Grandhotel Budapešť (2014)

Viděl jsem od Andresona zatím jen Darjeeling limited a Moonrise kingdom a nyný i Grandhotel, který je z těchto jednoznačně nejpovedenější a zároveň nejzábavnější. Takže nejen, že se na to hezky kouká, ale i bránice dostala zabrat, styl humoru mi sedl, což jsem tušil již z traileru. Nevytknu nic, nic mě nenapadá.

Přežijí jen milenci (2013)

Vizuálně hodně působivé, navíc spojené s podmanivou a neoposlouchanou hudbou (s výjimkou scény s reprodukovanými B.R.M.C.) a celé to tak hezky pomalu plyne, až se Vám z toho chce skoro spát... a najednou se probudíte v kině a zjistíte, že jste pro**ali tak 20 minut a vůbec o nic jste nepřišli. A to je ta vlastnost filmu, na kterou bude určitě nadávat víc diváků, kteří se omylem přišli do kina pobavit (naivové!), přestože se film snaží udržet si pozornost jednou za čas naservírovaným decentním gagem. Hodně ubíjející jsou také úvodní dialogy, které jsou naprosto dementní, postavy by je v takových situacích nikdy neřekly a jsou tam jen pro nás, pro diváky, aby jsme se jakože seznámili. Ke konci si pak začnete uvědomovat, že ten film vlastně není vůbec o upírech (Still better lovestory than Twilight), že je to celé metafora a existence tohoto filmu přeci jen začne dávat trochu smysl. Ale ne na čtyři hvězdy, spíš jsem chvíli zvažoval i dvě.

Pryč od pece (2013)

Nepříliš originální a v ničem novátorský scénář je jediná věc, která tenhle film táhne ke dnu, přestože není napsán vůbec špatně. Všechno ostatní je je boží. Hudba, kamera, herci, kteří tam nejsou v takovémto početném slavném zastoupení jen pro to, aby se vyjímali na titulcích a dělají kus skvělé práce. Mně se to prostě líbilo. Napsat převratnej scénář v dnešní době pěti premiér týdně asi holt není žádnej med, pro tentokrát odpouštím.

Nebezpečná známost (2005)

Hodně povedený počin. První polovina hodně halucinogenní, že jsem začal přemýšlet, co jsem si to zase pustil za volovinu, ale postupně to začalo zapadat a dávat smysl, všechny otazníky se rozplynuly (to jest příznivá informace pro všechny, kdo nemají rádi otevřené konce atp.). Co mě ale hodně překvapilo, byla délka filmu. Po skončení jsem se běžel na ČSFD podívat, jestli se to dá pokládat za krátkometrážní nebo ne a ono to mělo přes hodinu, což jsem vůbec nečekal. Tak moc mě to pohltilo. A ne, nejsem úchyl (Nebo ano? Nebo ne, a jen se mi to zdálo?)

Borgman (2013)

Hodně WTF film s WTF efektem trvajícím prakticky celou stopáž filmu s obrovským WTF na konci, které popírá to celé WTF předtím. Celou dobu jsem napjatě sledoval, přikovanej k židli, co se z toho vyklube, a ono jenom WTF. Mělo to pár světlých, vtipných okamžiků, ale ne dost na to, abych to nazval černou komedií. Prostě jen WTF. Jsem rád, že jsem to viděl, ale znovu už to vidět potřebovat nebudu.

Free to Play (2014)

Dafuq did I just see? Jako občas si nějakou hru zahraju, ale tohle se mi zdá už hodně ujetý. A tím, že je to dokument, i vlastně docela strašidelný. Jsou zde oslavováni mladí lidé, kteří jsou dle mého staropáprdovského názoru zralí tak na doktora. Patrně i díky tomuto mému pohledu na celé téma mě film zcela minul nejen obsahově, ale i vyprávěním, kde jsem nebyl s to se mu podvolit a nechat se vtáhnout do děje. Nehledě na to, že tak půlku věcí nechápu. Jsem absolutně mimo cílovou skupinu tohoto počinu a chci těch 4543 vteřin života vrátit zpět. Vhodné pro heterosexuálního muže: nejspíš záleží na věku, ale IMHO ne.

Dočasný domov (2013)

Film zakládá na silném, nepříliš okoukaném tématu, kde mi snad jako jediná věc vadila mírné vodění diváka za ručičku. Ne vše muselo být vysvětleno tak polopaticky, jestli vůbec. Ale jinak skvěle natočené, navzdory námětu i místy chytře vtipné. Shlédnuto v kině bez podívání na hodinky, vyprávění si své tempo drží celou dobu. Mezi herci hlavních postav najdete povědomé tváře, ale jména si nejspíš nevybavíte, pokud jste je vůbec někdy znali a obzvlášť Brie Larson budu rád vídat častěji, je to číča. Nic nového jsem si z filmu nepřinesl, stejně se na něj ale někdy podívám znovu, protože to byla velice příjemná hoďka a půl. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano.

Hranice života (2005)

Jeden z těch filmů, které nesmíte sledovat se svou přítelkyní, jinak ještě 4 dny budete poslouchat "a byl to on?", "a myslíš, že to byla skutečnost?", "stalo se to předtím nebo po tom?" a "jak to vlastně skončilo?". Nope, nope, nope. Jednak je to asi zbytečný rozebírat, protože ani jeden nic kloudnýho stejně nevymyslíte, jednak to filmu sluší i s případnými nezodpovězenými otázkami. Atmoška se povedla, film Vás chytí již krátce po svém začátku a do konce Vás už nepustí. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano.

Říjnové nebe (1999)

Ukázkově škatulkový film typu "jdi si za svým snem, nevzdávej se a všechno tak nějak půjde". Je to víc o uhelných dolech než o raketách - Homer není rozenej fotbalista a tak se musí snažit stipendium na vysokou školu získat výrobou rakety na soutěž, jinak půjde, stejně jako jeho otec, fárat do dolů zlé firmy, kde samozřejmě nemůže nezdechnout. Hlavním motivem příběhu je tedy snaha probít se nepříliš lichotivými vyhlídkami na budoucnost vstříc perspektivnějším zítřkům (škola, kočky, zdravotní pojištění atd.) a podle mě se mu to celé podařilo jen průměrně, film ničím nezaujal.. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano.

Fair Play (2014)

Do tohoto filmu nateklo hodně peněz a je to taky hodně vidět. Zářný příklad, že investice do kvalitního námětu se vrátí ve formě nadprůměrného filmu a plného kina. A ani se nemusíme hodinu a půl na plátně dívat na etikety našich oblíbených produktů v hypermarketu. Příběh popisuje dobu, kdy byla polovina obyvatel policajti, zase z trochu jiného pohledu vrcholového sportu. Přestože takových filmů u nás vzniklo už trilión, tak kdybych měl vybrat jeden film, který se bude povinně promítat diskutérům na serveru novinky.cz, byl by to právě tento. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano. --- Doplnění: s oblibou se tomuto filmu předsouvá, jak moc je předvídatelný. Ano, je strašně moc předvídatelný. Stejně tak smrt Ježíše je předvídatelná, když na ni koukáte v kině X let poté. Z dnešního pohledu jsme všichni strašně chytří, ale příběh je zobrazen očima naivní zamilované náctky před 30 lety. Takže tenhle argument já moc neberu, ne v tomto konkrétním případě.