Cizí oběd (2013)

Ještě ani neskončil leden a už tu mám adepta na nejlepší film letošního prvního čtvrtletí. Není to žánrově komedie, přesto se hlasitě nasmějete. Někdy po 2/3 film znatelně zvážní, ale i tak si zachová přátelskou, přívětivou atmosféru. A to je vlastně asi zároveň i nejlepší charakteristika tohoto filmu - přátelský, přívětivý. 104 minut se budete dívat na svět lepšíma očima. Pokud do kina přijdete na lačno, tak patrně dostanete i hlad (vůbec nevim, co to bylo a z čeho to bylo, ale spucoval bych to všechno). Nenechte se odradit (pro našince) exotickým původem. Film není artový ani nijak jinak nesrozumitelný, dokonce asi polovina všech dialogů probíhá v komolené angličtině a hlavně příběh, nebo alespoň jeho poselství, je naprosto universální. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Drive (2011)

Neobyčejný příklad, jak se z ubohého, nudného, ohraného a hloupého scénáře může v rukou průměrného režiséra, který se opravdu snažil a projevil cit pro věc, stát naprostý skvost. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Špinavý trik (2013)

Po nějaké době oprášený koncept filmů Italian Job a Ocean's Eleven, který vlítnul do kin s velkou pompou a s podobně velkou hanbou nejspíše odejde, neboť nenabízí žádnou přidanou hodnotu k tomu, co už jsme viděli. Naopak se Russel vydal opačnou cestou, naservíroval nám 2 hodiny utahané nudy se iritujícím scénářem (promiňte, ale některý vyslovený voloviny by nenapadly ani vás, natož lidi, který v tom chodí denně), kde stupidní lidi dělají stupidní věci, na konci vás "jakože" překvapí jak to vlastně bylo a rozloučí se s vámi patosem na hranici parodie. Nakonec se přistihnete, že jste se dívali celou dobu jen doufajíc, že Amy nebo Jennifer alespoň ukážou nějakou tu svojí krásu, když už se ničeho jiného zajímavého ve filmu nedočkáte, ale ani to ne. Vyloženě mě pobavil Michael Peña v roli arabskýho šejka (chápejte - hispánec jakožto šejk, u kterýho mělo bejt strašně nenápadný, že ve skutečnosti není šejk), dech mi naopak vyrazil Christian Bale se svojí postavou (myslím tělesně). Co pro svojí další roli udělá příště, uřízne si nohu a vypíchne oko? Tenhle chlápek si nejspíš svými prudkými změnami objemu a hmotnosti pěkně huntuje zdraví, ale klobouk dolů, taková obětavost se jinde nevidí. No co teď s tím. Bylo to lepší než Ordinace večer v telce, na Jennifer se dobře dívalo i na oblečenou... no dám tomu ty dvě hvězdy. Ale moc se mi nechce. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Městečko South Park (1997) (seriál)

Rád vzpomínám na doby, kdy jsem nosil domů South Park na VHS, pouštěl v obýváku a maminka mě ještě chválila, že se dívám na animované pohádky. Nejspíš mě to poznamenalo nadobro, ale dodnes mi přijde větší část i nově vznikajících dílů neuvěřitelná sranda. Vzhledem k délce vysílání klobouk dolů. Haters gonna hate. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Piraňa 3DD (2012)

Na tomto filmu pobavily dvě věci - scéna s penisem a David Hasselhoff, který hrál víceméně sebe (ve stylu "Jak jako zachraňovat? Já sem herec...kde mám chlast..."). Zbylých 80 minut je naprosto stupidních, ale ne dost stupidních na to, aby to začalo být vtipné. Nic to neparoduje, kromě sama sebe. Jsem trochu úchyl, těšil jsem se na film opravdu hodně, ale stojí to za vyliž. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Klub poslední naděje (2013)

Ron je cápek, s kterym byste na pivo asi nešli. Texaskej přízvuk, blbej knírek, blbý kecy, feťák vyhublej tak, že jsem si vzpomněl na Christiana Balea z filmu Mechanik, kterýho jsem mezitím úspěšně vytěsnil z hlavy. Jenže bum, AIDS, chlapec se dostane do úzkých a nejen v kontrastu s demencí většiny ostatních Američanů znázorněných ve filmu se z něj začne stávat docela sympaťák. Když víte, že Vám zbývá měsíc života, asi by vás nezajímalo, že opravdu účinný lék ještě nebyl schválen (nedostal razítko), ostatně není to doména USA, tady by to probíhalo stejně. Rona to nezajímalo už vůbec a udělal všechno, co bylo v jeho posledních silách, aby zůstal na nohou. A pak stejně pomáhal i dalším a dalším lidem. A přesto se film nezvrhne v pohádku o dobré matce Tereze, ale pořád je to ten starej známej floutek, co si chce ještě zarejdovat na číčách a na bejkovi. Navzdory tématu hodně sympatický a pohodový film. Matthew a Jared (po těch pár letech, co jsem ho nikde neviděl, příjemné překvapení) byli famózní. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

12 let v řetězech (2013)

Silný námět, silná motivace hlavního hrdiny získat si svoji svobodu zpět. Tak proč je to taková nuda? Film má přes dvě hodiny, což je dobrý, ale přitom působí neuvěřitelně zkratkovitě (nebýt názvu filmu, měl bych za to, že uteklo tak jedno léto), ale zároveň je i jednoduše nezáživné to sledovat. Zvláštní schíza tohoto filmu. Hvězdné obsazení a v Americe stále palčivé téma tomuto filmu jistě nadělí několik oskarů, ale až film vrazí do kin u nás, tak podle mě zdejší hype velice rychle opadne. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Ona (2013)

Objektivně: Pamatujete na vztah Rajeshe Koothrappaliho se Siri? Tenhle film jde ještě dál a navíc pekelně vážně. Není to vtipné, nejsou do toho vecpána žádná klišé o vztahu člověka se strojem, je to opravdu zaměřené pouze na vztah. I s přihlédnutím k tomuto je s podivem, že takovéto dialogy mezi jedním hercem a jeho bezdrátovým handsfree dokážou opravdu naplnit 2 hodiny stopáže, aniž by to začalo být nudné a nezajímavé. Emočně působivé, ale zas extra doják to není. Je to prostě ze života, jen jedna z postav není na plátně zastoupena fyzicky. Subjektivně: Vadila mi Scarlett Johansson. Nemám ji v oblibě, speciálně její hlas, takže v tomhle ohledu pro mě byl film trochu mučivý. Naopak jsem doufal ve více prostoru pro oblíbenou Rooney Maru, ale holt scénář věnoval prostor především hlavnímu hrdinovi a jeho sluchátku. Nechápu Amy Adams, jak to dělá, že ve věku mé matky vypadá jako moje fantaskní milenka (update: Zjistil jsem si, kolik je mé matce a trošku jsem to přestřelil. ale stejně...). Zato Joaquin Phoenix od dob legendárního U Turn notně zestárl, ale role trochu creepy, čerstvě rozvedenýho digi-hipstera mu sedla (moustache i kostěný Begley Greystone included). Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Na život a na smrt (2013)

Propagace US NAVY (nechápu, proč se stále mluví o US Army, o té byly ve filmu jen dvě krátké zmínky, pokaždé v souvislosti s tím, že někde jinde dostávají na prdel) a lobbing za setrvání amerických vojsk na území Afghánistánu koncentrované v jednom filmu. Pokud toto nejste schopni v hlavě odfiltrovat, rovnou si sundejte dvě hvězdy dolů a nečtěte dále. On je to totiž film relativně dobrý (dobrý=3 jako ve škole), je dobře natočený, rychle ubíhá, nenudí. Jak jsem psal na úvod, ztvárnění je silně pro-americké a prudce zdramatizované. Vesničané by ho určitě natočili jinak, Tálibán nepochybně také. Ale v našich kinech vysílají americké filmy, tak čemu se divíme. Film ale ubíjí scénář, který se někdo snažil udělat tak peckovní, až do něj nacpal tolik Hollywoodu kolik jen šlo a udělal film hollywoodsky předvídatelný. Kdo vydrží relativně spokojený až na konec, tomu poslední ránu zasadí promítání fotek skutečných aktérů s hrající zmršenou, táhlou variantou písničky Heroes, která z američanů zajisté vyždímá kýble slz, u nás je to spíš na blicí pytlík. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Mládeži nepřístupno (2013) odpad!

Dafuq did I just see? Vhodné pro heterosexuálního muže: nevhodné pro nikoho