Příběh Alvina Straighta (1999)

Človek sa pri letmej znalosti príbehu domnieva, že po 40minútach filmu je už vlastne všetko vypovedané, opak je však pravdou. Lynch týmto filmom ponúka výbornú poctu starobe, pričom však jej zobrazenie neidealizuje, tak ako by sa dalo. Nezabudnuteľným zostáva výkon Richarda Farnswortha, ktorý film natáčal vo viditeľných bolestiach, spôsobených rakovinou kostí a po premiére filmu spáchal sebevraždu..Celým filmom sa prelínajú krásne zábery na prírodu a opakujúci sa ústredný hudobný motív taktiež skvelo dotvára dokonalé dielo!

Monty Python: Copak je to za Mesiáše... (2010) (divadelní záznam)

Tak toto je masaker. Chcel som sa vyhnúť nejakým emocionálnym výlevom a vynášaniu Pythonov do neba, ale to sa fakt nedá. Osobne ich považujem za najlepšie komediálne zoskupenie, aké kedy chodilo po tejto planéte a nutno podotknúť, že svet komédie, a zdaľeka nielen ten, by bol veľmi ochudobnený bez ´The Mounties´. chcem byť na 50-ke, alebo na 45-tom výročí, alebo proste hocikde, kde sa títo páni ocitnú. Skláňam im poklonu a nemusím dodávať, že pre fans je tento kúsok povinnosť. A sorry, že som sa nevenoval filmovej stránke tohto počinu. V skutočnosti je to nič moc, nekukajte to:-)

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Tetno film zraje ako víno..Videl som ho už po tretí či stvrtý krát a musel som zvýšiť svoje hodnotenie. Tentokrát som si vychutnával každú scénu a ak by som mal odvahu nazvať niečo dokonalým, tak by som pri niektorých záberoch najskôr tak činil:) Mám chuť si zohnať directors cut a pustiť si to čoskoro znova! Spielberg sa tu naozaj výrazne venuje aj dramatickej časti snímku a charaktery jeho postáv sú výborne prepracované. Nezostáva mi nič iné než odporúčať.

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

No páni, môj obzor je naozaj malý, keďže som tak veľký film vzhliadol až teraz:-) Ak sa pri snímku, ktorý má viac ako 50 rokov ani na chvíľu nenudíte, niet čo dodať. 90%

Zrození Planety opic (2011)

Myslim, ze len tazko natoci niekto lepsi blockbuster tento rok. Ani na chvilu sa clovek nenudi a overil som si, ze ani netreba poznat povodnu seriu..Tak isto sa priklanam k nazoru, ze ten akcny zaver je len akasi povinna sucast takychto filmov a tento kusok ho rozhodne nepotreboval az taky naslapany. Nemam dovod nedat 5*a rozhodne zaradujem do svojich pomyselnych 1001 filmov, ktore treba vidiet!

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Nepomôžem si. Pegg s Frostom ma začínajú čím ďalej viacej baviť. Postavy aké stvárňujú a celkovo scenáre a filmy, ktoré si vyberajú. Opäť viacero odkazov, originálne vtipy, na záver cameo(aj keď to vlastne už bude malá rola:-) ako sa patrí. Čo viac dodať-takmer po 30 rokoch má E.T. adekvátneho nástupcu. Neviem či ho decká budú až tak žrať, každopádne si to zaslúži.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Páni a dámy, toto je skvost! Do detailov vyšperkovaný scenár, neustále odkazy na iné snímky, výborná energická réžia. Po dlhej dobe film, ktorý som si chcel po skončení pustiť znova. Napriek pokročilej nočnej hodine a predošlej prebdenej noci som sa fakt bavil. Netvrdím, že to je bez chybičky, ja osobne bych prijal možno trošku kratšiu stopáž, ale viem pochopiť prečo je napr. aj ten záver dlhší ako sme zvyknutý pri podobných filmoch. Sečteno, podtrženo- parádny žánrový crossover a ak ste fandom aspoň jedného zo žánrov uvedených v popise filmu, jednoznačne treba vidieť!

Zahrada (1995)

Po druhom vzhliadnutí už mám s hodnotením jasno. Plných 5* a bez debaty. Symbolika, súvislosti a paralely filmu so životom ako takým, sú takmer nespočítateľné. Rozhodne viem, že ja som všetky nepostrehol, takisto ako by mi určite pomohlo vedieť čo to viac o historických postavách, ktoré sa mihnú Jakubovým životom, na plné pochopenie autorovho zámeru. Rozhodne doporučujem ľudom, ktorí sú viac spätý s prírodou, nečakajú od tohto filmu v prvom rade komédiu a jednoznačne nič podobné ako je snímok ´Americká Krása´, ku ktorému to mnohí na čsfd prirovnávajú. Šulík si ma svojou Záhradou získal minimálne na toľko, abych si od neho pozrel ešte niečo ďalšie.

Takové milování (1962)

Zas som raz dostal chuť na film, ktorý neni zrovna stavaný pre mňa. Aspoň som tak usúdil podľa témy, obsahu a dátumu jeho vzniku, čo som si prečítal tu na čsfd. Mal som však asi šťastie, že sa jedná o tento debut Johna Schlesingera, a nepovažujem to, po jeho vzhliadnutí za stratu času. Film sleduje ´klasický´ pár a ich snahu porozumieť si, keďže nepochybne k sebe cítia čosi viac ako k ostatným kolegom v práci. A aj napriek viacerým klišé (panovačná svokra, tehotenstvo, on ju chce-ona mu nechce dať), ktoré mi vo filme aj tak nejak moc nevadili, tu môžme viac rázy postrehnúť jemnú symboliku, či už so životom, alebo s inými scénami vo filme. A aj vďaka spomínanej symbolike, humoru hlavne v podobe vzájomného doberania sa jednotlivých postáv a tomu, že Schlesinger skončil film tam, kde by ho iný režisér možno ešte bezvýznamne naťahoval, nemôžem hodnotiť negatívne. Zaslúžené 4*.

Para vs Votrelec (2010)

Chalani z Pary mali pár dobrých nápadov a rozhodne sa popritom aj zabavili..Chuť zahrať si vo filme si dúfam že už naplnili, takže sa možu vrátiť k muzike:)