Let číslo 93 (2006)

Už tu asi nemá význam vypisovať niečo čo tu bolo napísané v komentároch veľakrát. Filmom, ktoré sa odohrali podľa skutočnej udalosti veľmi neverím. Aj v tomto prípade mal Greengrass nemal veľa možností ako svoj príbeh prispôsobť tomu ako sám chcel. No, po prvé nech to bolo akokoľvek, fakt že sa pasažieri pokúsili o prevzatie kontroly lietadla sa nedá nazvať inak ako hrdinstvom. A po druhé (ako spomínal POMO vo svojom komnetári, a to snim malokedy suhlasim) nech je tento príbeh viac alebo menej pravdivý, režisérovi sa podarilo natočiť skvelý a strhujúci film.

Červený drak (2002)

Pri takýchto typoch filmov je ťažké nevnímať k nemu žiadne komentáre a to hlavne keď ho vidíte 5 rokov po premiére. A tak som sa snažil pristupovať k filmu bez očakávaní a predsudkov. No a dostalo sa mi priemerného kriminálneho filmu so 100x obohratou témou psychopata, ktorý ako dieťa trpel pod nadvládou svojej starej mamy. To všetko v dosť nepodarenej atmosfére so známymi tvárami, ktoré podali štandardné (niekedy až nudné) výkony. A k tomu všetkému skôr cameo Hannibala Lectera, ktorý tam ani vlastne nemusel byť, ale ktorého party boli asi najlepšie. Poznáte to a videli ste to už veľakrát - premárnená šanca k dobrému filmu.

Za plotem (2006)

Ano rodina je dôležitá, vždy ti pomôže, stojí za tebou, blablablá...blablablá..... Čím to je, že v Burtonovej Továrni na čokoládu, mi takéto reči vôbec nevadia, ale v tomto animáku hej. Je jasné, že v lige počítačových rozprávok máme už veľa mužstiev, no je jasné, že už máme vyprofilovaných favoritov. Postavičky z tejto rozprávky si však už u mňa nezakopú, nechám ich pekne postávať mimo ihriska. Dostali skoro celý hrací čas a sklamali, pretože nepredviedli nič invenčné a tých zopár vtipných kúskov ma veľmi nepobavilo, pretože som ich už niekde videl. Ono tie mravoučné keci mi nevadia, ak samozrejme zbytočne nespomaľujú zápas. V závere sa zvieratká naozaj snažili. Pobehovali, povozili sa, nakopali zadky bedgájom....ale...už neskoro. V posledných minútach už nezachránite predchádzajúcu hodinu nudy. PS pre Mariusa: Hollywood to robil odveky ešte pred vynájdením prvého PC. To čo robili v 2D to budu aj v 3D, tak načo sa rozčuľovať :).

Anatomie (2000) odpad!

Neskutočne zle spracovaný námet, ktorý vlastne ani nebol zlý. Neskutočne stupídny sled scén spolu s nelogikou (alebo som to možno predsa len nepochopil ja sám) spôsobil, že som niekde v dvoch tretinách filmu stratil prehľad vo co gou. Scény, ktorých som sa mal asi zľaknúť, ma nechali bez pohnutia. Ľakačky boli úplne trápne. Záver bol neskutočne naťahovaný a popretkávaný akýmysi scénami, kde bol pokoj, či dokonca súlož. No a posledná naháňačka je typu, kedy už začnete držať palce tomu zlému, aby toho dobrého konečne poriadne dobodal, pretože ten stále akýmsi spôsobom útočníkovi utečie (či stále keď prebehne okolo rohu, získa pár metrový náskok pred prenasledovateľom :). Franku Potente mám naozaj rád, len škoda je, že si nedá pozor na filmy v ktorých hrá. No ale každý potrebujeme platiť nájom, všakže?!

Wandafuru raifu (1998)

Pripadá mi zvláštne, že pri dnešnom boome filmov z Ázie tento pozná len tak málo ľudí, pretože pre mňa je to jednoznačne to najlepšie, čo z krajiny vychádzajúceho slnka poznám. Podmanivý film pre všetkých, ktorí sa nikde neponáhľajú a chcú si užiť filmové umenie bez zvláštnych efektov. Myšlienka filmu je jednoduchá a zaujímavá. Vybrať si po smrti jedninú spomienku zo svojho života, ktorú si zo sebou zoberieme na večnosť. Zatiaľ čo niektorí v tom majú jasno, iní ostávajú blúdiť v dome. Jedni z nerozhodnosti, druhí z dôvodu, že si zo svojho života nemajú čo vybrať. A to všetko je natočené pomaly plynúcou kamerou v retro nádychu v uvoľnujúcej amtosfére, s príjemnými hercami. Filmu naozaj nie je čo vytknúť. PS: A akú spomienku by ste si po smrti vybrali vy? :)

Škola rocku (2003)

Skutočne zábavná komédia, na ktorú som sa tešil už veľmi dlho. Je to naozaj len o Blackovi, nakoľko tento zavalitý mrňavý chlap na seba strháva celú pozornosť (podobne ako v tých zopár scénach v High fidelity). Nepreháňa to a zároveň je svojský a je na ňom vidieť, že si úlohu naozaj užil a že rocková hudba je mu blízka (kto počul album jeho kapely mi to len potvrdí). Film sa drží skoro vybehaných pravidiel, koniec tušíme už na jeho začiatku. No je plný energie a skutočne (i keď sa to možno niekomu nebude zdať) láskavého a občas aj osviežujúco originálneho humoru. U mňa má však ešte jedno významné plus a to je výber hudby znejúcej počas filmu. Či je to pieseň Led Zeppelin alebo samolepka kapely Fugazi na okne Blackovho bytu. Väčšina je to však klasická rocková hudba, ktorá vás donúti pohľadať si niekde soundtrack a zároveň vás utvrdí v tom, že tvorcovia filmu vedeli o čom robia film. Čo mňa, ako diváka poteší, že zo mňa niekto nerobí blbca :).

1984 (1984)

Myslím, že s filmom by bol spokojný aj samotný Orwell, ak by sa toho dožil. Film i bez nejakých veľkých zvláštnych efektov dokáže vytvoriť dusnú atmosféru dystópie, kde nikto neverí nikomu ani sebe samému, kde je všadeprítomná propaganda prenášaná cez televízory, ktoré sa nedajú vypnúť, ani úplne stíšiť. Popravy sú verejnou zábavou na špinavých uliciach, kde jedinou živou farbou sú zas len propagandistické plagáty. Film naozaj dokonale prenáša všetko dobré z vynikajúceho knižného originálu na plátno spôsobom, ktorý vo vás nechá neprijímený pocit aj po jeho skončení. Tak ako kniha, v ktorej mám popočiarkované mnohé pasáže, aj film a mi zapísal do pamäte nie len obsahom, ale aj tým, že je možné natočiť aj dôstojné, inteligetné, originál neurážajúce filmové spracovanie knihy, ktorá je, žiaľ, vždy aktulána.

Kancl (2001) (seriál)

Prazvlášrny humor, ktorý na prvé pozretie skôr nenávidíte. Počase však prídete na to, že je to dokonale originálne a vidíte niečo podobné prvýkrát v živote. Humor postavený na tom, že to čo tam Ricky Gervais (ako šéf úradu) hovorí, vlastne nie je vtipné, ale trápne a to má za následok, že je to vlastne vtipné. Ťažko vysvetliť, najlepšie je to vidieť a skúsiť. Len dúfam, že sa tento anglický seriál (alebo ďalšie ako Green Wing, Sugar rush či The IT Crowd) dostane aj na naše TV obrazovky. Dobrého anglického humoru je predsa len u nás málo.

Ohnivá bouře: 72 hodin v Oaklandu (1993) (TV film)

Otázka je, či režisér nechcel pri natáčaní tohoto filmu len ušetriť. Používanie dokumentaristických scén snímaných digitálnou kamerou naozaj pôsobilo veľmi rušivo a len veľmi ťažko zapadlo do hraných scén. Keď to však prehryziete, môžete sa na filme vcelku slušne zabaviť, či už je to pozorovaním neskutočne zlých hercov, počúvaním toporných dialógov alebo vyhľadávaním tzv. filmových chýb (ťažké to nebude). Smutné však je, že režisér chcel natočiť pravdepodobne niečo úplne iné. Drámu venovanú hrdinským požiarnikom. Keby som bol jedným z nich, tak mu za to ďakovať nebudem.

Vetřelec ³ (1992)

Pre mňa najslabšia časť príbehov s votrelcom. Skutočne jediné veci, ktoré si z filmu pamätám sú dve - britský prízvuk väzňov a záver filmu. Zvyšok je už len pobehovanie po chodbách a snaha zabiť (naozaj dosť zle nakresleného) votrelca. Atmosféra sa mi nezdá lepšia no ani horšia ako v iných častiach. Táto časť však neprináša nič nové i napriek zvučnému menu režiséra.