Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Po jednotke pre mňa najlepšia časť z quatrológie. Režisér zasadil do filmu to, čo mi hlavne v dvojke a trojke chýbalo. Je to humor a gore scény. Je to prvý votrelec, na ktorom som sa pár krát schuti zasmial. O čo viac, cítil som že samotný režisér neberie film až tak veľmi vážne a pár krát v ňom cítiť nadsázku. Všetkým je jasné, že takýto príbeh sa nedá režírovať donekonečna a veľa nového sa tu už nevymyslí. Jeunettovi sa i napriek tomu podarilo natočiť dôstojné ukončenie tejto votreleckej ságy. Ono sa môže zdať, že je to zas len behanie po lodi s votrelcami za zadkom, ale tých zopár vecí naokolo ma nenudilo a prišli mi ako zaujímavé spestrenie samotného príbehu.

Potomci lidí (2006)

No ono to pekne vyzerá. Z trailerov, komentárov a obsahu som nepochyboval, že to pre mňa bude film tohto roka. Žiaľbohu nebol. Naozaj sa je na čo pozerať. Tie dlhé zábery bez strihu sú naozaj úžasné. Atmosféra je vynikajúca, niektoré narážky na budúcnosť sa mi zdali výstižné (protiemigrantská politika, rozdávanie balíčkov pre samovrahov, či už len také premietanie tachometra na predné sklo auta) a herci uspokojiví (Caine jednoznačne najlepší, Moorovej som to, čo hrala veľmi neveril a taký Owen je sympaťák, len naň ešte nemám vyhranený názor). Zápletka s neplodnosťou mi pripadala zaujímavá. Problémom je, že žiadne vysvetlenie, či rozuzlenie vo filme nenájdete. Celý čas som mal pocit, že Cuarón len do nejakého problému zabŕda ale zvyšok už nechá na diváka. Čo môže byť OK, skôr to však pôsobí dojmom, že ani samotný režisér v tom nemá až tak jasno. Z filmu sa tak stáva len dystópia, so zaujímavou atmosférou, zaujímavými náznakmi a zopár vynikajúcimi zábermi. Tento film zďaleka nie je tým, na čo sa hrá. Obsahovo prázdna premárnená šanca.

Osudová sázka (1998)

Čím to je, že filmy, ktoré sa zvyknú nazývať nezávislými na mňa pôsobia ľudsky? Gallo u mňa zabodoval na 100%. Tento film som náhodou našiel na jednej slovenskej komerčnej stanici o jednej po polnoci. Už na prvý pohľad sa mi zdalo, že to môže byť zaujímavé, ale bolo toho oveľa viac. Gallo je sám o sebe zaujímavý týpek, ktorého výkony by som možno tak trochu mohol prirovnať k herectvu Toma Waitsa. Výborné bolo aj to, že sa mu podarilo zohnať do castingu aj ostatných výborných hercov. Zahrať priemerných, navonok ničím zaujímavých ľudí je omnoho ťažšie ako dopredu vyprofilované klasické filmové charaktery. Samotný príbeh na mňa pôsobí veľmi ľudsky. Balancuje na hranici komédie a drámy, avšak je plný aj psychológie vyjadrovanej bez slov. Postavy sa pohybujú vo svete, kde len predstierajú, že všetko je ako má byť. Či je to už klamanie o väzení, hranie sa rodičov na rodičov (vynikajúca Anjelica Huston) alebo lož o priateľke. Postavy sú osamotené i keď nežijú samy. Nie sú schopné vzájomnej komunikácie i keď sa medzi sebou rozprávajú. Ulice sú prázdne, slnko nesvieti a zlepšenie je v nedohľadne. Prvotný vplyv na zmenu správania a postojov hlavnej postavy nemajú priatelia ani rodina, ale reklamný bilboard. Do poslednej chvíle čakáme, ako sa samotný príbeh skončí i keď spôsob rozpávania je okrem flashbackov a záverečného "flashbacku" vlastne priamočiary. Zaujímavý sa mi zdal tiež spôsob snímania kamerou (hlavne "rozhovor" za stolom s rodičmi), ktorá sa pohybovala okolo diania v akýchsi 90 stupňových obratoch alebo vďaka jej statickosti sa stávalo to, že postava vystúpila zo záberu, či bola doň vsadená zvláštnym spôsobom (telefonické rozhovory Gallovej postavy s "Hňupom"). Dobrý bol aj výber hudby, exteriéry a interiéry alebo aj také maličkosti ako Gallova chôdza, či jeho červené topánky :). Filmu nozaj nie je čo vytknúť a patrí do skupiny filmov, ktoré vás prekvapia v čase, keď máte pocit, že už vás len málo čo môže nadchnúť. Neviem, či by som film zaradil medzi najlepšie, ktoré som kedy videl, určite však patrí medzi najzaujímavejšie.

Vetřelci (1986)

Cameron sa držal jednoduchej matematiky a vyšlo mu to. Načo mať jedného votrelca, keď ich môžeme mať desiatky. Načo mať len zopár obyčajných členov posádky ťažiarskej lode, keď tu môžeme mať elitnú skupinu vojakov. Zlepšiť zbrane (ten guľomet na princípe stedycamu bol vynikajúci nápad), pridať výbuchy a elektrické výboje, a dať väčší priestor akcii. Keď to zmiešame, tak nám vznikne príťažlivé akčné sci-fi. Cameron vcelku ponechal rozmanitosť charakterov, avšak tie hlavne vďaka ich množstvu už nedostali toľko priestoru ako v jednotke. I napriek snahe dať postave Weaverovej väčšiu hĺbku (vzťah k malému dievčatku, vtipkovanie s Biehnovou postavou, plus v DC strata jej dcéry) sa to akosi nedarí. Trošku arogantná a sebavedomá postava z jednotky sa jej hodila viac. Dokonca i taký Bishop je predsa len plytkejší ako Ash z jednotky, ktorý bol viac nejednoznačný. Bol však sympatickejší, čo u niektorých divákov môže fungovať. I napriek mojim malým výhradám si Cameron poradil dobre a dokázal natočiť životaschopné nadupané akčné scfi-fi. Ako majster pokračovania to dokázal aj v T2.

Vetřelec (1979)

Vynikajúci začiatok vynikajúcej kvatrológie. Každý z režisérov jednotlivých častí sa chopil motívu Votrelca po svojom a myslím si, že každý z nich to urobil dobre. Scott má však jedno plus a to je prvenstvo. Táto časť má vynikajúcu klaustrofobickú atmosféru, veľmi dobré rôznorodé charaktery postáv, kvalitnú stavbu filmu (statika - dynamika) a stále dobré vyzerajúce špeciálne efekty. Film Alien navrch toho poňal sci-fi ako niečo, čo už divák pozná. Už nie je potreba dlhých záberov vnútra vesmírnej lode. Postavy sa v nej naozaj správajú ako keby tam žili veľa mesiacov, vyložia si nohy na ovládací panel, fajčia, a jej interiér vyzerá dosť zanedbane. Divák sa nemusí trápiť nad vymyslenou terminológiou techniky budúcnosti v dialógoch. Hlavný je už príbeh, vzťahy medzi charaktermi (veľmi dobre zahratými), atmosféra strachu a konanie postáv v ohrození života. Všetko ostatné tvorí len zaujímavé okolie (postava votrelca, dizajn vnútra vesmírnej lode, povrch neznámej planéty, výborná minimalistická hudba, ktorá zbytočne neprečnieva) remeselne odvedené na jednotku. To všetko robí z Votrelca film, ktorý presahuje žáner sci-fi a bude pozerateľný aj o ďalších 30 rokov, bez toho aby sme sa uškŕňali nad tým, ako si v roku 1979 predstavovali budúcnosť. Čo sa občas pri sledovaní sci-fi filmov stáva.

Poslední zůstává (1996)

I keď to je remake remaku, nič mu to neuberá na tom, že je to naozaj vysoko nadpriemerný film. Willis nie je bohvieaký herec, ale tento charakter mu sadol perfektne (zbytočne to nepreháňa). I ďalší známi, či menej známi herci odvádzajú kvalitnú robotu. Za zmienku určite stojí krivák Walken :). Všetko snímané retro filtrom, za drsnej (pre mňa veľmi zaujímavej) gitarovej hudby sa štýloví gangstri pohybujú po prašných uliciach zabudnutého Jericha aby z času na čas, vďaka niekomu inému, dali zarobiť truhlárovi. Všimol som si tu veľa detailov, ktoré robia tento film zaujímavým, či už je to Willisov účes alebo old school prestrelky. Nikdy som si nemyslel, že sa ešte dajú obyčajné (rozumej - takmer 100% bez digitálu) prestrelky natočiť zaujímavo. Neviem to vysvetliť v nejakej filmovej terminológii, ale ten zvuk strieľajúcich zbraní je naozaj zaujímavý a reálne znejúci (podobný prípad ako pri prestrelke na ulici v Heat). Jednoduchý, perfektne zvládnutý film. Po Warriors ma Walter Hill presvedčil, že i z mála sa dá vytvoriť veľa zaujímavého.

Walk the Line (2005)

Pre mňa absolútne sklamanie. Neviem, či to bolo nešikovnou réžiou alebo zlým scenárom, či afektovaným výrazom Phoenixa. Nemyslím si, že Cash mal nezaujímavý život, no filmu sa z toho podarilo urobiť riadnu nudu. Film mal školácku naráciu a už niekde v tretine som tušil, ako sa to celé bude vyvíjať. A žiaľbohu trafil som sa, takže nejaké prekvapivé zvraty sa nekonali. Whiterspoonvá to naozaj nezahrala zle ale Oscara za toto? I keď koniec koncov, keď ho dostala Basingerová za LA Prísne tajné, tak prečo nie... U Phoenixa som sa naozaj sklamal, snažil sa až príliš a v každom momente bolo vidno snahu kopírovať Cashovu mimiku a spôsob rozprávania. Z Phoenixa tam toho veľa nezostalo. Naozajstná nuda až na pár scén (Cash ako amatérsky inštalatér, Cash a jeho zfetené elektrobogie na pódiu, pád traktora do rieky - scéna pri ktorej som sa skoro rozosmial i keď to malo byť asi práve naopak). I z môjho obľúbeného songu Ring of fire tam zahrali iba zopár tónov. Nie, toto už vidieť nechcem.

Tváří v tvář (1997)

I napriek tomu, že je to výborný akčný film s vynikajúcim Cageom (tanečné kreácie v kňažskom rúchu :)) a výborným Travoltom, nemôžem dať viac ako 3 body za logické prešľapy, ktorých tam bolo neúrekom a celkový dojem strašne kazili.

Requiem za sen (2000)

Vynikajúca audio-vizuálna stránka depresívneho filmu. Ani po Pi ma Aronofsky nesklamal a podal jednoduchý príbeh, pomocou jednoduchého rozprávania vynikajúcou formou. Narozdiel od nových Scottových počinov je to však vysoko pozerateľné a forma neprevyšuje obsah. I Keď film skončil neskoro v noci, mal som problémy zaspať. I napriek nesporným kvalitám filmu mu nedám 5 hviezdičiek, pretože to dávam len filmom, ktoré si budem chcieť pozrieť ešte raz - a tento film už asi nikdy nebudem chcieť vidieť. Katarziu totiž prebíjala depresia a nasledovali tažké sny.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Svet živý je nudný, bezfarebný, nezáživný, láska v ňom takmer neexistuje. Svet mŕtvych je plný života, farieb, zábavy a lásky. Je jasné, že s Burtonom niečo nie je v poriadku a taký Ellfman ho v tom ešte podporuje. Vďaka bohu za to.