Invictus: Neporažený (2009)

To, že šport dokáže spojiť celý národ všetci vieme. Pripomenúť si to prostredníctvom filmu, kde športom je rugby a národom je JAR - prečo nie, zvládnuté je to solídne. Čo mi však trochu prekážalo, bolo priveľa pátosu, nekonečných spomaľovačiek v závere a idylistické zobrazenie Mandelu. Film spracovaním rozhodne nadpriemerný. Celkový dojem po zhliadnutí je však priemerný. Pán Eastwood natočil vo svojej kariére rozhodne omnoho atmosferickejšie filmy.

Blbec k večeři (2010)

Nie som fanúšikom ani francúzskeho originálu, tento remake som si pozrel kvôli Carrelovi. Dinner for Schmucks má zopár skutočne dobrých vtipov, ale na 109 minútovú komédiu to je málo. Ak nemáte radi Carella a P. Rudda, tak sa tejto veci vyhnite oblúkom. Steve robil čo mohol aby zo seba urobil čo najväčšieho blbca, ale s takýmto scenárom to bolo mnohokrát až trápne.

Hotel Mumbai (2018)

Silný a surový film podľa skutočnej udalosti. To čo predviedli zamestnanci hotela si samozrejme zaslúži hviezd aj 10. Samotný film je dostatočne napínavý aby diváka držal v napätí, ja som mal tú výhodu, že si tieto udalosti takmer vôbec nepamätám.

Tři dny ke svobodě (2010)

Zručne natočený thriller ktorý sa pomalšie rozbieha, ale keď sa do toho Russel rozhodne konečne oprieť, tá jazda stojí zato. (SPOILER) Perfektne sa do filmu hodia songy od Mobyho, obzvlášť - Mistake - keď ústredná dvojica (ktorej to mimochodom pristane a krásne to medzi nimi funguje) uniká v aute po diaľnici a Elizabeth sa rozhodne ehm..veď posúďte samy :) Originál som nevidel, hodnotím teda remake, ktorý má nadpriemernú kvalitu v rámci svojho žánru. Na The Next Three Days som natrafil úplnou náhodou a pri tom sa jedná o výborný film, vďakabohu za to. Edit: Aj po opakovanom zhliadnutí s odstupom pár rokov, dokáže tento thriller strhnúť diváka v druhej polovici filmu. Príjemné zimomriavky.

V hlavě (2015)

Myšlienka filmu nádherná a veľmi poučná. Ale to prevedenie...každých 5 minúť som sa pozeral na hodinky kedy to skončí. Škoda, že sa film neniesol v duchu záverečných titulkových scén. Nuda. Možno inokedy :)

Antikrist (2009)

Film je umenie. Jedným z hlavných cieľov umenia je preniesť na diváka/pozorovateľa nejakú emóciu alebo ju v ňom vyvolať. Moje druhé stretnutie s Trierom a opäť sa mu to podarilo. U antichrista si ale niesom tak celkom istý či to nebolo iba samoúčelné. Herecké výkony ústrednej dvojice vynikajúce. Aby ale divák film pochopil alebo niečo z neho mal, vyžaduje si to hlbšiu analýzu - k čomu sa mne po zhliadnutí veľmi nechce - pretože režisér tu pracuje s mnohými myšlienkami (nemám kapacitu všetky pochytiť). Trier je silný v obrazoch a podprahovej nepríjemnej hudbe. Je ťažké ohodnotiť niečo, čomu ste plne nepochopili a možno ani nemôžete? Každopádne neopozerané filmové dielo. Svoje som si odniesol, to ostatné ostáva pre mňa skryté.

Zahulíme, uvidíme 3 (2011)

Ďalšie pokračovanie už prosím nie. Všetky tri časti sú si dosť podobné. Párkrát som sa zasmial, ale v každej časti to zachádza do prílišných absurdít až blbostí. Hold, nie sú to komédie na ktoré by sa mal pozerať človek za triezva.

Černobyl (2019) (seriál)

Strop seriálovej tvorby. Krásny príklad toho, že ak máte silnú tému, nepotrebujete tlačiť na pílu klišé scénami, stačia aj nemé zábery a dostane vás to ako koňa. Kľudne by sa Chernobyl mohol púšťať na školách - toho priestoru na to je neúrekom ako si za svojich čias pamätám. Ešte dni po dopozeraní poslednej časti som o Chernobyle premýšľal. Bravo.

Captive State (2019)

Čo je s vami ľudia? To chcete radšej sci-fi typu Transformers? Aby bol Captive State špičkovým sci-fi filmom, stačil by mu už len vyšší rozpočet a holywoodske hviezdy v hl. úlohách. Vyzdvihol by som myšlienku, scenár a hudbu trocha mi najmä v závere pripomínajúcu Dunkirk. Film veľmi rýchlo zbehne a diváka núti premýšľať (aj po skončení projekcie). Možno preto má tak nízke hodnotenie. Zaujímavý kometár: Lima

Lepší už to nebude (1997)

Asi mi niečo uniká. Ospravedlňte ma, ale aj napriek tomu, že Helen Hunt celý film vyzerá akoby práve opustila Osvienčim a nespala najmenej týždeň vkuse, vyzerá veľmi dobre a mlado. Naproti tomu Jack Nicholson, vo svojich 60 rokoch vyzerá skôr ako jej otec. Film sa môže tváriť akokoľvek sladko a milo keď tu máme fakt, že sa títo dvaja herci najmä kvôli veľkému vekovému rozdielu prosto k sebe nehodia. Neverím im to, nefandím im a to je sakra veľký problém. Možno po ďalších zhliadnutiach, ale neviem či sa k nim ešte niekedy odhodlám. Premena Nicholsona z natvrdlého starouša a udobrenie s homosexuálnym susedom samozrejme výborné.