• Western

Bitva o Británii (1969)

Moc mě to nebavilo, chvílemi jsem se moc neorientoval, i kvůli příliš velkému množství postav, takže i slavní herci jako Caine, Shaw a Olivier vystupují pouze chvilku a korunu tomu nasazuje dabing, kde všechny mluví deset herců. Ale Hitler zabíraný pouze z dálky mě pobavil, a připomenutí toho, kdo všechno tam s Brity bojoval, mě potěšilo, stejně jako nahlížení na strategii i z druhé strany.

Konec rozkvětu (1972)

Drsňák Lee Marvin versus dva bráchové - brutální bestie (Gene Hackman a Gregory Walcott), k tomu hezká Sissy Spacek, skvělá hudba Lalo Schifrina, blonďáci s brokárnama a cool scény jako úvodní titulky s rozsekáním krav, honička s kombajnem v poli a následné sešrotování auta kombajnem, přestřelka mezi slunečnicemi a závěr ve chlívě. Drsnej sedmdesátkovej nářez.

Modrý kocourek (1959)

Pěkná pohádka kreslená Milerem a vyprávěná mistrem Högerem... "Vždyť on je modrý!"

Mé jméno je Nikdo (1973)

Dřív jsem tenhle film neměl moc rád. Když jsem to viděl poprvé, docela jsem se nudil, protože jsem pořád čekal na tu přestřelku, která je v traileru, a ve filmu mě celkem zklamala. Jenže jednoho dne jsem měl blbou náladu, pustil jsem si film - a fungovalo to! Pomalé scény mi už nepřišly tak pomalé, já si zvykl na zvláštní melancholickou atmosféru konce Západu, umocněnou nádhernou Morriconeho hudbou, i na Jacka v podání Henryho Fondy, který mi vprve přišel, že se do role moc nehodí, takže jsem si tento film zamiloval a ještě mi to spravilo náladu. 90%

Všechny zabij a vrať se sám (1968)

Velmi akční western, vlastně se tu nic jiného neděje, od začátku do konce jenom bitky, přestřelky, a zase bitky a zase přestřelky. Docela mi to připomnělo o deset let pozdější Castellariho film Ten prokletý obrněný vlak - hrdinové na nesplnitelné misi na nepřátelském území, kteří postřílí všechny nepřátele, které potkají. Tentokrát ale jsou posláni na misi hned na začátku, navíc tu je hlavní záporák v podání skvělého Franka Wolffa. Hlavního hrdinu hraje americký herec Chuck Connors, kterého známe jako Bucka Hannasseyho z Velké země, trochu napodobuje Clinta, ale jeho charismatu nedosahuje. Hlavní partu tvoří mozek bandy (Connors), jediná kladná postava, potom indiánský vrhač nožů (Giovanni Cianfriglia, který později dostával přes držku od Spencera a Hilla), mladý přesně střílející pistolník, silák, další pistolník, takovej hajzlík, a chlápek s bazukou (!). Podobných hovadin, jako je bazuka v době občanské války, je film plný. Ale je to strašně zábavný film. Musím zmínit zajímavou hudbu Francesca De Masiho, i když jeho muziku ve špagetách moc nemusím, ačkoli Castellari s ním spolupracoval skoro pořád.

Muž proti muži (1967)

Po Leoneho filmech hrál Lee Van Cleef vlastně až na pár výjimek jenom v béčkových westernech, které těžily především jenom z jeho popularity. Tenhle film patří k těm výjimkám. Propracovaný scénář, ačkoli trochu připomíná Pro pár dolarů navíc, skvělá Morriconeho hudba, dřív jsem ten kytarovej soundtrack moc nemusel, dneska je to jeden z mejch nejoblíbenějších od něj, právě proto, že je netradiční, Van Cleef podává skvělý výkon, Law taky jde a ve vedlejších rolích samý herci známí z jinejch špaget. Akorát mi přijde, že pár scén je trochu ustřihlejch. V českém znění (dabing TV Prima) namluvil Leeho Alois Švehlík, který se mi ze všech Leeho dabérů líbil asi nejvíce, bohužel ho mluvil snad jenom tady. Více ZDE.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Zatímco v předchozích filmech šlo BS+TH hlavně o obohacení, nebo o chránění přátel, tady je vidět, jak to dopadne, když se naštvou. Zmlátí doopravdy každého. Klasická scéna je pak ve sboru, kde Bud chvíli zpívá vysokým hlasem. Také je slavná ústřední píseň Dune Buggy. Že jsem tomu filmu dal jenom čtyři hvězdičky? No a? Budete se snad zlobit? Ne, my už se zlobíme!!! Omluvte mě, právě jsem dostal ránu do hlavy.

Humoriády Felixe Holzmanna (1985) (pořad)

Celej ten pořad jsem sice neviděl, ale snad všechny scénky, co se v něm objevily, akorát rozstříhané do silvestrovských pořadů, ano. Holzmann nezaslouží méně, než pět *.

Le colt cantarono la morte e fu... tempo di massacro (1966)

Příběh je sice prostý a tak trochu nesmyslný, ale Fulciho režie je skvělá, je poznat, že to dělal mistr, úvodní písnička je úžasná a Nero, Castelnuovo a obzvláště Hilton v hlavních rolích jsou skvělí. Zatímco Hilton podal skvělý výkon, a jeho postava je sympatičtější, Nero vlastně opakuje Djanga. Nino Castelunovo byl taky skvělej, hnusnej záporák, už podle držení těla bylo poznat, že je ta postava magor. Přestřelky jsou drsné a scéna bičování je neuvěřitelně realistická. 75%

Od soumraku do úsvitu (1996)

Naprosto šílený film, kde se na jednu stranu bojíte, na druhou se smějete té béčkovosti...5* dávám hlavně proto, že jsem se skvěle bavil. Z herců mě nejvíc zaujali Clooney jako drsnej gangster, Tarantino jako jeho psychopatickej brácha, a mí oblíbenci Harvey Keitel jako kladný hrdina a hvězda blaxploitation filmů Fred Williamson, tradičně se svým doutníkem.