Konzultant (2013)

Cormac McCarthy a Ridley Scott jsou dvě jména, díky nimž má zřejmě film takovéto bohaté herecké obsazení. Herecky však nikdo moc nevynikl, čemuž napomohl především scénář, než snad špatné výkony herců. Na koho jsme byl hodně zvědavý, byla Cameron Diaz. Přeci jen už začíná být vidět její věk (když nahá leží na lehátku a občas kus něčeho povylezete, začnete přemýšlet, jestli to ještě vůbec chcete vidět nebo ne) a na ulítlé bláznivé komedie už se příliš nehodí, takže to s ní zkusili tady a...uspěli. Vlastně ani nejsem překvapen, je to skvělá herečka a čekal jsem, že bude nejzajímavější tváří tohoto filmu. Jo a jen tak mimochodem, hlavní role Michaela Fassbendera tam... ta tam prostě jenom byla, stejně jako ostatní postavy. Asi aby tam bylo víc lidí a bylo to nějaké živější. Film samotný je takový tak trochu o ničem, nic nevypráví, nic nesděluje. Hlavní hrdina se objeví, chce lehce přijít k penězům, (střih?) je v průšvihu (střih?) titulky. Nevíme proč, co udělal, jak se do situace dostal, jak a jestli se na ní vůbec podílel. A to mluvíme o hlavním hrdinovi, vedlejší postavy postrádají smysl úplně, jejich role v příběhu je lehce naznačena jen u Cameron Diaz coby Malkiny, zbytek je jen do počtu. Asi dvakrát se ve filmu zjeví nějaká úplně nová postava, o které se nedozvíme vůbec nic (třeba odkud se vzala a co s tím má společného), vyplní prázdná místa ve filmu dlouhým, umělým až básnickým monologem a zmizí. Stejně jako začal (nikdo v podstatě neví, jak), tak film i skončil (nikdo neví, jak). Moje teorie je taková, že McCarthy se v roli scénáristy snažil převyprávět svou knihu tak, jak ji vidí on, ale chápe také buď pouze on nebo jeho čtenáři. Já jsem knihu nečetl a film mi nedával smysl bohužel vůbec žádný. Technicky takřka bezchybné, poctivé dílo, obsahově však zcela duté. Tři hvězdy by značily mírný nadprůměr, kterým tento film bohužel není. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Lásky čas (2013)

Pokud jste sem zabředli, protože jste se někde dočetli/doslechli, že je "Lásky čas" film o cestování časem, nebo jste k takovému závěru došli sami z trailerů nebo dvojsmyslného originálního názvu, tak vás zklamu a odkážu raději na "Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování v čase". Pokud naopak váháte a spíše se do kina nechystáte očekávajíc další Curtisův film typu Láská nebeská nebo Bridget Jonesová přeslazený tak, že to až hraničí s cukrovkou, tak už neváhejte a rozhodně jděte, protože tento film takový rozhodně není. Cestování časem a jeho zákonitosti (teoretické) v případě tohoto filmu nemá smysl rozebírat. Je to sice výrazná ingredience, ale ne základ filmu, takže i když vám něco ohledně něho nesedí, mávnete jen rukou. Troufal bych si říct, že scénář by šel vyrobit i ve variantě bez cestování časem a nebyl by o moc horší, ale Curtis ho využil i k jednomu poselství v úplném závěru filmu a vůbec to do sebe celé docela dobře zapadá, takže bych to ani neměnil. A jaky že to na mě vlastně udělalo celkový dojem? Naprosto upřímně jsem se skoro nemohl přestat smát. Ne, že by film byl řetězec gagů a vtipů, nikomu nepadají piána na hlavu a z nikoho nelítají pšouky. Spíš je úsměvný takovým tím britským způsobem, který alespoň na mě rozhodně funguje. A i když se Curtis dostane i k méně veselým částem lidského života, film neztrácí ani na tempu, ani na zábavnosti. Tím hlavním těžištěm filmu jsou totiž brilantně napsané charaktery, jejich dialogy a obsazení, které hercům sedne jako prdel na hrnec. Filmu by se dalo vytknout snad jen ne úplná smysluplnost cestování časem v poslední čtvrtině filmu, ale jak jsem psal, není to těžiště filmu a neměl jsem tendence si nad tím během sledování lámat hlavu. Nic dalšího záporného ve filmu asi nenajdu, nemám ani důvod hledat. Pět hvězd. Vhodné pro heterosexuálního muže: pouze v doprovodu heterosexuální ženy

Podfukáři (2013)

Technicky ne zcela špatný film, kdy dojem kazí snad jen trhaná kamera během automobilové honičky, která by asi měla jakože navodit dramatičnost a scény s velkým publikem, na kterých je hodně viditelné, že se šetřilo. Herci kromě jednoho (Jesse Eisenberg by neměl dostávat role, ve kterých má jeho postava nějaké dialogy), se zhostili svých úloh tak, že nikoho neurazí. Ale ten scénář... to, co se na tom plátně děje, je tam pitomý, fádní, laciný, nelogický a hloupý, až se nechce věřit, že to šlo opravdu do kin. Na filmu pracovalo pět scénáristů a výsledek vypadá jako volná dějová improvizace až během natáčení. Jedno WTF střídá druhé, nic nedává smysl, nic do sebe pořádně nezapadne ani na konci filmu (takové to "Aháááá" úplně chybí) a polovina věcí nemá racionální podklad pro to, aby se vůbec stala. A to podotýkám, že jsem k filmu od začátku přistupoval jako k pohádce a rozhodně zde nehodnotím skutečnou proveditelnost jednotlivých triků a šarád, které se tam vyskytují. Ty jsou ve filmu pouze pomůckou, stěžejním prvkem má být zřejmě propracovaný příběh. Jenže propracovaný rozhodně není a film si získal mou pozornost především díky očekávání, jakým promyšleným koncem mě film před titulkami překvapí a obrátí tak dvouhodinovou sérií zdánlivých nelogičností proti mě. Což se nestalo a film skončil snad ještě hůř, než začal. Tak si říkám, jestli to všem těm slavným jménům stálo za to, propůjčit své jméno tomuto filmu, jestli už náhodou nezačínají být lehce senilní. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Vlhká místa (2013)

Při odchodu z kina jsem měl pocit, který jsem po shlédnutí filmu nezažil už dlouho. Asi jako po hodně divoké jízdě na horské dráze - mozek nadšen nevšedním zážitkem, žaludek na to měl však poněkud opačný názor. Jak jsem již napsal v diskusi, jednoduše bych to shrnul jako "asi nejlepší film, který nechci už nikdy znovu vidět". Perfektní kamera, dobře uchopený scénář, který si z knihy bere to nejlepší, takže po celou dobu téměř nepřestanete smát nebo alespoň uculovat, Carla Juri v hlavní roli byla fenomenální a mnoho dalších momentů ve filmu by směřovalo k velkému úspěchu tohoto filmu. Nicméně holt jsou ve filmu scény, kde jsem se ani já nevydržel dívat byť jen přibližně směrem, kde se vyskytovalo promítací plátno a to nejspíš rapidně sráží i hodnocení tohoto filmu, protože při promítání málokdo čekal, že uvidí různé produkty lidského těla, ať již kapalné či pevné, používané takovými způsoby a v takových detailních záběrech. No, nebudu chodit kolem horké kaše, je to chvílemi prostě humus. Ale humus, u kterého jsem se nedokázal přestat smát (scéna s Pizzou byla famózní). A ono tam toho humusu ani není zase tolik a odvážným divákům to zbytek filmu bohatě vynahradí. Já dávám plné hodnocení, protože film obsahuje vše, co obsahovat má (se s tim smiřte), je dobře natočený i zahraný a hlavně vás pobaví způsobem, jako žádný jiný. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano