24 hodin (2002)

Nedajte sa nachytať ako ja - očakával som slušnú oddychovku s ukážkovým hereckým obsadením a dostal som: jeden z najhorších thrillerov na téma únos. Nejde o to, že film sa obslúžil, kde sa len dalo, ale najmä o to, že scenár je tak stereotypne prepchatý všetkými možnými žánrovými klišé, že nefungujú ani herci. A najviac nechápem, prečo sa dali Kevin Bacon či Charlize Theron na takúto zbytočnosť nalákať. Kevina Bacona považujem za jedného z najcharizmatickejších záporákov (Sleepers, Divoká rieka), ale to čo mu zostáva hrať v tomto filme je sebaparódia nič iné. Charlize Theron nemá tiež čo hrať a nudila ma tak, že ani scény s erotickejším nádychom (Basic Instinct pozdravuje - ale nie aby si niekto myslel, že sa dočká nejakého mäsa:-)) nefungovali. Dakota Fanning bola jediným maličkým plusom, C.Love vrcholne trápna (asi to krútila v čase drogových excesov) a konečne som zistil aj, kto to je S.Townsend (týpek, čo ju doprevádzal počas jej Oscarového triumfu - proste typický nevýrazný hezounek, aby aj dámy mali načo pozerať). No a moje malé sympatie ešte mal P.T.Vince (Legenda o 1900), ktorý vyťažil zo svoje takisto hrozne napísanej postavy maximum. Celkovo som sa nevedel dočkať, kedy táto tráparna skončí a márne dúfal, že v závere na mňa prichystajú tvorcovia aspoň nejaký zaujímavý zvrat (v súčasnosti tak moderné "otrt" finále) či nejaké šokujúce odhalenie (karty položia na stôl hodne skoro). Ale nič, proste naprostá trapnosť, ktorá nefunguje ani ako odpočinková vypnimozgovka a nemá absolútne čo povedať.

Křižník Potěmkin (1925)

Nadčasová klasika, ktorá je absolútnym priekopníkom. Priniesla do nemého filmu také emócie (narozdiel od väčšiny nemých filmov som nemal pocity typického prehrávania) a takú štylistiku akú doposiaľ kinematografia nepamätala. Vrcholom filmu je legendárna scéna potláčania zhromaždenia ľudí na dlhočiznom schodisku, ktorej obrazy majú fascinujúcu silu. Jednoduchý príbeh sa pod strhujúcim vedením Ejzenštejna stáva pôsobivým monumentom, ktorý je naprostým vrcholom nemej (a nielen tej) kinematografie a má stále čo povedať.

Krajina střelců (2003)

Skvelý návrat Kevina Costnera, k tomu čo mu ide najlepšie - westernu, ktorý tentokrát stavia viac na prepracovanosti postáv a menej na akcii (aj keď záverečná prestrelka je snáď tou najlepšou od časov Sergia Leoneho). Pomalé tempo mi pomohlo lepšie sympatizovať s postavami, ktoré boli výborne obsadené. Dominuje skvelá kreácia Roberta Duvalla (minimálne oscarovú nomináciu si zaslúžil). Kevin Costner je tentokrát tlmenejší, ale jeho postava je iba zdanlivo nevýrazná, Annette Bening má tiež čosi do seba a celkovo som sa v ich spoločnosti cítil veľmi príjemne a dokonca som uvažoval o plnom hodnotení (žiaľ tá záverečná romantická naťahovačka tú jednu hviezdu zobrala).

Asterix a Kleopatra (1968)

Nepatrím medzi veľkých priaznivcov Astérixa, ale tento diel je skutočne vydareným rozpohybovaním komixu. Postavičky sú jednoducho čarovné (my favorit - Cleopatrin lev), humor má to správne dávkovanie typických situačných gagov a naprostých absurdností (v hranej verzii dominovali len tie absurdnosti, kvôli čomu sa mi z nej stratila životnosť postavičiek) a proste osobitosť Asterixovských komiksov z toho dýcha jedna radosť.

Anakonda: Honba za krvavou orchidejí (2004) odpad!

Hrozne trapné pokračovanie, ktoré je miestami tak debilné, že sa dá na ňom zasmiať, ale aj napriek mojim béčkoidným očakávaniam ma tu nič a nikto (ten casting bol fakt príšerný - už tam tuším len Eskimák pardon Inuit chýbal a bolo by to correct) nezaujal. A tú jednu * by som nedal, ani keby to išlo priamo na videotrh, kde sa podobne kvalitné snímky (aj keď aj taký Pytón sa mi páčil viac) lepšie uplatnia.

Melodie podzemí (1963)

Elegantná zlodejčina so všetkým, čo k tejto žánrovke patrí (t.j. klasické schéma predstavenie hrdinov, zháňanie partnerov, príprava akcie, realizácia, zkomplikovanie a stačí - záver býva už podľa konkrétneho režiséra). Tento film to ponúka v typickom dávkovaní a mal som pocit, že sledujem ďalšiu poctivú snímku ala Score či Ocean´s 11. Až nato, že čiernobiela dávala tomu väčší noir šmrnc, jazzová atmosféra k tomu skvele pasovala, ústredná dvojka bola kvalitne zohraná (ďaľšia charizmaticky nonšalantná buldočia kreácia Jeana Gabina a Delonov mladícky šarmantný prejav) a grandiózne finále. A najväčší podiel na mojich cca.85% má práve to finále. Do záverečnej scény som bol zato, že sledujem slušnú ľahko nadpriemernú klasiku, ale po finálnej desaťminútovke, ktorá je jedným z vrcholov zlodejského žánru (atmosféra a napätie sa tu dávkujú s takou gradáciou až mi to pripomenulo Morriconeho westernové závery), konštatujem, že toto je jedna z najlepších vykrádačiek akú som doposiaľ videl.

Rusové přicházejí! Rusové přicházejí! (1966)

Satirický podtón studenej vojny sa už z tohto filmu vytratil, zostala však slušná bláznivá komédia, ktorá ale trpí nevyrovnanosťou. Skvelé momenty striedajú priemerné a rovnako je to aj s najlepšími gagmi (´´hopkacia´´ scéna, väčšina Fendallových a Lutherových scén, famózna konfrontácia šéfa polície s Fendallom (polosamozvaným vodcom ľudu)), ktoré striedajú priemernejšie nápady až trápnosti (love story). Herecky zaujmú najmä predstavitelia vedľajších úloh, ktorí sú fantasticky obsadení a ich postavičky sú zárukou tých najlepších vychytávok. Čo sa týka hlavnej rodinky - Carl Reiner je tiež slušný (ak by bol film nakrúcaní v 80-rokoch určite by jeho postavu hral Chevy Chase), ale E.M.Saint zažila už aj lepšie časy. Ešte mi nedá nespomenúť Andreu Dromm (Alison), ktorá poteší mužské oko, aj keď pritom jej scény sú absolútne najnudnejšie. Celkovo ľahký nadpriemer, ktorý bol na bláznivú komédiu pridlhý a nesúrodý a na satiru príliš málo sofistikovaný a vypointovaný. Zostalo teda niečo medzi týmito dvomi žánrami, ale za pozretie určite film stojí. Najmä preto, že toľko famóznych vedľajších postavičiek sa len tak nevidí. A čo na záver: Russians are coming, the Russians are coming :-)

Devět královen (2000)

Poctivá podvodnícka placka so všetkým, čo k tomu patrí - nič mimoriadne originálne, ale sympaticky obsadené a veľmi príjemné na odreagovanie.

Přineste mi hlavu Alfreda Garcii (1974)

Skvelá Peckinpahovská drsňarina, ktorá mi pripadala ako vzdialená variácia na Bonnie and Clyde. Pomalé tempo ešte viac zdôrazňuje násilnejšie scény (dosť krvavé nielen na rok 74), ktoré o to viac zapôsobia a dajú iný rozmer inak jednoduchému príbehu. Proste takto nejak vyzerá ešte vydarenejší predchodca filmov ako Natural Born Killers či True Romance.

Millerova křižovatka (1990)

Najdospelejší film bratov Coenovcov je perfektná gangsterka pre fajnšmekrov, akoby na telo ušitá charizmatickému Gabrielovi Byrneovi. Film je plný množstva postáv (orientácia občas podobná L.A. Confidential), ktoré sú však dokonale posplietané do fascinujúceho príbehu, kde funguje každá postavička (okrem hl. hrdinu femme fatale M.G.Harden, tradične potrhlý John Turturro či mini úloha Stevea Buscemiho) a kde to stojí zato aj mimo pôsobivých prestreliek. Proste dokonalý kúsok so skvele prepracovaným scenárom, ktorý je dokonalou reminiscenciou na staré dobré mafiánky.