Když Harry potkal Sally (1989)

Vtipná romantická komedie v allenovském stylu, tak to mám rád. Mezi Crystalem a Ryanovou je cítit chemie a některé scény jsou prostě nezapomenutelné. Po větě té ženy v restauraci (pro zajímavost jí hrála matka režiséra Reinera), kde Sally předvádí orgasmus jsem vybouchl smíchem jako už dlouho ne.

Vymítač ďábla 2: Kacíř (1977)

Mě to nepřišlo jako úplně špatný film, vlastně lehce nadrůměrný. Jenom je to občas něchtěně vtipné a rozhodně je to slabší než jednička, která mě taky nijak zvlášť nezaujala.

Funny Games (1997)

Nadmíru zajímavý film, který jednak vrchovatě naplňuje žánr thrilleru a zároveň boří jeho tabu a kritizuje ho. Zamýšlí se nad tím do jaké míry se sebou divák nechá manipulovat. Je to moje první setkání s Hanekem a jsem velice zvědav na jeho další filmy. Méně už na jeho americký remake.

Gigant (1956)

Přes doslova gigantickou stopáž jsem se ani chvilku nenudil. James Dean je skvělý, tenhle film si po herecké stránce ukradl pro sebe (a to hraje vedlejší roli). Jenom je škoda že v té době neuměli lépe udělat vrásky, protože ač herci hrají výborně, tak občas vypadají směšně když mají být třeba 60 let staří a mají jenom prošedivělé vlasy a obličeje jako za mlada. Ale to je opravdu jenom detail. Jinak je to vynikající film.

Juno (2007)

Sice nemám rád že ve filmech hrají dětské herce vždy o pár let starší herci (Pageová musela být v době natáčení tak 20-ti letá), ale Juno v podání Ellen Page mě naprosto dostala. Také scénář jě výborný, bál jsem se aby nesklouzl k banalitám a zvláštním dějovým zvratů, ale to se naštěstí nestalo. Pořád se drží v té střídmé rovině s pochopitelnými motivacemi a navíc je zatracené vtipný. Jeden z nejlepších filmů roku. Ellen Pageové bych přál oscara.

Východní přísliby (2007)

Pro mě určitě jeden z filmů roku. Dokonce se mi to líbilo o chloupek víc než Dějiny násilí. Cronenberg opravdu chytil druhou mízu a ikdyž je pořád brutální, tak to nikdy neni samoúčelné. Scéna v sauně je úžasná stejně jako spousta dalších scén v tomto filmu. Mortensen jako kdyby byl zrozen pro roli Nikolaje, ne pro žádného Aragorna!

Tahle země není pro starý (2007)

Nemůžu říct že by to pro mě bylo zklamání ale druhé Fargo ani Blood Simple to také není. Po formální stránce je to úchvatná podívaná, herecké obsazení a některé dialogy taky super, jenom ta zápletka je trochu tuctová a chybí tomu gradace. Konec mi taky vůbec nesedl. Nevadí mi nedořečené konce, ale tohle bylo opravdu moc. Dokonce sem si to musel pustit dvakrát abych uplně pochopil jak to vlastně bylo v tom hotelu.

O myších a lidech (1992)

Jo, bylo to celkem fajn. Ale 117. příčka na žebříčku? Jediné co je opravdu vyjímečné je výkon Malkoviche v roli Lennieho. Jinak je to televizně vypadající doslovná adaptace skvělé novely. Radši si jí přečtíst než koukat na tenhle celkem zbytečný.

Záskok (1994)

Bylo to celkem dobré a stylové, ale já prostě ty Coeny v jejich vtipné poloze tak nemusím (až na Big Lebowskiho), ikdyž je fakt že po technické a herecké stránce jsou jejich komedie vždycky výborné. Jen mi to nepřišlo dost vtipné a ani příběh mě moc nezaujal.