• Romantický

Grand restaurant pana Septima (1966)

Když jsem byla malá, tak mi to připadalo směšnější. Teď jsem si sice užila vybrané scény - popis receptu Herr Müllerovi, cepování personálu, pozornost vůči hostům - a zbytek byla jen funèsovská obvyklá taškařice. Za mě za tři. No, ať nežeru, jednu přidám jako adoraci sladké Francie a šatiček, jejichž střih už je zase moderní. P.S.: Je třeba dodat, že bez nesmrtelného Františka Filipovského by hvězda Ludvíkova nezářila na českém a slovenském nebi tak jasně.

Červený a černý (1954)

Melodrama s poměrně postarším Gérardem Philipem, který se po celou dobu tváří jak boží umučení. Vnitřním dialogem provází celý film, takže známe jeho pohnutky, uvažování, plány. Dostat se přes postel výš chtěl už lecjaký holobrádek, a okouzlit sexuálně frustrovanou ženu a později právě se probudivší mladou dívku, mu nedalo mnoho práce, stejně jako vloudit se do přízně osamělého preláta. Čas oponou trhnul a kopie filmu, kterou jsem viděla, doznala změn, což zážitku nepřidá. Tři hvězdy.

Pan Fitzwilly (1967)

Skvělá konverzační komedie, sem tam lehce bláznivá, ale nikdy přes míru.

Sedm (1995)

Fakt to bylo dobrý, ale že bych se na to ještě někdy podivala, to ne. Na Mlčení jehňátek ano. V tom je ten rozdíl. Spaceyho part byl asi pokažený dabingem. Smůla.

Jarmark marnosti (2004)

Humorně, či spíše satiricky pojaté vykreslení společnosti, v níž panovala segregace a bylo téměř nemožné se na společenském žebříčku posunout jinak než sňatkem nebo velkými penězi. Rebecca je přesvědčena o tom, že to dokáže. Velmi barevný snímek, kde zřejmě platilo heslo "Každý si vezme na sebe něco červeného!", nám ukáže, zda a jak to zvládá. Vlastně to byla krásná podívaná a kdybyste někdo měl tu její písničku Už spí karmínový kvítek, pošlete mi ji, díky :-)

Jean od Floretty (1986)

Proč já na ty Francouze nekoukám častěji, když dokážou, a ne poprvé, vykouzlit takovéhle dílko plné syrovosti, něhy, radosti i tragédie. Apropó vesnická náplava to nikdy neměla snadné, já začínám sedmnáctý rok a ještě mi nikdo buchtu nepřinesl.

Tvrdé palice (2008)

Nemastné neslané. Nebýt slavných jmen, ani by to nestálo za pár brambůrků. Chvílemi se člověk bavil, chvílemi to bylo pomalé k uzoufání. Hvězdy za hvězdy.

Kainovy děti (2014)

Neskutečně emotivní, člověk jenom zírá, v jakých podmínkách ti lidé žili a žijí.

První apokalypsa (2009) (TV film)

Na dokumentech americké provenience mi vadí neustálé opakování toho, co se již řeklo. Průběžně shrnout, je dobré, o tom žádná, ale mnohokrát během jediného filmu? Jakoby tvůrce počítal s tím, že jsme hlupáci a nepamatujeme si nic déle než deset minut. Jinak teorie dobré, animace bez chyb, snad bych režisérovi doporučila kapku pedagogické praxe, aby viděl, kdy se student, resp. divák začíná nudit, kdy upadá pozornost, a zařídil se podle toho.

Génius (2008)

Vlastně je to hodně hodně slabý, jen na toho kluka se dobře kouká.