Noční hlídka (2004)

Ruština a ruské reálie v tomto veľmi zaujímavom filme na mňa pôsobila veľmi exoticky. Ako rozmýšľam, tak rozmýšľam ale tomuto filmu je len málo čo vytknúť. Zaujímavý príbeh, veeeeľmi dobré triky, fajna akcia, vymakana kamera, cool hudba. Možno sa Timur Bekmambetov snažil týmto filmom priblížiť k západu, no napodiv mi to nevadí. Pretože kopíruje len formu, a používa z vizuálnej a zvukovej stránky to dobré čo západná kinematografia v súčasnosti dáva svetu. Ostatné je echt ruské! :) Verím tomu, že keby to robili na západe, tak v polovici sa unudím k smrti. Ale rusi to urobili fajne, fajne, fajne. Tešim sa na dvoječku :).

Zoolander (2001)

Vydarená vec tento Zoolander. Vždy sa na tom nasmejem akokeby som to videl prvkrát. Možno to má občas ošúchané vtipy ale má to aj zopár dobrých gagov. Príjemné je aj "účinkovanie" celebrít (viď. "Hrají:). Vynikajúci výkon okrem Stillera a Wilsona, ktorí si účinkovanie skutočne užili, podal aj Will Ferrel aka Mugatu. Ak máte možnosť, tak si zožente DVD s bonusmi ako nepodarené scény. Samotné nevydarené scény sú rovnako dobré ako samotný film :).

Nebe nad Berlínem (1987)

Režisérovi sa podarilo prenieť báseň do filmu a za to patrí veľké plus. Celý film som mal pocit, že sedím na kamere a vzášam sa. Dvakrát za film som si musel dať od pozerania pauzu aby som sa nadýchol :). Po jeho dopozeraní som len polhodinu sedel v tichua nechával film doznieť. U mňa určite 100% katarzia!

Kafe a cigára (2003)

Určite je to preceňovaný film. A je pravda, že je tam minimálne jedno hluché miesto (Renné). Občas máte pocit, že tí ľudia vo filme snáď ani nehrajú, a občas, že ani nevedia hrať (Meg White). Určite je to dobrý film. A je pravda, že veľa miest je tam zaujímavých a vtipných. Niektorí tí herci a „herci“ hrajú naozaj dobre. Jarmusch si je jednoducho vedomý svojej ceny a vie, čo si môže dovoliť. Vytvoril vtipné dielko, s kvalitnou hudbou, prepchaté známymi tvárami. Nemá význam tento film extrémne vychvaľovať, ani zatracovať. Treba si z neho vybrať. A práve to, sa mi na tom filme páči. Jarmusch má právo natočiť si čo chce, a vždy sa na to budem tešiť.

Na Hromnice o den více (1993)

Jedna z mála amerických komédií, ktoré sa dajú pozrieť zas a znova. Dobrý a jednoduchý nápad a vynikajúci herci. Bill Murray je v tomto dokonalý. Nenásilne vtipné dielko.

Ztraceno v překladu (2003)

Jemný film pracujúci s detailmi, ktoré sú takmer dokonalé. I napriek tomu, že sa dej odohráva vo veľkomeste v pre nás cudzom prostredí, je film veľmi komorný. Hercom a vlastne ani celému filmu niet čo vytknúť. Určite jeden z najkvalitnejších filmov, ktorý sa zaoberá ľudskými vzťahmi. Zaujímavé a vtipné dialógy, ktoré ostávajú často nedokončené (ako samotný záver filmu). Pre mňa vždy dostatočná dávka umenia, ktorú som si už párkrát dal a veľmi rád si ju dám opäť. Poznanie tohto filmu nie je nutnosť ale krásna samozrejmosť.

Dannyho parťáci 2 (2004)

Zábavný film. Jediné, čo bolo horšie je prekomplikovanoť samotného deja. Ale ináč len pozitíva. Dobrý herci, dobrá kamera, výborná hudba... nenudil som sa a aj som sa zasmial. Pekne strávený štvrtkový večer.

Svět zítřka (2004)

Nemôžem a ani si nechcem pomôcť ale ja som sa bavil. A bavil som sa výborne.. dobrí herci, ktorí to hrali naozaj uvoľnene a bolo vidieť, že sa sami bavia. To je asi prvý film, na ktorom mi nevadilo, že je greenscreenový. Dobré dobrodružné filmy sa dnes už len tak nevidia. Dostal som presne to, čo som chcel. Zábavu, pri ktorej sa dá oddýchnuť. Kvalitná jednorázovka.

Nenávist (1995)

Ťažko vysvetliť presne prečo ale pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec. Obsah a forma sa vynikajúco dopĺňajú. Jednoduchý príbeh, ktorý sa viac menej úspešne snaží obsiahnuť aj zaujímavé myšlienky. Sociálne noir, ktoré znepokojí obsahom a poteší formou. Vynikajúci Cassel (ale aj ostatní), zaujímavá práca s kamerou, sympatická hudba. Dobrý film... a to myslím naozaj DOBRÝ. Videl som ho 8x a teším sa naň zas. PS: Asi pred nedávnom som si uvedomil, že v samotnom filme sú minimálne dva odkazy na Scorseseho Taxikára. Našiel niekto viac?