Fraška (1992)

Tak tohle se mi nemůže nelíbit, protože to nesmírně připomíná můj snad (soukromě!) nejmilejší text Karla Čapka - Jak vzniká divadelní hra, Ten už sice zfilmován byl, ovšem jako kratší televizní inscenace, tohle pak zákonitě umocňuje celý princip na celovečerní film, kterému snad chybí jen jediné: aby ho mohl vidět Karel Čapek.

Collateral (2004)

No, s realitou, nebo s logikou děje se to teda moc nekamarádilo (zvlášť závěrečná honička v metru by mohla být kabinetní ukázkou dějové žvejkačky), ale nuda to nebyla, a to je hlavní...

X-Men (2000)

Po technické stránce samozřejmě bezchybné... Ale já už se mám delší dobu na pozoru před filmy (většinou bývají komerčně nejúspěšnější), ve kterých jsou hlavními uměleckými tahouny výtvarník a kameraman, případně autor hudby, namísto scénáristy a režiséra. Ale tady ten schodek není tak křiklavý (jako třeba u série "Piráti z Karibiku"), takže zasloužené 4*.

Casino Royale (1967)

Tak teď už chápu, proč Woody Allen tehdy na otázku: "Vy jste také jeden z těch, kdo ten film napsali?" odpověděl: "Naopak, já jsem jeden z mála, kteří ten film nenapsali!"

Život a doba soudce Roye Beana (1972)

Rozhodně dosti netradiční western. Na plný počet to sice není (tvůrci přece jenom úplně nezvládli podat takhle široký historický záběr tou snad nejnáročnější metodou "smích skrz slzy"), ale v každém případě jsem moc rád, že jsem to viděl.

Uprchlíci (1986)

Tenhle film se mi nakonec ve výsledku taky líbí, jako drtivá většina všech filmů s Pierrem Richardem, ale měl jsem na začátku pocit jakoby lehké nevyváženosti, zdálo se mi, že tvůrci chtějí tentokrát zahrát i na vážnou notu, že jako by měl Pierre Richard tentokrát budit skutečný soucit a Gérard Depardieu šlápnou hlouběji do psychologie napraveného zločince, ale tenhle pocit dost často mizel s každým novým ryze bláznivým gagem. Každopádně, byl-li to záměr, tak se moc nepovedl, ale zaplaťpánbůh, že se povedla aspoň komedie!

Nebezpečná rychlost (1994)

Tak tady bylo těch "protilogických natahovaček děje" přece jenom už trochu moc...

Řidič slečny Daisy (1989)

Opravdu takový z gruntu milý film... řekl bych až tak nějak Steinbeckovsky milý (aniž bych, samozřejmě, autora z čehokoliv podezíral).

Zločin a trest (1983)

No, s Dostojevským to sice moc společného nemělo, dokonce bych si ani netroufl říci, že to jím bylo volně inspirované, nicméně to neznamená, že nejde o vcelku kvalitní film. Jako kriminální příběh s psychologickým podtextem, nebo lépe: psychologický film s kriminální zápletkou je to velmi ucházející.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Když ono je to po všech těch brilantních i méně brilantních epizodách už tak strašně ohrané, až je to místy skoro nuda...