Nymfomanka, část II. (2013)

První díl navnadil, druhý zklamal, ale úplný propadák to není. Historky z druhého dílu takové ploché, ani dlouhé desertní lžičky mě příliš nepobavily. Seligmanovy paralely už byly spíš na obtíž ( ve filmu poznamenala samotná i Joe u jedné z nich, že je slabší, ale byly všechny), jeho závěrečný finiš příběhově nepřekvapil vůbec nikoho. Shlédnutí nelituji a až vyjde Trierův střih, rád se podívám znovu. Zatím si spravím chuť (podle mě) výrazně lepší Melancholií. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Hvězda dolů za jednu typicky Stillerovsky debilní scénu (parodie na Benjamina Buttona) ve filmu, kterému není v ostatních ohledech moc co vytknout (krom samotného pojetí charakteru, viz dále). Kdyby sám Stiller nehrál hlavní postavu, sotva by kdokoli byť z legrace tipoval, že má s tímto filmem vůbec něco společného (snad jen u té debilní scény s Benjaminem Buttonem, proč to sakra dělal?). Jako by se částečně ztotožnil s filmovým Walterem Mittym, uvědomil si, kolik už je mu let a jaký nicotný hovadiny doposud natočil, sebral se a udělal konečně něco pořádného. Zde je velmi výrazný odklon od původního Waltera Mittyho "snílka", kde na rozdíl od předlohy začne ve filmové verzi velmi záhy žít neobyčejným životem doopravdy. Takže Waltera Mittyho je ve filmu všeho všudy tak 20 minut, zbytek je postava jen stejného jména, což beru jako podvod na diváka a přispělo to ke stržení té jedné hvězdy z hodnocení. Nenechte se jménem Bena Stillera odradit, budete příjemně překvapeni. Je to exhibice barev a nádherných kompozic okořeněná neslábnoucím José Gonzalezem, který se velkou měrou podílel na soundtracku. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Město (2010)

Klišé nad klišé, které je průměrné jen díky hereckým výkonům a technickému zpracování. U filmu Argo nám Ben Affleck dokázal, jak výborný je to režisér, má-li kvalitní scénář, Město ale takové štěstí nemělo. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Nymfomanka, část I. (2013)

Musím srovnat první část s filmu s trailerem. Trailer: Sex, sex, sex, výtok, sex, Rammstein. Film: Kecy, rybaření, kecy, matematika, kecy, Johann Sebastian Bach. Kdo se těšil na porno, bude zklamán, koho trailer odradil, možná bude překvapen, co se tu od recenzentů dočte. Neumím si vysvětlit, proč má film takto zcestnou propagaci, otázkou však je, jaká je Trierova nesestříhaná a necenzurovaná verze. Filmy je však natolik odlišný od vytvořených představ, že pochybuji o tom, že necenzurovaná verze, která půjde do kin později, bude obrat o 180 stupňů. Trierovi fanoušci budou zajisté nadšeni, jeho perfekcionismus je znát na všech částech filmu. Pouze asi dvakrát jsem si všiml relativně invasivního střihu, který dává vědět, že ten opravdový Trier přijde až s režisérskou edicí filmu. Prozatím ve mě film zanechal dojem velmi slibného předkrmu před druhým dílem, na který se nelze netěšit. P.S.: Cenzurovanou verzi střihu ještě více uzemnily české titulky, ve kterých je například "fucking ridiculous" přeloženo jako "legrační". Anglicky slyšící lidé si tedy film užijí o fous více. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Zataženo, občas trakaře (2009)

Aneb jak jsem téměř ve třiceti znovu získal důvěru v animáky. Příběh je slabší, primitivní a předvídatelný, to je pravda. Ale přímo přetéká gagy, které na mně fungují a dlouho jsem se nesmál tak často a tak dlouho. Postavy mají zřetelné emoce, výrazné rysy, opravdu jsou využity všechny možnosti moderní animace tak, aby na diváka působily vypravěčským dojmem a zároveň ne přeplácaným. Film ale stojí na takovýchto detailech jak v technickém zpracování, tak ve scénáři. Náročnější diváky hledající něco nového nemá, čím by je zaujal. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Présumé coupable (2011)

Nebudu popisovat děj, abych zbytečně nespoiloval (kdyžtak si na wiki vyhledejte "Outreau trial"), ale jestli se chcete pobavit a nemáte v plánu se něčím moc extra zaobírat, tak tenhle film není pro vás/pro tento okamžik příliš vhodný. Pokud se ale do postavy Alaina vcítíte a jen se pokusíte si představit, jaký by celá tahle nepovedená justiční mašinerie měla dopad na Vás, tak vás ten film úplně semele, jako osud semlel Alaina. Pohled na soudnictví jakožto nekontrolovatelnou koncentrovanou absolutní moc. Moc poučné. Filmově to vzhledem k tématu není žádný technický skvost, je to líčení událostí bez příkras, zvláštních efektů, dramatických pauz. Možná je až příliš stručný a stlačený do relativně krátké stopáže, takže je od diváka opravdu potřeba, aby zapojil vlastní emoce a smysly, aby na něj film zapůsobil. Na druhou stranu má konstantní tempo, v žádné chvíli nenudí a neztrácí vaši pozornost. Je to hodně poučný, ale jestli na vás uvalí vazbu, stejně nic moc nezmůžete. Alain si prožil něco, co je horší, než smrt. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Frankenstein (2011) (divadelní záznam)

Lákají na Cumberbatche, exceluje především Lee Miller (neumím posoudit, do jaké míry na to má vliv výkon nebo role). Celé je to velice dobře zahrané, nejvíc mě však potěšil tradičnější výklad Frankensteina, než vídáme dnes ve filmech, se všemi svými původními dilematy. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Kapitán Phillips (2013)

S dávkou černé nadsázky by se tento film dal popsat i jako splněný sen mladého somálského černouška, který si plánoval odcestovat a usadit se v Americe. S unesenou lodí nabral omylem kurs zpátky do Somálska, ale díky hrdinským činům našeho kapitána skončil na dalších 33 let ve vysněné americké Indianě. Určitě si teď bude v base tento film pouštět velice často, a jelikož je to tak trochu propagandistická masírka, nepochybně po propuštění nastoupí k NAVY, jako již jiný jeho, ve filmu ztvárněný, krajan před ním. IMHO mnohem lepší film, než třeba United 93. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Aningaaq (2013)

Tohle mini-dílko je lepší nevidět vůbec. Připomene vám totiž, jak strašně moc na sílu byla tahle scénka vytvořená nejen tu, ale i v samotné Gravitaci. A pokud jste Gravitaci neviděli, tak budete stejně úplně mimo mísu. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano

Jen 17 (2013)

Měl to být portrét sedmnáctileté dívky. Nevěřím, že sedmnáctileté dívky neprožívají žádné emoce, vůbec nic. Hlavní postava Isabelle byla vyobrazena jako píchací robot, kterého to netěší, netrápí, prostě to jen dělá. Náznaku motivace se v závěru sice dočkáme, ale mě to neuspokojilo. Pokud POMO tvrdí, že Ozon má ženy raději než Trier, tak obecně asi ani nelze co namítat, nicméně v tomto filmu hrdinku ponížil na nicotnou res extensa. Hodinka a půl v kině příjemná, ale ráno vstanu a nebudu si moct vzpomenout, co jsme dnes večer dělal. Nebyl jsem na něčem v kině? Vhodné pro heterosexuálního muže: ne