Neutečeš (2014)

Tak tohle je pecka. Lehce znervózňující film, povětšinou označovaný jako horor, který na diváka dokáže působit i bez epileptického střihu a CGI monster. Tady na to šli chlapci úplně naopak a hned první záběry, dokonalá vymazlená kompozice, téměř statická kamera oživená jen nějakým tím sliderem, místo příšer prostě lidi, kteří se hýbou a dívají tak divně, že budí opravdový respekt. Spolu s dokonale podkreslující hudbou je výsledek tak atmosferický, že je k neuvěření, že nevznikl v Japonsku, ale v akčních Spojených státech. Jít na noční projekci byl opravdu bezvadný nápad :)

Ex Machina (2014)

Tak jo, na rovinu. Šel jsem na to jenom kvůli Vikanderové. Mám pro ni slabost, no a co. Full frontal jsem nečekal, ale nebudu předstírat, že nepotěšil. Tak to důležité máme za sebou, a co ten zbytek filmu? Jo. Dává to smysl, je to sci-fi, který by klidně mohlo být i bez "-fi". Je nezapomenutelný zážitek, jak může polemika o tom, jestli má ta či ona AI vědomí nebo ne, zábavná i chytrá. Že jsou ženský mrchy, to jsme věděli už dávno.

S tváří anděla (2014)

Vím, že CinemArt neuvádí do našich kin úplně akční akční filmy, ale i přesto mě trailer přesvědčil, že film je jiný. Jiný, než potom ve skutečnosti byl. Ano, je to artový film, kde se sem tam zcela nesouvisle s dosud probíhajícím dějem ocitnete v lese s neznámou postavou, do toho někdo cituje Danteho a pak vás hodí zpátky do děje. Aniž by to dávalo jakýkoli smysl v ten moment nebo i kdykoli potom. Takový typ artu. Naštěstí tam takových úletů není mnoho, půlka z nich je vysvětlena konzumací koksu a na to celé se překvapivě i dalo koukat, film ubíhal svižně a bavil.

Nelítostný žert (2013)

Nop nope nope. Na film se šlo dívat jenom s v naději, že na konci zjistíme, že Johanna ve skutečnosti robot (SPOILER ALERT: není to robot, je to jen postava napsaná jako robot, včetně mimiky). Naivní, debilní zápletka zahraná tak, že především Kristen Wiig vypadá, že na scéně neustále jen něco hledá (pravděpodobně smysl toho všeho). Nekoukat. Extrémně nevhodný film pro heterosexuálního muže.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Úplně na slepo koupený lístek, bez shlédnutí trailerů či čtení obsahu. A nejspíš jsme dobře udělal, protože když se dívám na popis a ukázky nyní, asi bych na film vůbec nešel. A přitom to byla taková prdel! Film, který je více vtipný než akční (akční scény tam sice jsou, ale působí na mě, že tam jsou jaksi navíc, jen aby se neřeklo) a kde za humorem nestojí fekální hlášky, ale promyšlený střih, drobné detaily a lehce tmavší britský humor. Tenhle snímek si rozhodně neoblíbí každý, ale mě dostal. Těším se, až se na tu světelnou a šišlající (Samuel L. Jackson je prostě boží) párty budu moci podívat znovu :)

Leviatan (2014)

Nevím, jestli jsem začínal být podnapilý už jen ze sledování toho šílenýho množství vodky, co tam teklo, nebo to bylo minimálně v první polovině tak nudný, že jsem sebou několikrát trhnul těsně před usnutím. Druhá polovina už docela ušla, příběh se začíná roztáčet, občas se i pobavíte (většinou při záběru na množství alkoholu, který si nalívaj). Ale je to strášně dlouhý a náátaažeeenýýý. Což není u filmu, který lze bez vynechání žádné informace odvyprávět ve dvou větách, rozumný tah. Lidem se to podle hodnocení zjevně takto líbí, mně teda ne. A pokud by někoho napadlo, že to v tom Rusku je fakt strašný, tak vězte, že se Andrej Zvjagincev při psaní příběhu nechal inspirovat událostí z USA.

Birdman (2014)

Už jsem viděl i plakát s postavou Birdmana, vojákama, vrtulníkama a obří robotickou slepicí. Takže ne, vážení. Tohle je film o divadle a o divadelních hercích, tak si to pamatujte, abyste pak nebyli zklamaní. I když si nedokážu představit, v jakém vesmíru by z tohoto filmu člověk mohl být zklamaný - leda by vyloženě chtěl jít na film s obří robotickou slepicí. Birdman (film) se vrací do dob, kdy animátoři neměli co žrát, kameramani museli lézt po jeřábech a herci hrát. A museli hrát pořádně, protože o tom dříve filmy byly. Přestože hlavní linie příběhu ve filmu není nijak ohromující, zůstalo o to více prostoru pro jednotlivé postavy a jejich malé životní vedlejší příběhy. A ačkoliv je to seriózní, místy až vážný film (jak to má ostatně Alejandro González Iñárritu ve zvyku), co chvíli se něčemu smějete, což je u tohoto režiséra relativně novinka. A nutno říct, že povedená a neuvěřitelně osvěžující. Jo a oči Emmy Stone jsou snad čím dál větší, to už snad ani neni možný, jak obří má ta holka oči.

Kancl (2014) (seriál)

V Británii vznikne bezvadný seriál, pouze několik let na to pak americký remake (proč?) a po dalších cca 10 letech český remake. Když někdo dělá remake remaku, tak by měl mít sakra dobrý důvod a přidanou hodnotu. Teto výtvor však spolu s jinými z letošního roku spíše otevírá otázku, jestli na koncesionářských poplatcích neplatíme příliš mnoho, jelikož ČT zjevně neví, co si s tolika penězi počít. Co tohle dopr...

Sector 4 (2014) odpad!

Velice špatné domácí video s donebevolající demencí od první scény. Tenhle typ filmů se vyrábí jen proto, aby bylo bylo dostatek zbytečných DVD proti špačkům na vinice.

The F Word (2013)

Celou dobru dobrý a pak ten konec. Milý snímek, přesvědčivý, který navíc opravdu obměkčí kde koho a pak tam mrdnou zase ten happyend. Co je to za módu? Vyloženě sem zvonec konec nepasuje, mělo to zůstat u basta fidli.