Stařec a moře (1958)

Príbeh starého rybára, jeho nezlomnej viere v seba samého, odvahe čeliť nástrahám života ale aj pokore pred morom a životom.

Na východ od ráje (1955)

Po dlhých rokoch som si opäť pozrel tento film a musím mu pridať hviezdičku. James Dean v úlohe rebela túžiaci po otcovskej láske a uznaní je strhujúci. Žiadni z hercov za ním nezaostáva, skúsený Kazan takto vytvoril vynikajúcu drámu, keď dokázal obnažiť ľudskú dušu, túžby a dal im až biblický rozmer.

Souboj Titánů (1981)

Kúzelná poetika gréckych báji a povestí je zachovaná aj na celoluide. A zábava tiež.

Fantomas (1964)

Možno málo ľudí vie, že slávny román Pierra Souvestra a Marcela Allaina s tajomným Fantomasom a policajtom francúzskej tajnej služby Juve-om je temná knižôčka zďaleka pripomínajúcu filmovú trilógiu. Z tohto dôvodu je moje očakávanie sfilmovať knihu v plnej podobe nadpriemerné. Hoci táto humorná klasika je taktiež veľmi zábavná.

Podzimní sonáta (1978)

Vrchol ženského hereckého koncertu v réžii Ingmara Bergmana !

Dobrodružstvo pri obžinkoch (1968) (TV film)

Veselohra Jána Palárika je namierená proti odrodilectvu a povýšenectvu a kúzelným spôsobom podporuje národnú hrdosť. Dialógy majú dušu, sú britké, s vysokou kadenciou vďaka skvelým hereckým výkonom.