Téměř dokonalá tajemství (2019)

Původní italský film jsem viděl až po tomhle německém. Jasně, ten koncept je kompletně převzatý, ale několik prvků, co si tam naši sousedé přidali jsou velmi chytré a některé ty linky podle mě i více dokreslují. Celkově tohle je naprostá paráda! Pokud se nějak vyznáte v současné německé kinematografii, tak je Vám jasné, že tenhle film je prošpikovaný těmi nejlepšími herci a herečkami, které Deutschland aktuálně nabízí. Perfektní komorní drama, které graduje takovým způsobem, že mu jiní mohou závidět. Přitom tak jednoduchá premisa, že jen položíte telefony před sebe všem na oko. Aneb každý si nechává některé informace jen pro sebe... Pohodový filmeček s fajn nápadem a několika překvapeními. Kdykoli to cinklo, tak jsem se už už těšil, kdo je zase v průšvihu. 85%

Rambo II (1985)

Po finančním úspěchu prvního Ramba nebylo snad ani otázkou, jestli vznikne sequel.. O to větší překvapení pak je, že dorazil až po třech letech. Rok 1985 je pro Sylvestera tím rokem, který lze dost možná označit za jeho nejlepší! Inu udělal tehdy jen dva filmy, tedy tím druhým byl Rocky IV, což je kasovní trhák a pro mě tím jeho úplně TOP. John Rambo už tady nebojuje sám se sebou, ale rovnou ho hážou do Thajské džungle, kde se střetává s masy vietnamských vojáků, které Rambo, kosí co to jde. Od prvního filmu je to daleko akčnější a velkolepější. Inu ano, scénáristicky a vůbec tím provedením už to není nikterak unikátní a sklouzává to k rutinnímu akčnímu fláku, jenže v tomhle je to tak boží! Dějově to sice je snad až úsměvně prosťoučké, nicméně zase to vynahrazuje neuvěřitelné tempo a perfektní výkon Stalloneho. Non-stop akce a snad mě neukamenují, když řeknu, že mě to ve výsledku bavilo více než prequel! 75%

Hledá se Dory (2016)

"Mimochodem přeplavávat oceán by se mělo za život jen jednou!" Inu a asi podobný názor mám na nemoverse. Chci tím říct, že veškerý sequel je zbytečný! Navíc o to více odsouzený k neúspěchu, když na něj čekáte 13 let! Koho tohle napadlo.. Mně byly tři roky, byl jsem na tom v kině, jako malý na kazetě jsem si to pouštěl snad denně. Nikdy nezapomenu na ten vizuál oceánu z plátna. A přesně v tom je jeden z největších negativů tohoto filmu, tady moře není. Příběh je daleko komediálnější (Nemo měl hódně depresivní úvod) a nevsadil na kouzlo podmořského světa a jeho tvorů, nýbrž zkusil vytasit nějaký akvarijní svět. Takže prostě nemáte ten nádherný vizuál, tu práci se stíny v oceánu. Postava Dori, která plnila roli komediálního nahrávače se měla zhostit hlavní role. Takže pro účely filmu  zkusily dát postavě  hloubku, vytvořily jí tragický zážitek z dětství a je to. Nebo ne? Dori jako postava mi přijde, že vůbec nefunguje a to její zapomínání už je ohraná písnička a několikrát mi až nabourávala chod toho děje. A jakoby si scénáristi s touhle částí její povahy vůbec nevěděly rady, zapracovávaly to tam divně. Hlavní příběh není tentokrát tak nosný a ani zdaleka tolik strhující. Vůbec nám to neodkrývá ty různé kultury (pokud jste to nevěděli, tak škeble mluví), ale to je zase důsledek toho, že nejsme v oceánu. Emotivní vygradování nečekejte, naopak bych řekl, že přišlo hodně z ničeho nic... Nenávidím, když se spolu s dabingem do filmu přidávají i ty počeštěné prvky! Je divný lokalizovat ten dabing, tedy že slyšíme Marka Ebena.. Sázka na emoce diváka je tady tolik laxní.. Tolik kladů, co miluji na prvním filmu je tady pryč.. Velká sázka na nostalgickou vlnu, ale za mě ve výsledku prohra ve velkém stylu! Doufám, že za dalších 13 let se nedočkáme velkého vábení na "finální díl veleúspěšné série, který konečně završí trilogii - ala Hledá se Marlin". Miluji původní film a ani tohle klopýtnutí mi ho nemůže zkazit! 55%

Ptáčátko (2016)

Na to, o jak banální snímek jde, je natočen s takovým množstvím emocí, že to v divákovi musí zůstat... Animačně tak precizní, že bych pro porovnání chtěl vidět úplně to samé, ale natočené s opravdovým mládětem sluky. Protože vidět, jak by si byly oba kraťasy podobné, by byl šok podobný, jako kdyby nevěřící viděl boha ;)! 80%

Rambo: První krev (1982)

Letos si kultovní značka Rambo oslaví neuvěřitelných 40 let. A ještě hůře uvěřitelnější je, že hlavní ikona Sylvester Stallone se překlonil přes 75 let a pořád srší akční fláky! Mezitím, co už jiná jeho kasovní značka Rocky utržila kasovní úspěch i třetím filmem, tak Sly se rozhodl nastartovat další značku. Zase si do ní vložil kus i svého scénáristického umu. John Rambo jako archetyp akčního hrdiny se vrací z války ve Vietnamu, jenže strasti z války ho hodně poznamenaly, a tak je malinko výbušný a labilní. Přestože se k němu policisté rozhodně nechovali vřele a s respektem, ba naopak okamžitě předvedli to nejhorší, co jim z jejichž postavení přísluší, tak John je magor a z problému je ochotný spáchat další válku. A tak jednoho vojáčka nahání po celém lese policejní sbor, národní garda, a kdovíkdo ještě. Mám trošku problém s tím, že je to vlastně taková "reakce" na Rambovi zážitky z Vietnamu, kdežto právě ta druhá strana mince by mě zajímala více. V posledních dvou třetinách filmu to má pozoruhodný obrátky a fajn atmosféru, která Vás rozhodně donutí nasát každý záběr téhle šílené štvanice. Ovšem mám obavu, že to jako celek může fungovat jen na někoho, kdo si to v mládí užíval, tedy má k tomu vztah. Nevím, zda jsem ochotný prominout šílenství jednoho narušeného člověka v tak obrovském rozsahu.. 70%

Red Notice (2021)

Podle čísel zatím nejúspěšnější filmový projekt od Netflixu.. Už nejde ani doufat, že Netflix bude platit miliardy za filmy, které posunou kinematografii a nepůjde jen o další spotřební projekt. Když vidím ten rozpočet, tak za co to mohli utratit?! Co v tom filmu máme - herce a lokace nic víc! Nemuseli platit žádnou techniku nic prostě.. Takže z toho vyplívá, že těch téměř 200 mega si převážně rozhodili herci.. Neuvěřitelná sázka na jistotu! Originalita? Ne. Napětí? Ne. Humor? Ano, ale jen na sílu tlačené hlášky Ryana Reynoldse. Finální zvrat i asi celkem je překvapivý, ale že by to šokovalo. Co mě ale vytáčí, je takovéto odtajnění situací, které diváka překvapí (udělají z něj vola). Naprostý mix všeho možného, od dobrodružných Indiana Jonesů po komedie ve stylu Hurá do basy. Třešničkou je pak cvrnkálista Sheeran zmiňující svoje účinkování v Game of Thrones! 35%

Luca (2021)

Oddechující vidět zase jednou animovaný příběh, který zase nenuceně sází na to, aby pobavil celou rodinu a všem dovolil náležitě vypnout. Inu symbolický a tematický příběh zase nečekejte, takže jde v podstatě o příjemně jednoduchý film, na jakých animovaný žánr vznikal. Ano, i tady by mi někdo mohl oponovat, že hlavním motivem jsou předsudky. V čemž nelze nesouhlasit, nicméně jde o prvek, který není hnacím motorem filmu a navíc jsme ho na plátně v animované podobě viděli už mnohokrát. Obrovská sázka na teplotu rodinného krbu, tedy že si před to sedne celá rodina a neměl by být nikdo zklamán. Já bych teda spíše ocenil pokus o něco novějšího, o trošku úvahovitější snímek (vůbec bych se nebránil ani nějaké kontroverzi), ale tahle myšlenková očista taky není na škodu. Chci tím říct, že tohle je ideální film, u kterého vypnete a úplně bezbolestně si to sjedete. Celou dobu jsem byl myšlenkami ve vodě, jakože jsem cítil teplo na zátylku a osvěžující chuť tutifruti zmrzliny na jazyku. A přesně v tomhle to tak dobře funguje!  Nechybí tomu ty klasický jokes, ala legrační kočka... Ovšem není nouze ani o emoční scény, který jsou teda dosti šablonovitý a umělý. Za mě super letní biják, jenž jsem si musel schovat až na závěr zimy. 70%

Total Recall (1990)

Úplně žeru tyhle sci-fi filmy, který Vás hážou do svého světa a vy jen scénu, co scénu nasáváte jeho všehochuť! Celý si to jede na tak perfektní sci-fi vlně, že každý fanda tohoto žánru musí jen pleskat blahem. Zatraceně stylový cool film, že nemůžu uvěřit, jak pozdě ho vidím. Vrcholem pro mě jsou prostě boží kostýmy.. Arnie ve svojí vesměs typický roli. ale určitě jeden z těch filmů, díky kterým je tam, kde je.. Verhoeven poprvé okusuje kouzlo Sharon Stone a v tomhle ohledu se jen pomalu zahřívá na Základní instinkt, ale co spolu tihle dva vytvářejí je neskutečný! Jakým způsobem je si schopná v přiléhavém bodýčku ukrást celou scénu, je úplně insane. Příběhově to není tak strhující, ale díky pozvolné a takové zmatené kompozici to jen dodává divákovi větší možnost vcítit se do Douglase Quaida. Hodně typický devadesátkový film, až na to že pracuje se světem, kterému úplně propadnete! Nevím, co bych dal za to dostat seriál z této vize Marsu.. Kdyby to ještě mělo stejně jako ten vizuál a kulisy propracovaný i scénář, tak je z toho fakt pecka! 80%

Proměna (2022)

Po několikáte se mi stalo, že animák, ba dokonce Pixarovka mě dokázala překvapit. V posledních filmech se posunuli, začínají odbíhat od průměru a točí filmy, který nevím jestli potěší každého, ale mají smysl. Ale copak se to netýká každého? Přece všichni vyrůstáme. A ten vztah s rodiči (obzvlášťe s matkou) je tady precizní a silné téma. Upouští se od těch rádoby trapných hlášek a sází se na silná témata. Úžasný jak dobrá metafora ta červená panda je, leč teda výklad nemusí být úplně jednoznačný a věřím, že perverzi se nevyhne. Ty kamarádky mě hrozně bavily a způsob, jakým "řídily" hlavní hrdinku byl tolik skvělý. Finální akt je zase emoční ždímačka, kde už mi to přišlo malinko "přepandováno". 75%

Angel - Season 1 (1999) (série)

Teda jako první série parádní úvod něčeho většího! Samozřejmě výhodou je, že ten svět není pro diváka nový a hlavní postavy nám jsou již známé z mateřského seriálu. Takže není třeba ztrácet čas seznamováním se s postavami, či je nějak dalekosáhle představovat. Skvělé je i vidět, jak funkčně to stojí vedle Buffy, tedy že jsou oba světy se schopné propojit, ale zároveň došli do bodu, kdy už lépe fungují samostatněji. Obrovské překvapení, jak zatím nakládají s postavami. Ti, kteří hráli třeba jen vedlejší až přicmrndávačskou roli tam, dostávají tady parádní prostor a vývoj, o jakém se mi (ne)snilo. Nejlepší epizody - Mám tě pod kůží. 75%