U pokladny stál... (1939)

Jeden z najbáječnejších Burianových komédií. Scéna ako recituje opitému Marvanovi alkoholickú báseň je úžasná...

Slunce, seno, erotika (1991) odpad!

Typický príklad ako sa dá vyžmýkať príbeh z už vyžmýkaného... V tomto filme už nefunguje nič...ani humor...

Kamarád do deště (1988)

Pri tomto filme nejde o umenie, ale je to svižne natočený ľahký príbeh, s dobrou hudbou Vaša Patejdla a Jána Baláža. Myslím, že z tejto kategórie filmov je tento najlepší. A herci..? Karel Augusta je skvelý.

Kdo seje vítr (1960)

Skvelé dielo, brilantné dialógy... Fredric March umne balansuje na hranici viery a fanatizmu, Spencer Tracy ako veriaci muž v postave obhájcu iných názorov a Gene Kelly v úlohe cynického novinára - pozorovateľa. To všetko pod dohľadom skúseného Stanleyho Kramera.

Bonnie a Clyde (1967)

Kultová gangsterka, ktorá bola v Amerike prijatá veľmi vlažne. Až európsky úspech prebudil kritikov a oscarová noc patrila Pennovmu odvážnemu filmu. Herecké výkony sú obdivuhodné a zatieňujú vcelku prostý príbeh. Romantizácia outsiderov mi trochu pripomínala westernovú romantiku Butcha a Sundanceho.

Stařec a moře (1958)

Príbeh starého rybára, jeho nezlomnej viere v seba samého, odvahe čeliť nástrahám života ale aj pokore pred morom a životom.

Na východ od ráje (1955)

Po dlhých rokoch som si opäť pozrel tento film a musím mu pridať hviezdičku. James Dean v úlohe rebela túžiaci po otcovskej láske a uznaní je strhujúci. Žiadni z hercov za ním nezaostáva, skúsený Kazan takto vytvoril vynikajúcu drámu, keď dokázal obnažiť ľudskú dušu, túžby a dal im až biblický rozmer.

Souboj Titánů (1981)

Kúzelná poetika gréckych báji a povestí je zachovaná aj na celoluide. A zábava tiež.