starých rivalov, ale zase len prázdny dialóg. Rovnako tak aj v prípade, keď sa Maggie konečne uvidí s mladým Hershelom. V seriáli nie sú žiadne silné emócie, žiadne nečakané ani prekvapivé momenty. Napätie je v jednej scéne a to v aréne, kde sú všetci obklopení walkermi a neostáva im nič iné, len si vybojovať cestu von za každú cenu. Dead city je spin-off, ktorý ako myšlienka pôsobil zaujímavo a mohol byť lepší, ale vo výsledku zanechal po sebe pachuť a nezmyselne v závere (ne)navnadil na druhú sériu. Za mňa 60%.

Neporazitelný - Série 2 (2023) (série)

Najlepšia komiksová adaptácia, aká tu dlhé roky nebola a po ktorej mnoho komiksových fanúšikov túžilo, pričom  počítam aj výbornú prvú sériu. Cit je výrazne zaostrený na emocionálnu stránku postáv a na ich charakterový vývoj naprieč všetkými epizódami. Akcie je tentoraz pomenej, ale keď k nej dôjde, je veľmi intenzívna a brutálna a postavy pri nej skutočne bojujú o holý život. Po príbehovej stránke dokonalé, rovnako tak aj jednotlivé piesne dobre pasujú do udalostí a vnútorného pochodu postáv. Na tomto seriály pracujú ľudia, ktorí majú rešpekt voči predlohe a takýto v dnešnom MCU-čku už skoro vymizli. Poprosím tretiu sériu IHNEĎ!

The Walking Dead: The Ones Who Live (2024) (seriál)

Po mnohých rokoch sa mi splnil sen a svoju poslednú kapitolu o Rickovi Grimesovi som dostal. Napínavý, kvalitný a scenáristicky kvalitný spin-off, odovzdávajúci hold svojím dvom hlavným protagonistom, ktorí kedysi tiahli na svojich pleciach pôvodný seriál. Vôbec som nečakal Ricka v tak zúfalej kondícii, v akej bol v prvej epizóde a už vôbec nie TO, čo si urobil kvôli pokusu o útek. Rick bol vždy komplexná postava, nie jednotvárny hrdina, ktorý vždy robí správne rozhodnutia a práve to sa mi na ňom, okrem jeho tradičného vodcostva a charizmy páčilo. V tomto seriály je Rick na pochybách, hlavne tých morálnych aj kvôli prevýchove v zariadení, v ktorom ho uväznili a na pomoc mu beží odvážná Michonne, ktorá sa bez neho nevráti domov. Kto tieto postavy miluje, neodtrhne od obrazovky oči a pochopí ich spoločnú bolesť aj radosť, ich častokrát aj sebecké dôvody a pochopí strany oboch. Okrem silnej drámy je tu aj patričná dávka akcie a katarzie. Samozrejme aj ten typický plot armor sa tu nájde ale v tomto prípade sa to dá odpustiť. Zo všetkých spin-offov, ktoré univerzum Walking Dead rozšírili, je práve tento ten najlepší a v podstate od toho som to aj očakával. Samozrejme, bol by som rád, keby príbeh pokračoval ďalej a videl, ako by Alexandria fungovala za Rickovho návratu, ale na druhú stranu by som aj s touto bodkou na konci príbehu postapokaliptického sveta bol spokojný. Takže ktovie, čo bude potom. Za mňa ale obrovská spokojnosť. Zaručených 5*.

The Walking Dead: Daryl Dixon - Season 1 (2023) (série)

Darylov malý spin-off neraz kopíruje populárny The Last of Usavšak ide si vlastnou cestou, konkrétne do Francúzska a tu seriál zbiera plusové body. Už v prvej epizóde v kláštore s mníškami je vidieť, že seriál si pôjde vlastným štýlom a krásne postapo lokality zdevastovaného, ale stále atraktívneho európskeho štátu, sa stanú piliermi sledovanosti. Po technickej stránke je to úžasné, ako sme vo svete Walking Dead zvyknutí. Kostými sú pitch perfect a aj ten nápad s nasteroidovanými zombíkmi je konečne niečo nové pre tento svet. Daryl dokáže utiahnúť celý dej, vedľajšie postavy už tak nie a celá tá naháňačka za ,,posvätným" chlapcom je celá pritiahnutá za vlasy. Rovnako aj celý ten zbytočný plot armor pre postavy. Hlavný záporák drží v závere nad hlavnými hrdinami nabitú zbraň a v poslednej chvíli si to rozmyslí a povie len suché ,,Nabudúce, Dixon." Seriál má plno klasických prázdnych rečí a dialógov, ale je aj plný akcie a tá stále zaujme, akurát keby bol aj dôvod obávať sa o život postáv, prispelo by to k lepšiemu dojmu. Ináč je to kvalita a úvodné gotické intro je parádne.

Madam Web (2024)

Veľmi zlá reklama na Pepsi Colu a otrasná vizitka všetkým zúčasneným, ktorí sa na tomto filme podieľali. Morbius je oproti tomuto nepodarku masterpiece, a už pri tomto som si nemyslel, že Sony prerazí dno tejto multimiliónovej žumpy, ale stalo sa. Keby si človek aspoň pamätal po skončení filmu, o čom to vlastne celé bolo...

Echo (2024) (seriál)

Podklady k seriálu mali tvorcovia dobré, keby vedeli ako narábať s hlavnou postavou a jej vývojom. Maya Lopez nie je síce známa hrdinka naprieč širokým komiksovým spektrom, ale keby sa tvorcom chcelo, mohol vzniknúť skvostný orogin, ale chcelo by to viacej fantázie, menej stupidných prázdnych dialógov, prehrávajúcich hercov a lepšiu, bombastickejšiu akciu, keď už sa chceli opičiť po DaredeviloviKingpin je tu sentimentálny vôl, z ktorého na konci urobia umrnčaného slabocha a ako teaser na ďalší seriál/sériu je to, že sa samovoľne rozhodne ísť kandidovať za starostu New Yorku. Nehovoriac o tom, že cesta Mayi, ako aj celkový vývoj jej postavy, je chabá, ako všetko v tomto seriály. Skrz to všetko zlé sa mi aspoň páčili songy (pravdepodobne v domorodom indiánskom jazyku) a pekné bondovské intro. O tom, že sa Marvel opäť prekopáva k stále hlbšiemu dnu, ani netreba písať.

Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

Štýlová akčná jazda, s pútavým štruktúrovaným príbehom o nemilosrdnej Mizu a jej krvavej pomste. Lesklým šperkom však nie je iba dokonalá akcia, ale hlavne postavy, s ktorej každá má svoj vlastný priestor a váhu. Mizu je sympatická a od prvého kroku na jej krvavej ceste jej držíme palce, ostatné postavy majú vždy čo povedať a príbeh tiahnu dopredu alebo obohacujú. Záporák Fowler je slizký a nebezpečný a tak to má byť, animácia je dokonalosť a malým plusom je, že sa tvorcovia nebáli ani zamieriť veľa pozornosti na nahotu a sex, čo sa v tomto formáte zas tak často nevidí. Nedočkavosť na druhú sériu každým dňom narastá a pokiaľ bude aj ďalšia séria / série taká kvalitne vyrovnaná ako táto, máme do činenia s jedným z najlepších seriálov posledných rokov.