Bohemian Rhapsody (2018)

Skupinu Queen mám hodně rád a často poslouchám jejich hity. A vidět životopisný film o této skupině bylo pro mě nutností. Bryan Singer je režisér známý spíše pro akční filmy jako X-Men nebo Obvyklí podezřelí a tak jsem se modlil, aby to dopadlo dobře. A nakonec jsou z toho 4 sošky Oscara. A to naprosto právem. Ramiho Maleka jako Freddieho Mercuryho bych v tom absolutně nepoznal. Připadalo mi, že je to ten jeden Freddie Mercury. A to vůbec není lehké ho ztvárnit. Do toho samozřejmě slyšet hromadu hitů v kině na velkém plátně ať už We are the Champions nebo We will rock you, to byl opravdu zážitek. Za mě jeden z nejlepších filmů roku 2018, ne-li ten nejlepší. 9,5/10

To (2017)

Za svůj život jsem viděl už desítky hororů. Ale většina z nich jsou blbosti u kterých se akorát směju, jak je to špatný. A právě To byla moje naděje, že by konečně mohl přijít horor, u kterého si řeknu, že je to fakt dobrý. A ono se fakt stalo. Skvělý příběh, za který můžu být opět vděčný Stephenu Kingovi, jak to skvěle napsal a skvělé výkony dětských herců. Postava Pennywise je taky dokonale ztvárněna a to díky Billu Skarsgårdovi. Po dlouhé době teda můžu říct, že přišel horor, který fakt stojí za to. 8/10

Zjizvená tvář (1983)

Al Pacina jako mafiána v gangsterkách mám hrozně moc rád. A tohle si myslím, že je ta nejlepší. Ta atmosféra a to prostředí 80. let Miami je prostě skvělý. Do toho hromada nezapomenutelných scén a hlášek a supr příběh. Postupně se vyšplhat na vrchol mafiána a potom zase spadnout na samé dno. Tak by se dal popsat celý film. Délka filmu, což je 170 minut mě vždycky odrazovalo a říkal jsem si, že se budu nudit, ale vůbec se tak nestalo. Celá dramatičnost je navíc doplněna přestřelkama, tančícími scénami a někdy i humorem. Takže kdo má rád Al Pacina a gangsterky, tak doporučuju. 9/10

Mluv se mnou (2023)

Přišlo mi to jak takový teen horor. Chvílema mi to připadalo jako v seriálu Euforie, zejména při těch částech, kde postavy jen leží v posteli a přemítají nad životem. Působí to dobře depresivně a je to aspoň nějak obzvláštněné. Prostě další psycho horor. U zbytku filmu jsem se ale spíše nudil. Ani scény s rukou, kde byla nějaká ta akce a dělo se tam něco, tak ani to mě moc nenadchlo. Občas jsem si říkal, že je to další horor u kterého se budu spíš smát, než mít strach. Ale to může mít samozřejmě každý jinak. Chválím ale maskéry, který si dali tu práci, aby udělali tak skvěle hnusné kostýmy. Doufám, že mě nebudou doprovázet ve snech. Na to, ale jak byl tento film tak očekávaný a hromada lidí se na něj těšilo přes rok, tak pro mě spíš zklamání. 6/10

Nákaza (2011)

Filmy na téma globální pandemie vždycky lidi strašily, co by nastalo, kdyby se to fakt stalo. Já si tento film pustil až v době covidu v roce 2020 a úplně všechno ve filmu sedělo, tak jako v realitě. Sice ne do takové míry, aby tady byly boje o jídlo, ale do jisté míry ano. K tomu všemu hvězdné obsazení a dokonalá minimalistická hudba. Akorát mi přijde, že tento film je trochu nedoceněný a má podprůměrné hodnocení, což je škoda. Přitom mi na něm nepřijde nic extra špatného. Rozhodně ho ale můžu doporučit lidem, kteří chtějí vědět, kam až může zajít globální pandemie, případně čeho se obávat. 7/10

Přízraky v Benátkách (2023)

Tak tu máme třetí pokračování Poirota od Kennetha Branagha a musím říct, že tento díl z těch tří se mi líbil nejméně. Rozhodně zpracování halloweenského příběhu Viděla jsem vraždu od Agathy Christie se mi líbilo víc s Davidem Suchetem. Tady ten příběh mi občas připadal jako parodie na V zajetí démonů nebo na Vymítače ďábla. Hlavně teda scény na začátku u kterých se někteří lidé v kině chytali za hlavu. Ono se není ani proč divit, protože celkový rozpočet je výrazně nižší než u předchozích filmů, méně známí herci a od minulého dílu uplynul sotva rok. Proto bych příště dal panu Branaghovi radu. Nechat si víc času a lépe to všechno promyslet. Jsou ale věci, které musím tomuto filmu nechat. Nejvíc asi prostředí v Benátkách a ta atmosféra halloweenu. Skoro tma, svítí jenom lampy, do toho prší a nad vodou se stahuje mlha. Už v traileru to vypadalo hezky a na velkém plátně ještě líp. Pak musím pochválit malého Leopolda. Za mě nejlepší postava ve filmu. Občas jde z něj strach, jinak je to ale velmi chytrý kluk, který na svůj věk má nespočet vědomostí. Jsem zvědavej, jestli Kenneth Branagh přijde ještě se čtvrtým pokračováním a kam by nás zavedl tentokrát. 6/10

My děti ze stanice Zoo (1981)

Pokud někdo uvažuje nad drogami, tak by se měl podívat právě na tenhle film, aby viděl, co to s člověkem může udělat. Osobně jsem knihu nečetl, takže nemůžu porovnat, jak moc je kniha podobná nebo naopak. Když beru ale samotný film, tak se mi líbil a furt nedokážu pochopit, jak je možný, že k těmhle věcem dítě přijde v pouhých třinácti letech. Celý film je ve znaku osmdesátek, takže aspoň při té hrůze vám tam hraje David Bowie :D Určitě bych tento film pouštěl třeba povinně ve školách nebo aspoň na nějakých přednáškách, protože to skvěle funguje jako varování před drogama a zapletení se do podobných skupin. 7,5/10

Spalovač mrtvol (1968)

Když jsem tenkrát četl knížku na střední k maturitě, tak mi šel mráz po zádech a knížka mě úplně vtáhla do děje a přečetl jsem jí asi za dva dny. O to víc jsem se těšil až se podívám na film. A po dokoukání můžu říct, že film je snad ještě lepší. Postava pana Kopfrkingla je natolik děsivá, do toho ty záběry s kamerou, že z toho jde fakt strach. Nedovedu si představit, že by hlavní postavu hrál někdo jiný než právě Rudolf Hrušínský. Ten se na to náramně hodí. Film je taky důkazem, co s člověkem může udělat strana nebo systém v zemi. Jak jednoduché je přesvědčit člověka a jak ho zmanipulovat, aby přistoupil ke straně, a aby se dopustil různých činů. Film má za sebou skoro už 60 let, ale nic mu neubírá na kvalitě. Spíš naopak. Černobílé záběry tomu dodávají autentičnost, a kdyby byl film barevný, tak by to nebylo ono. Spousta ikonických scén, nejvíc v mé paměti uvízla ale scéna s rakvičkami. Vždycky když jdu kolem cukrárny, tak si na tu scénu vzpomenu. Prostě a jednoduše, tohle dílo je fakt psycho, ale tak dokonalé psycho, že bych ho zařadil mezi nejlepší snímky české kinematografie. 9,5/10

Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu (2004) (TV film)

Když jsem byl malý, tak jsem Flynna Carsena naprosto zpožňoval. Vždycky jsem si říkal, že to je takovej béčkovej Indiana Jones v kombinaci s Mumií. A po letech můžu říct, že je to vlastně pravda. U tohoto filmu nebylo prioritou natočit oskarový snímek, který by vydělal miliony. Ale stejně si trilogii Flynna Carsena jednou za pět let pustím a je to prostě taková oddechovka, u které se člověk občas i zasměje. 5,5/10

Prokletý ostrov (2010)

Tak tohle jsem od Scorseseho fakt nečekal! U něho jsem zvyklý na gangsterky a spíš krimi thrillery. Ale když jsem viděl tenhle masterpiece, tak jsem si řekl, že by dokázal natočit snad cokoliv. Temná atmosféra příběhu, skvělý Leonardo DiCaprio a Mark Ruffalo a doufám že tohle není posledním filmem tohoto žánru od Scorseseho. Chvílemi jsem byl v příběhu teda zmatený, ale na konci se vše vysvětlí a jde to pochopit v pohodě. 9,5/10