Ostrov (2005)

Tohle by byl málem hotový Orwell, nebo možná spíš Jevgenij Zamjatin (román My), vlastně by to mohlo připomenout v něčem i Goethova Fausta (ve druhém díle pasáž s homunkulem), kdyby tam nebyly (většinou vlastně zbytečné) honičky a střílečky, a to dokonce přesně odstupňované od pouze komerčních, přes těžko uvěřitelné, neuvěřitelné až k závěrečným totálně infantilním. Opravdu veliká škoda, protože, jak už jsem řekl, syžet si evidentně brousí zuby na to, být sofistikovanou, filosofickou sci-fi, zamýšlející se nad otázkami smyslu života, ale ta komerce to bohužel dost rasantně (a jak už jsem také řekl, zbytečně) sráží o třídu níž.

Spláchnutej (2006)

Tohle by byla vlastně docela psina, kupodivu tu vyjimečně vadí spíš ta výtvarná stránka - stylizaci zvířátek do lidských rysů tu tvůrci poněkud přepískli, takže už nejde o animovaná zvířátka z bajek, ale jen o nepatrně znetvořené lidské panáčky. A je to škoda, protože, jak jsem řekl, scenáristicky to docela jde.

Láska na kari (2014)

Rozhodně se nehodlám rovněž navážet do kritiky opěvání multikulturalismu, ale tenhle film je jednoduše málo dějový. Nic proti love story, ani proti vytříbené estetice záběrů,ale tohle všechno jsem už prostě zoufale někde viděl. Naposled pak, myslím, i v animované 3-D taškařici "Ratatouille". A bylo to dokonce vtipnější.

Krvavá stopa (2002)

Nebylo to tak špatné. Dokonce jsem někde v polovině uvažoval o plném počtu, ale konec to trochu shodil, hlavně postava padoucha, ta se měla propracovat mnohem lépe. Když už ten film od začátku tak sršel originalitou, tak ten konec prostě musel vyznít banálně a strojeně. Ačkoliv kdoví - kdyby se vrah na závěr předvedl jako podstatně větší slizoun, třeba by se ještě leccos zachránilo...

Agrese (1975)

No, za moc to nestálo. Přitom kupodivu nelze říci, že by to bylo špatně natočené, nebo snad dokonce špatně zahrané; tady je to horší: tohle bylo především úplně špatně (až dětinsky) napsané. Trintignan, Deneuve i Brasseur by se mohli klidně uhrát k smrti, ale z téhle slátaniny se opravdu nedalo udělat nic, ani kdyby si člověk dal nohu za krk... Jedinou postavu nešlo nazvat skutečnou postavou, všichni neustále jednali naprosto protichůdně a dokonale roztříštěně - tenhle scénář snad musel být vážně napsaný v úplné opici. Je to škoda, zvlášť vůči režii, kameře i hercům, kteří (zdá se) dělali, co se dalo.

Hra (1997)

Rozhodně to stojí za vidění. Rozjezd je téměř geniální - vrchovatě snový, sugestivní, až skoro Bulgakovovský, nebo Kafkovský. Film si dál drží úroveň dost fest, scény převzaté ze snu kupodivu pokračují, až ten konec (byť jednou oddálený jak orgasmus) je zničehonic převzatý z "Těžkého života dobrodruha". A vlastně skoro doslova-včetně motivace toho celého (tady je příčinou snaha, aby se protagonista trochu polepšil, v "Těžkém životě" se Pešek má vlastně taky polepšit, aspoň jako spisovatel). Je to sice trochu jiná liga, ale "Těžký život dobrodruha" nakonec není úplně špatný film, takže to odnesla jen jedna hvězdička.

Ďáblův advokát (1997)

Po "Čarodějkách z Eastwicku" možná další pokus o Bulgakovova Mistra a Markétku trochu jinak. Řekl bych, že po původní verzi, konečně už zfilmované dobře, a Updikově komediální variaci nezůstává tahle vážnější varianta téměř nic dlužna. Opět se nakonec dozvídáme, že ďábel je vítěz sice dočasný, ale...

Když Burian prášil (1940)

Tak náhodou ten "možná úplně nejlepší film Vlasty Buriana" bude právě tenhle, protože jen v něm se podařilo dosáhnout tak dokonalého akordu hned tří tolik rozdílných a přece geniálních komiků: Vlasty Buriana, Oldřicha Nového a Čeňka Šlégla, přičemž ani jeden z nich "nehraje druhé housle". Obdivuhodné! Šléglova kreace stoprocentně šlechtického degeneráta je prvotřídní, Nového promluva o jeho těžkém životě v Americe je zase jedna z nejlepších parodií na brakovou literaturu, jakou jsem v českém filmu slyšel (vizuálně by se už snad něco našlo), no a Vlasta Burian je tady stále ve své nejlepší kondici.