Dívka s perlou (2003)

Príjemný film, pri ktorom máte pocit akoby ste sa pozerali na maľované obrazy, ktoré ožili (uhol kamery a filtre). Snímok sa nerozvíja ani tak horizontálne ako vertikálne. Film stojí na hercoch, ktorí hrajú viac telom a tvárou ako slovami. Preto si musíte všímať každý ich pohyb či gesto. Veľmi príjemná je aj hudobná zložka a to aj napriek tomu, že sa tam skoro stále opakuje jeden leitmotív. Nie je dôležité, či príbeh, ktorý film opisuje sa naozaj stal alebo nie. Dôležité je to, že režisér tento príbeh zobral a skombinoval ho s veľmi kvalitnou formálnou zložkou, pričom vytvoril veľmi kvalitný film.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Tri *** si to zaslúži. Ja som sa výborne zabavil i keď ten koniec bol sladký ako americké donuts. Ale nakoľko som ani iný záver nečakal, zvládol som to. Hlavné je, že som sa viackrát skutočne a od srdca zasmial (a to americké romantické naozaj nemusím). Vynikajúci bol nie len Smiths ale aj Kevin James. A aj výber hudby bol nadpriemerný. Ak by sa objavilo pokračovanie, ani by som nebol proti :).

Jdi a dívej se (1985)

Vynikajúci film z vojnového prostredia. Silne naturalistická snímka. Nechcem opakovať, čo tu už napísali predomnou len chcem spomenúť detail, že pri natáčaní používali tvorcovia aj ostré náboje aby vytvorili čo najrelistickejšiu atmosféru! Pre mňa bol tento film silným zážitkom, ktorý zo mňa nevyprchal ani po rokoch.

Mozek, který neměl zemřít (1962)

Áno, áno. Mal som možnosť uvidieť túto z-tkovú perlu kinematografie: Má to veľa spoločného z Robot monster. Film bol tak zlý, že pár rokov po jeho natoční nemohol nájsť jeho režisér spoločnosť, ktorá by ho distribuovala. Film vás zavalí zlými hereckými výkonmi, nelogickosťou, stupídnym príbehom: Doktor experimentátor robí pokusy z amputovaním častí ľudského tela. Z toho vznikla šiškohlavová obluda (viď. foto) a jeho asistent tiež neobišiel naprázdno (viď. fotka vpravo dole. Všimnite si jeho komicky stiahnutú paprčku :) . Po nehode, keď jeho priateľke odsekne hlavu (ktorá aj napriek tejto závažnej strate dokáže hýbať rukami), sa doktorko rozbehne do svojho laboratória, kde hlavu oživí a zvyšok filmu strávi hľadaním "darkyne" zvyšku tela. Hlava priateľky je samozrejme proti, zmutovaná príšera stále búcha na zamknuté dvere svojej cimry a asisent je v pomykove, pretože nevie čo má robiť. Film je zakončený skutočne dramatickou scénou, ktorá nemá hlavu ani pätu. Hrá v ňom dokopy možno 10 hercov a odohráva sa väčšinou v skutočne lacných exteriéroch. Budem sa opakovať, ale je to tak strašne zlé až je to krásne. Čiže má to niečo z "odpad"-u ale siaha to až k piatim hviezdam. Wood nebol jediný.

Má mě rád, nemá mě rád (2002)

Viac ako tri *** nemôžem dať. Určite zaujímavé poňatie erotománie, zaujímavé hranie sa s naráciou, príjemní herci - samozrejme krásna Audrey Tautou. Faktom však je, že film si tačí pozrieť raz, pretože na druhýkrát sa už stráca moment prekvapenia a 50% svojho čara.

Lola běží o život (1998)

Formálne zaujímavá farebná "podívaná" s veľmi dobrou hudbou. Možno to stačí pozrieť len raz ale stojí to za to. Je to čosi ako 81 minútový videoklip s dejovou líniou.

Stuntman (1968)

Nedá sa to hodnotiť, pretože je to tak stupídne a trápne až je to krásne. Na filme sa dá nasmiať a to hlavne nad " bláznivou komikou" a starými filmovými postupmi ako napríklad plátno s nakreslenou krajinkou, ktoré sa točí na válcoch a má predstavovať mihajúcu sa krajinu za oknami auta alebo použitie zrýchleného filmu ako predstavu rýchlo idúcich áut atď. Absolútne chaotický scénar plus zlé herecké výkony hercov, ktorých postavy hovoria dosť primitívnou a akousi divnou angličtinou :). Ja som sa pobavil i keď asi nie tým, čím autori zamýšľali. :))

Blade: Trinity (2004)

Chápem, že Matrix je skutočne vynikajúci film ale nechápem prečo sa zas a znova tento film vykráda a napodobňuje. A nie len tento. Takže čo tu ešte máme: dievčatko skrývajúce sa v... (Votrelec 2), odborníčka na počítače s telesným postihnutím... (Sneakers), ľudia, ktorých telá sú využívané len ako... (Matrix), atď. Ešte zopár highligts z filmu: * Predstaviteľ Draculu je abslútne anticharizmatický (ešte horší ako ten z Draculu 2000) a podáva herecký výkon asi ako zápasník z WWF. * Uvidíme zopár nadpriemerných ale nijak inovatívnych akčných scén. * Vcelku dobrý výber hudby. * Filmové výroky, ktoré sa "určite" zapíšu do dejín filmových výrokov (You`re ready to die, motherfucker?). * Zas sa tu pohybuje už naozaj nudná postava Krisa Kristoffersona, ktorá nie a nie zomrieť. * Samozrejme uvidíme aspoň jednu postavu, ktorá má tričko Motorhead (akokeby neexistovali iné punkové či metalové skupiny). * No a samozrejme aspoň jeden z upírov musí byť nadrozmerný a veľký ako almara. Jedna hviezdička je za to, že mi film ponúkol to čo som chcel: oddych a vypnutie mozgových závitov. Druhá je za postavu Hannibala Kinga, ktorá sa podľa mňa bola viac výrazná ako samotný Blade. Jeho vtípky stáli za to a naozaj som sa na jeho rečiach pobavil. Tento film sa sám berie príliš vážne a to je jeho chyba. Ak by sa malo natočiť pokračovanie, tak v šľapajách spomínaného Hannibala Kinga pretože tomuto filmu môže pomôcť už len humor.

Duna (1984)

Problém podľa mňa nie je v spojení sci-fi + Lynch. Podľa mňa pojal režisér minimálne vizuálnu stránku filmu veľmi kreatívne. Problém podľa mňa je, že kniha ako Duna sa nedá zachytiť do (hoc aj) 190 minútového filmu.Podľa mňa je to veľmi zaujímavé filmové poňatie tejto knižnej sci-fi ságy. Film je na tri *** ale tu jednu dávam Lynchovi za odvahu pochytiť toto dielo a dať ho na filmové plátno.

Pamela & Tommy Lee: Porno bez cenzury (1998)

Pamelu nemusím a Tommyho tiež. Ako porno je to slabé až nudné. Je to nahraté na film ale film to nie je. Dnes sa dá popularita získať aj takto :).