Zrodila se hvězda (2018)

Na první dobrou bych řekl, že je to spíše romantická podívaná. Ale po druhém doukání můžu říct, že se jedná i o film pro pány. Jedná se sice už asi o třetí remake, ale podle mě nejvíc povedený, ať už z hlediska příběhu, herců nebo písniček. Do hlavních rolí totiž nastoupili Bradley Cooper a Lady Gaga. Bradley je pro mě už klasika. Je to pohodovej člověk, který podle mě nedává najevo moc své emoce, ale tady se překonal. Dojde i na slzy, beznaděj i hněv. Na druhou stranu Lady Gagu znám pouze jako zpěvačku. Chápu, že někdo může říkat, že je to pouze marketingový tah, ale o to víc jsem rád, že jí vidím v pozici herečky, protože jí to extrémně sedlo. Spolu tvoří krásný pár, který samozřejmě není až tak růžový, jak se na první pohled zdá. Děj je podobný všem vydáním už z minulosti. Zpěvák, který jezdí s kapelou po turné a najednou se seznámí s neznámou zpěvačku a samozřejmě se do ní zamiluje. Jak ale jejich příběh dopadne, to vám samozřejmě říkat nebudu. Bradley se tentokrát zhostil i režisérského křesla a taky mu to parádně sedlo. Klidně bych čekal v budoucnu další filmy. Ve filmu figurují samozřejmě i další postavy. Mezi mé favority patří Sam Elliott, díky kterému film dostane nějaké ty dramatické momenty, které mezi hlavními představiteli občas přerostou v naprosto depresivní a smutné chvilky. Díky tomuto celému rozpoložení ve filmu panuje krásný balanc mezi šťastnými a naprosto smutnými momenty. A to se mi na filmu líbí právě asi nejvíc. Samozřejmě nemohu opomenout ještě písničku Shallow že jo :) 8/10

Mrazík (1964)

Tohle je vyloženě definice Ruska. A to bez výjimek. Samo o sobě se jedná o docela fajn pohádku, která má všechno co pohádka má mít. Dobro, zlo, trpaslíky a zlou čarodějnici. Ale když se k tomuhle přidá ruská kultura, jejich kroje, tak mi celkový dojem strhává o hvězdičku. A když ještě k tomu připočtu to, že Mrazíka dávají každý rok na Vánoce, tak se mi jednoduše ohrál a připadá mi čím dál tím víc otravný. Zejména v částech, kde se zpívá, a proto strhávám další hvězdičku na celkové tři. 6/10

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Jeden z nejlepších válečných filmů co znám! Nádherný obraz vylodění v Normandii a ukázání jaké hrůzy se děly v druhé světové válce. Skvělá režie od Spielberga, který v té době byl na absolutním vrcholu své kariéry. Do toho excelentní výkon Toma Hankse a možná bych řekl že se jedná o jeden z nejlepších filmů vůbec. 10/10

Hanebný pancharti (2009)

Druhá světová válka, akorát podle Quentina Tarantina. Tak by se dal shrnout jednoduše tento film, který bych řadil mezi ty nejlepší od Tarantina. Film je opět rozdělený na kapitoly, jak je známo u tohoto režiséra a rozhodně to tomu prospívá. Ve filmu můžeme sledovat příběh skupiny židovských zabijáků ve službách americké armády v týlu německého nepřítele. Samozřejmě to by nebyl Tarantino, kdyby se to neobešlo bez nějaké krvavé přestřelky, která tentokrát vyvrcholí na konci. Můžeme proto sledovat přestřelky, ale i zdlouhavé dialogy, kde celou dobu graduje napětí. Do toho si opět Tarantino pozval spoustu známých jmen, kde mými favority jsou Brad Pitt, kterého mám nejradši ve scéně, kde mluví italsky, a Christoph Waltz, který se díky tomuto filmu stal hollywoodským hercem. 8,5/10

Gauneři (1992)

Krásný začátek Tarantinovy kariéry plné různých krváků a naprosto zvrhlých ale skvělých filmů. Film nemá nějak zvláštní příběh, ale bohatě si tím vystačí. Jednoduché prostředí, jednoduchá jména a jednoduchý děj. V jednoduchosti je krása. Navíc s tak skvělými jmény jako je Michael Madsen, který se pak stal skoro stálicí Tarantina, nebo i vynikající Steve Buscemi. Spousta ikonických scén (za mě scéna s uchem) doplněno humorem a skvělou hudbou. 8/10

Amadeus (1984)

Naprosto nádherný film o jednom z nejtalentovanějších hudebních umělců celé historie. Miloš Forman to opět dokázal! Opět se potvrzuje, že se jedná o jednoho z nejlepších českých režisérů. Dokázal krásně vystihnout život Mozarta od jeho útlého dětství až po jeho úmrtí. Do toho klasická hudba od Mozarta, která nikdy neomrzí. Jeden z nejlepších hudebních filmů všech dob. 9,5/10

Asteroid City (2023)

Velice zajímavý film, kterým Wes Anderson opět rozbouřil publikum a diváky. Celé dílo se dá připodobnit ruské hračce matrjošce. Divák vidí pouze jednu věc, ale postupně se dozvídá o dalších vrstvách děje a dohromady to utváří hezký celek, který hraje pospolu. Zejména mě film nalákal jeho obsazením a celkovou barvivostí, která je nejvíc vidět v samotném městě Asteroid City o které se člověk nakonec vlastně dozví, že je to pouze divadelní hra. Celkově jsou ve filmu tři linie, kde první dvě jsou v černobílém a čtvercovém formátu a diváka zavádí do zákulisí celé hry a televizního zpracování, kde můžeme vidět Adriena Brodyho, Bryana Cranstona, Edwarda Nortona a Willema Dafoea. Třetí a asi pro mě ta nejhlavnější linie je širokoúhlá a v krásných pastelových barvách. V této linii můžeme vidět celou divadelní hru, kterou připravují právě už zmínění herci a krom nich ve hře hrají Scarlett Johansson, Jason Schwartzman, Jeffrey Wright, Tilda Swinton, Tom Hanks a spoustu dalších. Těch herců je tu tolik, že na některé je tu tak málo prostoru, že se tu mihnou vyloženě jen na pár minut (Margot Robbie, Willem Dafoe). Všechny linie na sebe vzájemně reagují a tvoří nádherně do sebe zapadající skládačku. Sice se v první polovině celý děj trochu táhne a rozjede se až v druhé polovině, ale aspoň se dá koukat na to krásné prostředí, herce a atmosféru, která se snaží reflektovat padesátá léta v USA (jaderné zbraně, UFO). Pokud je někdo příznivcem Andersonova stylu vyprávění, tak tento film se mu bude líbit, ale pokud nechápete nebo nemusíte jeho humor, kterého sice na první pohled ve filmu není zdaleka moc, ale musíte ho zkrátka "objevit", tak se vám film moc zamlouvat nebude. A to byl hlavní problém u mě. Na první pohled pěkný film, ale po vnitřní stránce se mi moc nezamlouvá. 6/10

Spalující touha (1999)

Děj se v podstatě dá popsat jednou větou, a přesto dokáže beze zbytku vyplnit celou stopáž filmu. Obsazení Toma Cruise a Nicole Kidman do rolí manželského páru, který má zdánlivě všechno a snad právě proto mají oba čas nechat se unášet svými fantaziemi a hrabat se ve vlastním nitru víc než běžný prací sedřený člověk, se ukázalo jako dobrý nápad. U hlavní hrdinky to ústí do znepokojivých erotických snů, u hlavního hrdiny to vede k návštěvám tajných a neméně znepokojivých orgií sektářské pod maskami ukryté společenské smetánky. Scéna, kdy Tom Cruise přichází do sídla a vidí tajemný obřad má včetně démonické hudby vskutku hutnou atmosféru. Je to film, který nepotřebuju vidět každý rok, ale za tu atmosféru a psycho mindfuck dávám 7,5/10

Babel (2006)

Způsob, jakým Iñárritu vypráví své filmy se mi vždy líbil. Ve filmech nemá konkurenci a nikdo není jako on. Vždy dá dohromady pár příběhů, které se nějakým způsobem propojí a nakonec spolu dost souvisí. Navíc do toho kolikrát zapojí vážnější témata jako jsou drogy, Mexiko, terorismus nebo rodinné problémy a dokáže z normální situace lusknutím prstu vyrobit naprosté peklo, které diváka drží u obrazovek. A právě Babel je již jeho třetím takovým snímkem. V celém filmu se objeví celkem čtyři dějové linie. Příběh z Maroka o dvou klucích, autobusový zájezd s Bradem Pittem a Cate Blanchett, svatba v Mexiku a příběh z Japonska o němé holce. První tři příběhy se mi velmi líbily. Mají co nabídnout a dokonale spolu souvisí a propojují se. Zatímco ale čtvrtý příběh, ten je pro mě zklamáním. S ostatními příběhy moc nesouvisí (až na pušku) a docela jsem se u něj nudil. Iñárritu velice své filmy taky staví na emoce. A to je právě to díky čemu je oblíbený. Film se klidně rozjíždí, ale pak rychle zaútočí na lidské emoce. Proto když jde například někomu o život, tak Iñárritu to umí udělat tak, aby to divák prožíval s tou danou postavou. Zároveň má dokonalou schopnost přimět diváka se vcítit do postav a kolikrát s nimi soucítit. Ze všech tří filmů (21 gramů a Amores Perros) od tohoto mexického režiséra je pro mě asi tento nejslabší, ale i přes to rozhodně stojí za vidění. 7,5/10