Na Hromnice o den více (1993)

Jedna z tých komédii, ktoré vás vyslovene nerozosmejú do prasknutia, ale spríjemnia znudený večer s tradične sarkastickým Murrayom a zaujímavou zápletkou (vždy fungujúcej) časovej slučky.

Království (1994) (seriál)

,,Kto ste? Ja som Smrť a dnes večer budem mať veľa roboty." Trierovský mindfuck, búrajúci všetky stereotypy seriálov z lekárskeho prostredia. Nie tak mätočný, ako Lynchov Twin Peaks, ale rozhodne zostane veľa otázok nezodpovedaných. Prvá séria je skoro dokonalá. Pýši sa tak skvelou hororovou atmosférou, že pri niektorých scénach (skoro všetky nočné pasáže) som skutočne prežíval to, čo v teenagerských rokoch so všetkými horormi - strach, napätie a vzrušenie - to, čo mi dnes pri týchto žánrovkách veľmi chýba. Prostredie nočnej ,,kráľovskej" nemocnice mi strašne pripomínalo prázdne hotelové peklo z Kubrickovho Osvietenia. Dokonca s oboma miestami je spätá podobná kliatba. Problém som mal iba s jej až moc vtipným zakončením, ktorý síce bol veľmi vtipný, ale na môj vkus to bolo mrhanie potenciálu celého seriálu. Bohužiaľ druhá séria sa viezla presne na tejto vlne silenej komiky. Zasmial som sa, situácie a postavy boli hlavne v druhej sérii komické, ale ako podotýkam, mrhanie potenciálu tak brutálne hororovej látky (ktorej dopomáha nemocničné prostredie!). Postavy sú perfektné, pričom každý si tu nájde svojho obľúbenca a vedzte, že nikto z nich nie je stopercentný dobrák. Mojimi favoritmi boli stará spiritualistka pani Drusse a slizký egoista doktor Stig Helmer. Dej je zrozumiteľný, ale pri veľa veciach nebudete chápať o čo ide, až kým nezistíte, že to celé je zámer - zmiasť diváka. A potom po každej epizóde zavíta Lars so svojim šibalským úsmevom a dodá celému tomu predstaveniu tvorcovský efekt s menšou rekapituláciou a otvorenými otázkami, aby zostal divák na pochybách, čo tým všetkým chcel autor vlastne naznačiť. Seriál má svoje chyby, avšak tie prevyšuje halda originálnych nápadov, geniálna hororová atmosféra, zaujímavé postavy a obzvlášť perfektný set-up do nemocnice, ktorá bola postavená na akomsi vstupe do Pekla. A čo je hlavné, nechýba ani tá Trierovská morbidita a otázky o zbytočnosti a ľahkej pominuteľnosti ľudského života, ktorá sú jeho tvorcovskou značkou naprieč celou umeleckou tvorbou. ,,Dansk jävla!!!"

Hvězdné války: Sváteční speciál (1978) (TV film)

Ešte teraz mi brní v ušiach z hlasitého chrčania malého Chewbaccu. Stále mi vrtá hlavou, ako mohla k účinkovaniu v tomto zázraku súhlasiť stará partia z pôvodných filmov. O kúsok (ne)znesiteľnejšie než tá zvláštna Turecká verzia.

InstaQueen (2019) (pořad) odpad!

Milióny rokov evolúcie a my sa dopracujeme až sem 🙈.

V obležení (2021)

,,Vyzeráš ako Tom Cruise v tom samurajskom trháku, na ktorý sa nikto nepozeral." Toľko hlášok v jednom nenápadnom filme som už dávno nezažil a ešte nečakanejšie je fakt, že tie najlepšie nezaznejú z huby nezúčastneného Samuela L. Jacksona, ale pre mňa neznámeho Tobyho Hussa, ktorý tu hrá veselšiu verziu Antona Chigurha z Coenovskej oscarovky. Pre mňa je táto čierna krimi komédia veľkým prekvapením. Carnahan je režisérsky medián medzi Zahlerom a Ritchiem, aj keď na svoj debut si bude ešte nejaký čas musieť počkať a hlavne prísť na taký nápad, aby vyrazil dych svojim kolegom a udržať ho do konca. Nemal som problém s ničím, čo sa v Copshope udialo, až na ten záver, ktorý bol vrátane wtf momentu a prítomnosťou mnohých klišé úplne pritiahnutý za vlasy. Možno z toho mala vzniknúť béčková jednohubka, ale keby sa toho nezačala vo svojich posledných minútach striktne držať, film by bol jeden z najlepších a zároveň najpodceňovanejších filmov posledných rokov. S tak perfektnými postavami, dialógmi preplnených hlášok a nepredvídateľnými zvratmi po celý čas je škoda tak tupého zakončenia, na hodnotení to však nič nezmení, pretože film som si poriadne užil.

Poslední noc v Soho (2021)

Ten záver predsa len ten nadmieru pozitívny zážitok nijak nevylepší a toto určite nie je ten Wright, ktorého by som si časom zopakoval niekoľkokrát. Film však beriem ako režisérov experiment, ktorý to chce vytiahnúť do vyššieho levelu a získať si aj fanúšikov hororu. O tom horore by sa dalo polemizovať, pretože film nie je vôbec strašidelný, ale zabŕda do jeho stavebného materiálu. S výborným soundtrackom, úchvatným vizuálom a pútavým príbehom, ktorého záver tomu od začiatku nasvedčuje, ale vzhľadom k tak kvalitnému stupňovaniu náročnejšieho diváka dosť sklame. Nabudúce by to však chcelo opäť nejakú akčnú komédiu, nejakú cornetto trilogy 2...

Collateral (2004)

Veľmi dobrý triler, ktorý vlastne v závere dôjde k takému prevratu, aký som vôbec neočakával. Čo je najviac prekvapivé, je fakt, že Tom Cruise tu neurobí ani jeden kaskadérsky kúsok, okrem jedného nešťastného pošmyknutia z otočnej stoličky. Na tú digi kameru si časom musíte zvyknúť a škodou je, že Ruffalo tu nemá dostatok priestoru. K dokonalosti tomu chýba čosi viac, napríklad nejaká poriadna akčná scéna ako napríklad tá uličná prestrelka z Mannovho Heat-uZa mňa 80%.

Tombstone (1993)

Je to vlastne tak strašne obyčajný western, že tie dve hodiny (pre tento žáner pomerne krátke) sa zdajú byť nekonečné. Priveľa známych tvárí, ale málo scén či hlášok k zapamätaniu. Pri scéne s rýchlejším tasením coltu chýbal už iba Terence Hill :).

Místo u moře (2016)

Casey Affleck je z bratov Affleckovcov pre mňa ten obľúbenejší a to práve vďaka takým rolám, akú stvárnil tu. Veríte, že repliky nerecituje podľa dopredu naučeného scenára, ale že ich sám vytvára a tým jeho postavy stvárňuje autentickejšie, než jeho usmiaty súrodenec. Film zasahuje do rôznych citlivých tém, podávajúce skutočne silne, vyvolávajúc smútok, a na druhej strane aj nečakane vtipne. Zdôrazňuje krutú realitu a pomáha stotožniť sa s postavami, nie len tými hlavnými. Je to vlastne vzťahová dráma, ktorá vám do polovice niekoľkokrát bodne do uboleného srdca, aby ho následne v tej druhej ošetrila poriadnou katarziou a niekoľkými úsmevnými situáciami. Za mňa 80%.

P2 (2007)

Z Ajovej produkcie sa z toho dalo viacej vytrieskať, pretože toto je vážne až moc ,,soft". Keď hlavná predstaviteľka behá celý čas od jedných zamknutých dverí k druhým a prenasledovateľ si počas jej hľadania zatancuje Elvisa na stálej, niečo je zle. Po scénu s prerazeným hrudným košom si to udržuje kvalitné napätie a vytvárajú sa mnohé očakávania, ktoré časom vyprchajú, pretože v tom filme sa toho vlastne veľa neudeje. Hra na schovávačku a blúdenie po niekoľko-poschodovom parkovisku. Pozrite si radšej francúzske L´Interieur  a máte o napínavý zážitok plný brutality a zaslúženej známky ,,horor" postarané. U mňa 2*.