The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

Ten pocit, když poslední díl seriálu strčí do kapsy všechny tři poslední Star Wars filmy dohromady. Není to přitom nějaký úžasný příběh bez logických lapsů, ale jsou to prostě Star Wars. Kombinace starých známých postav (které jsou takové, jak si je pamatujeme a nikdo se nesnaží o žádné nesmyslné twisty) s novými funguje skvěle, fan service je dávkována tak, aby to nebylo otravné, ale hlavně atmosféra a feel jsou 100% Star Wars, což Epizodám VII, VIII a IX prostě chybělo. Je tu vidět obrovský rozdíl mezi sice skvělými režiséry, ale "obyčejnými" fanoušky Star Wars, kteří se navíc do filmu snaží otisknout něco ze sebe a perou se o směřování a vyznění filmů jak malí kluci (sorry ale myslím vás Abramsi a Johnsone) a skutečnými milovníky a znalci Star Wars, kteří spolupracují na tom, aby skutečně rozvíjeli svět Star Wars a vyprávěli ho fanouškům. Protože to je to, co skutečně chceme. Nechtěli jsme předražené blockbustery, chtěli jsme jen staré dobré Star Wars s mixem nových a starých postav, nové planety, nové příšery a nějaký originální nový příběh. Bylo to přesně naopak a Mandalorian je první hrané dílo od Star Wars VI, který nám to dal a díky moc za to patří hlavně dvojici Favreau a Filoni, kteří to na rozdíl od výše jmenovaných skutečně zvládli!

The Mandalorian - Kapitola 11: Dědička (2020) (epizoda)

Tak takhle vypadá rozdíl mezi Fan service a citem pro dané univerzum, co nenásilně potěší fanoušky! Jon Favreau to opět dokázal a my skuteční fanoušci strašně litujeme, že neměl na starosti sequely, protože by to pravděpodobně dopadlo úplně jinak... Ale zase bychom neměli tuhle skvělou podívanou, která zachraňuje hrané počiny ze světa Star Wars, protože nic lepšího ze světa Star Wars od Epizody III nevzniklo!

The Mandalorian - Kapitola 9: Šerif (2020) (epizoda)

Pete to opět dokázal a oživil s obrovskou péčí a láskou svět Star Wars k životu. Odkazy na originální Star Wars trilogii, ale i na prequel trilogii, jsou tu jako nostalgické pomrkávání a nikoliv jako kýč a první díl druhé série se nese v duchu série první, což může zavánět trochu vykrádáním (další boj proti monstru před jeho jeskyní), ale funguje to pořád skvěle. Že jsou to Star Wars ve westernovém žánru bylo jasné už v první sérii, ale tady je to zcela naplno přiznané, jak volbou prostředí, rázem příběhu, konkrétními scénami, tak výběrem herců (a že Timothy Olyphant byl skvělý). No a jako velký milovník Star Wars a starých westernů nemohu tento seriál nemít rád a stále tvrdím, že je to to nejlepší, co se ze světa Star Wars urodilo od té doby, co na tom dělá Disney. A hlavní zásluhu na tom má Jon Favreau, který nezapře cit a lásku k dané tématice, což v ostatních produktech z dílny Disney ze světa Star Wars jinak strašně chybí.

Sbohem, baby (2007)

Film má své slabší stránky, ale v tom, co si očividně Ben Affleck vzal za svůj hlavní cíl – vystavit obrovské morální dilema, funguje skvěle. A důkazem toho jsou zdejší komentáře a příspěvky v diskuzích, kde se lidé vymezují k tomu hlavnímu rozhodnutí hlavního hrdiny a hodností ho buď absolutně kladně a nebo absolutně záporně. Skoro až mrazí z toho, že teď v roce 2020 se do téhle roviny dává v podstatě téměř všechno, hlavně politika. Vinou sociálních sítí existují vždy dvě extrémně vyhrocené strany, které spolu nedokážou mluvit a jsou radikálně jedna proti druhé. Je to tak v USA (prezidentské volby), v Británii (vztah k EU), ve Francii (vztah k ekonomickým reformám) i tady v ČR (vztah k politickým a podnikatelským gerontům Zemanovi a Babišovi). Neexistují kompromisy, buď jsi s námi a nebo proti nám. A tak je to i v tomto filmu. Za mne je to jasné, udělat správnou věc bohužel ne vždy znamená udělat tu nejracionálnější věc.

Vlastníci (2019)

Jelikož jsem idealistický předseda bytového družstva a sleduji dění v téhle republice a je mi z něj (a hlavně těch lidí, kteří to způsobují a dopouští) dost smutno, tak pro mne to byla hodně černá komedie. Spíš než vtipné, to bylo totiž naprosto přesné. Nejsmutnější je, že takoví lidé fakt jsou a je klidně možné, že se sejdou v jednom SVJ, protože jich není málo. Jen zapátrejte ve svém okolí, určitě znáte nějakou paní Roubíčkovou, Horvátovou, Procházkovou, Švece a spoustu pánů Kubátů. No a vám starším zase my mladí liberálové určitě přijdeme jako Zahradníkovi a Nitranský. SPOILER: A hlavně jistě všichni znáte minimálně jednoho Čermáka, jeden nám teď tady totiž už docela dlouho vládne (a přišel k tomu podobným způsobem, jako bratři ve filmu). KONEC SPOILERU. Jo a abych nezapomněl, všemu mlčky přihlíží a s davem jdou Bernáškovi. 12 rozhněvaných vlastníků funguje skvěle jako satira schůze malého BD/SVJ, ale ještě lépe jako satira celé současné České společnosti, protože ty persony jsou skvěle vytvořené, zahrané a hlavně, to prostě skvěle sedí.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Zatím to vypadá, že hodnocení a kritičnost komentářů je hodně závislá na tom, zda byl daný divák spokojený s pojetím v osmičce nebo ne. Ti, co považují osmičku za nejlepší díl trilogie, tak nešetří kritikou. Ti, co ji nesnáší, tak jsou spokojeni. Já jsem asi moc velký fanoušek, takže já byl nejvíce zklamaný ze sedmičky a od té doby to za mne jde jen nahoru. Něco se mi na osmičce líbilo a něco ne, a hodně z toho, co ne, tak bylo teď eliminováno (včetně postav). Co hlavně podle mne rostlo, tak emoce. V sedmičce skoro žádné nebyly (a to tam byla jedna scéna, která si o to říkala) v osmičce ke konci už pár emocí bylo a devítka je od druhé půlky jedna velká emoční bomba (pokud jste tedy fanoušky původních SW). Jasně, občas zaplakal i mozek, ale hlavně plakalo srdce (a teda někteří fanoušci kolem mě v kině i dost nahlas). Takže za tu emoční hloubku dávám 5 hvězd, protože to jsem miloval na starších SW a v nových mi to doteď chybělo. Zbytek jsou už jednotlivosti, kde nemůže být nikdy spokojen každý. Skvělý závěr trilogie a důstojný závěr celé ságy, který v mnoha ohledech uzavřel kruh. Poprvé od Rogue One jsem tak z kina odcházel skutečně spokojený!

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Kdyby existovala soutěž o nejhorší seriál na světě všech dob, tak by tenhle seriál skončil druhý, protože je tak strašně špatný, že by ani tohle nemohl vyhrát! Ne, vážně, čekal jsem, že se to bude snažit být "na sílu" vtipné, takže to bude neskutečně trapné a pobavím se na Soukupův účet, ale tohle není vtipné ani tím, jak je to strašné. Otřesné "herecké" výkony i všichni dva herci (v mnohonásobných rolích), otřesný scénář, otřesné monology (dialogy tam byly tak dva) atp. Navíc je to finální důkaz, že Soukup trpí nějakou vážnou psychickou poruchou, která ho zcela zbavuje soudnosti a dává mu pocit, že všechno co řekne či jinak vyplodí, je dobré. Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, že tohle pustil mezi lidi. Vždyť to nedosahuje zdaleka kvalit ani podprůměrného amatérského videa. Všude jsou vidět mikrofony, hlavní postava mluví nahlas a toporně sama k sobě a to navíc tak, že to nedává žádný smysl (je to něco mezi vnitřními myšlenkovými pochody, vypravěčem a reklamou na sebe sama). Nechybí ani hodnocení aktuálních kauz (mimo ty Babišovi a Zemanovi samozřejmě) a kopání do Kalouska a Gréty, ovšem ani tohle nemá hlavu ani patu. Dalo by se pokračovat ještě dlouho, ale nechci plýtvat svým časem na takovou slátaninu. Jediná věc, která je tak trapná, až je vtipná, je, když si Jaromíra Soukupa premiéra pozve do svého pořadu Jaromír Soukup moderátor. Bohužel teda jen ten absurdní nápad, nikoliv už to provedení. Zasloužený odpad a fakt na to nekoukejte, nemá to cenu ani v případě, že se chcete královsky bavit, jaká je to blbost. PS.: Pustil jsem si to jen na Youtube, protože tomu obskurnímu televiznímu kanálu a tomu šaškovi, co ho vede, fakt nechci zvyšovat sledovanost ani trošičku.

Solo: Star Wars Story (2018)

První Star Wars storka (Rogue One) nám předvedla Hvězdné války ve stylu vojenských a špionážních filmů. Solo se zase nese ve stylu gangsterek a westernů. A musím říct, že i přesto, že jsem celkem skalní fanoušek celé ságy, tak mi tyto žánrové odbočení vůbec nevadí, ba naopak, je to celkem příjemné oživení známého konceptu. Dokonce má člověk dojem, že tyto doplňující Star Wars Story jsou lepší, než nová hlavní linie. Možná to je příliš vysokými očekáváními od hlavních epizod, ale možná je to i tím, že na obou Star Wars Story se jen těžko dá najít něco, co by vám vyloženě vadilo nebo bylo kontroverzní. Solo je prostě kvalitně odvedená práce, která je plná očekávaných i neočekávaných propojení a odkazů na většinu dosud natočených Star Wars. Dočkáme se také opět několika velmi dobrých vysvětlení předchozích "děr", včetně jedné velmi nečekané chybějící části skládačky osudu jedné ze starých známých postav (který ale plně dojde asi jen velmi skalním fanouškům). Nejsem rozhodně zklamán. Chybí sice nějaká skutečně dokonalá scéna, jako byla v Rogue One, ale zase je tu plno dobře fungující chemie a všechno tak nějak pěkně zapadá do stávajícího univerza. No a hlavně mladé verze známých postav vezmete na milost daleko rychleji (alespoň já to tak měl), než byste čekali. Nejsem schopen posoudit, zda se film bude líbit i někomu, kdo není skalní fanoušek Star Wars, ale opravdu skalní fanoušci rozhodně nebudou zklamáni!

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Sice mi to místy připadalo ve stylu: "Pojďme udělat něco, co nebudou vůbec čekat! Fajn, tenhle WTF moment se nám povedl, pojďme tam hodit další...", ale jinak musím připustit, že se mi to líbilo mnohem víc než sedmička a i některé ty překvapivé momenty byly celkem dobře vymyšlené. Uvidíme po druhé projekci. Hlavně jsem zvědavý, jestli ta jedna dějová linka je opravdu tak strašně zbytečná, jak mi to připadalo nyní (z hlediska dopadu na příběh), a zda některé pasáže nebudou po opakování nudné.

Krvavá jízda (2009)

Do pádu ze schodů to je celkem slušný psychologický thriller, ale od té doby to úplně ztratí tu trochu atmosféry, co to mělo a z ucházejícího béčkového thrilleru se stane neucházející céčkový horor, který ani trochu neděsí. Námět je to navíc velmi neoriginální, takže by člověk čekal, že přijde alespoň s nějakou zajímavou obměnou, ale bohužel. Přitom ta neobvyklá kamera není vůbec špatná a díky krátké stopáži a celkem dobrému střihu to i dobře odsýpá, takže potenciál to rozhodně mělo.