• Fantasy

Odloučení - Série 1 (2022) (série)

Nie je asi veľkým prekvapením, že keď niekomu odovzdáte dobrovoľne kontrolu nad svojím mozgom, získa moc nad vaším životom. Potom už korporácii nič nebráni naplno rozvinúť svoje možnosti - pusté depresívne chodby a neosobné kancelárie, Jozefovia Makovia, ktorých povýšite, aby získali pocit vlastnej dôležitosti a dobrovoľne vám pomáhali manipulovať ostatných zamestnancov, priblblé benefity, premotivovaní kolegovia, ktorí sú nadšení a nevedia vlastne ani prečo – a to všetko bez obáv, že by zamestnanec mohol podať výpoveď. Veď, ak by sa k tomu aj odhodlal, jeho vonkajšia identita, ktorej oddelený život vyhovuje, ho v práci veľmi rada ponechá a výpoveď zamietne. Stratégia rozdeľuj a panuj v prostredí oddelených pamätí funguje ešte efektívnejšie. Ak sa zakáže oddeleniam kontakt, dajú sa ľahšie poštvať proti sebe. A kde nepomáha vyššie uvedené, zaberie psychická agresia. Vlastné jej celý arzenál – od skákania do reči, neodpovedania na otázky, veľavravných úsmevov typu – bože, aký si blbý, keď tomu nerozumieš až po obyčajné vrieskanie na podriadených, keď už nič iné nezaberá. Ako sa môže Cobelová v rozhovoroch s Natalie presvedčiť, to že ste psychopatom, neznamená, že nad vami nie je tiež niekto rovnaký. Proste práca snov alebo ako hovorí Helly šéfovi - teraz by som ťa mala poslať do horúcich pekiel, ale ty už tu si. Povinný seriál pre všetkých, ktorí veria, že keď ich šéf terorizuje, treba sa s tým zmieriť a za žiadnu cenu nevyčnievať.

Nebe nad Berlínem (1987)

Keď bolo dieťa dieťaťom, bolo zvedavé a malo veľa otázok. Bolo ľahké ho potešiť aj zarmútiť. Vedelo, čo je to zázrak, s otvorenými očami sledovalo svet okolo seba. Neskôr dieťa dospelo a už len hmlisto si to všetko vybavuje. Život mu pripadá šedý a banálny, naučilo sa prežiť, ale zabudlo žiť. Je obklopené mnohými ľuďmi, ale cíti sa osamelé. A predsa, môže nájsť v živote niečo cenné, objaviť poloplný namiesto poloprázdneho pohára? Existuje niečo, kvôli čomu by sa aj anjel chcel vzdať svojej večnosti? Poetický film, ktorý vždy zahreje.

Matrix Resurrections (2021)

Polovica z pôvodného režisérskeho dua, polovičný výkon. Recyklácia pôvodných myšlienok bez pridanej hodnoty. Vedma a jej postrehy chýbajú, ostala len nepodarená romanca. Nielen hlavní hrdinovia predstavujú karikatúru svojich pôvodných postáv. Keby sme nepoznali pôvodnú trilógiu, bol by to snáď zaujímavý počin a slušný priemer. Takto je to len nepodarený pokus priživiť sa na bývalom úspechu.

Matrix Reloaded (2003)

Môže existovať väčšie zúfalstvo väzneného ako keď zistí, že väzniteľ všetky jeho plány na útek či vzburu predvídal? Že čokoľvek urobil, len tým poslúžil svojmu väzniteľovi ako zdroj zábavy, prípadne informácií, ako systém väzenia zdokonaliť? Objavenie nového sveta, ukrytého za tým doterajším, spôsobom, na ktorý staré zmysly nepostačovali, vedie nutne k paranoji. Je to, čo som objavil, všetko alebo sa za novoobjaveným svetom skrýva ešte nejaký ďalší? A keď nejaký ďalší objavím, ako budem vedieť, že je už posledný?

Matrix Revolutions (2003)

Vzájomný rešpekt medzi strojmi a ľuďmi ako riešenie. Alebo ako sa nepriateľ nepriateľa stáva naším spojencom. Veľkolepé finále, ktoré dokáže vidieť za horizont snahy o jednostranné okamžité víťazstvo.

Matrix (1999)

Čo nám pomáha odlíšiť skutočnosť od fantázie – päť základných zmyslov, psychózou nezaťažená myseľ, väčšinová mienka okolia? Pri dostatočne hlboko prepracovanej fikcii to nemusí stačiť. Napriek odvekej túžbe dopátrať sa pravdy, môže byť táto krutá. Kto z nás by bol ochotný vložiť všetko do banku a vziať si červenú tabletku? A koľkí by potom ľutovali, že nemôžu svoje rozhodnutie vziať späť?

Hra o trůny (2011) (seriál)

Zmiešajte 7 ingrediencií násilia, 5 intríg, 2 sexu, 1 mysticity a získate mix, z ktorého bol vytvorený tento seriál. Šľachtické rody sťaby mafiánske gangy likvidujú kruto jeden druhého. Víťaz si podmaňuje porazených, aby bol po čase nahradený ďalším víťazom. Spolupráca neexistuje, dohody sa takmer vždy porušujú. Prevládajú oportunistické spolčenia na získanie okamžitej výhody. Sansa ani Daenerys neprenesú svoj počiatočný jemnocit na ľudí okolo seba, naopak to ony sa musia stať surovými a nemilosrdnými, aby prežili. V seriáli sa objavujú pohanskí bohovia, ktorých nasledovníci idú niekedy viac za svojimi pomýlenými predstavami ako za nadprirodzenými silami. Rast sily kňazov nových bohov predstavuje zaujímavú alternatívu, ako mohol prerod malého náboženského spolku v jeden z mocenských pilierov stredoveku vyzerať aj v skutočnosti. Seriál ale nie je zobrazením reality a tak Cersei útokom na kňazov nemilosrdne otáča kolesom dejín. Čo by to bola za fantasy, keby sa neobjavilo aj najnovšie božstvo – environmentalistika. Predstavitelia tohto náboženstva pravdu nepotrebujú hľadať, pretože ju už „poznajú“ – za vznik bielych chodcov môže správanie sa ľudstva k prírode. Po vojnovom besnení a popravách najrôznejšieho druhu sa tak spoločenstvo ocitá na konci seriálu prakticky na tom istom mieste, kde bolo aj na začiatku. Mocný človek stráca zábrany a človek s absolútnou mocou sa ich zbavuje úplne. Idealistické myšlienky o oslobodení otrokov nevyhnutne končia ako začiatok ďalšej tyranie. Deus ex machina v podobe zmŕtvychvstaného Jona zasahuje a spoločnosť tak dostáva ďalšiu šancu. Na revolučné zmeny ešte nie je pripravená, na rozvoj krajiny či rast poznania nebol počas bojov čas. Pre začiatok predstavuje nový kráľ aspoň nádej, že Západozem môže vstúpiť do časov podobných nášmu osvietenstvu.

Jízda (1994)

Stredoeurópska road movie, keď sa čas tak príjemne pomaly vlečie a samotná cesta je cieľom. Zábery krajiny lahodia oku a človek sa zasníva v predstavách, len tak tam proste byť a nasávať tú krásu. Hravosť hlavných hrdinov a hlavne neprestajné prekračovanie hraníc však musia zákonite skôr či neskôr naraziť. Dovtedy, kým sa tak stane, je ale podmanivou rozprávkou, aké by to bolo keby...

Tři barvy: Červená (1994)

Zatrpknutý starec s dôslednou cynickosťou popiera zmysel akýchkoľvek dobrých skutkov. Svoju vlastnú profesiu sudcu odmieta a polemizuje s jej cieľmi. Je to akoby Zločin a trest vnímaný z opačnej perspektívy. V jeho existencialistickom svete dobro a zlo splývajú v jedno a akékoľvek čestné úmysly robia veci ešte horšími. A predsa v ňom trochu naivná ale dobrá duša vie ešte rozdúchať iskru života. Keby bol medzi nimi menší vekový rozdiel, bol by z toho vzťah na život a na smrť. Takto vzniká priateľstvo, ktorému vďačí za veľa. V závere dostávajú hrdinovia celej série rozhrešenie, každého je možné ešte zachrániť. Láska ako vášeň a nenávisť alebo láska ako súcit.

Tři barvy: Bílá (1994)

Nestálosť vášne v porovnaní s obyčajným priateľstvom. Zamilovanosť zoči-voči nadradenosti, krutosti a vypočítavosti. Pomsta prináša zadosťučinenie, ale bude to stačiť? Láska ako trýznenie a otrocká oddanosť.